Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
obligativitate deschidere cont firma noua - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


obligativitate deschidere cont firma noua

8 replies to this topic

#1 gvaly

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 July 2004 - 09:54 AM

Exista vreo lege prin care sa ma oblige sa deschid cont pentru o firma noua in judetul sau localitatea in care are sediul social sau punct de lucru?

Va multumesc anticipat.



#2

  • Guests

Postat 25 August 2004 - 02:00 PM

Buna,

Nu stiu sa fie vreo lege din asta, dar cum iti faci platile/incasarile, daca ai activitate pe firma ? E mai bine sa te duci in alta localitate ? Pot, in schimb, sa-ti spun ca in 1997 era cat pe ce sa-mi dea amenda Garda (dar nu mi-au mai dat si nici legea in baza careia vroiau s-o faca nu mi-au aratat-o) ca nu aveam deschis cont bancar in 5 zile de la data certificatului 'de inmatriculare' cum era atunci... Poate c-a fost doar o exagerare a lor pentru ca niciodata, de atunci, nu m-a mai controlat cineva, de asa ceva. Poate n-ar fi rau sa te uiti in Legea 91/1990 (a societatilor comerciale)

otilia.




#3

  • Guests

Postat 02 September 2004 - 11:16 AM

Da imi aduc aminte, in 1997 si eu am trecut printr-un contraol al Garzii cu aceeasi tematica, declararea conturilor bancare, care stiu este este obligatorie in termen de 5 zile de la deschidere (L.87/). La fel este in prezent obligatorie depunerea Declaratiei 010 pentru noile conturi in format IBAN.



#4

  • Guests

Postat 27 September 2004 - 08:55 PM

Asta cu noul cont IBAN si redepunera declaratiei 010 este o gaselnitza aflata pe cale orala pe la cozile din administratii?



#5

  • Guests

Postat 01 October 2004 - 11:55 AM

Buna.
daca nu-ti deschizi contul in 30 zile parca, cand o sa vrei sa-l deschizi iti va trbui certificat constatator de la Registrul Comertului. alti bani...



#6 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 23 March 2005 - 12:13 AM

:P
Potrivit Legii 31/1990 a societatilor comerciale una din conditiile de existenta a unei societati este si cel de a avea cont bancar! :twisted:



#7 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 23 March 2005 - 04:58 PM

Buna ,
Stiu ca-ti trebuie neaparat cont bancar dar stiu si ca poti sa-ti deschizi cont in orice localitate si sa poti folosi : MultiX( sau ma rog alte servicii).
Acest multix te ajuta sa-ti faci singura platile si sa-ti vezi extrasul la orice ora .Aproape toate bancile au un astfel de serviciu.
Si apoi da trebuie sa declari conturile la A.F.P.in orasul in care ai firma.



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 March 2005 - 10:28 AM

nu se mai declara conturile, adica a disparut obligatia undeva prin vara trecuta prin modificarea articolului din legea 87!

vedeti in arhiva, sigur am vazut pe forum!



#9 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 25 March 2005 - 10:02 PM

poti sa-ti deschizi cont in orice localitate din tara asta. de asemenea, il poti inchide dupa ce ai obtinut dovada de depunere a capitalului social.
faza de tot rasul acum 2-3 zile la imprimeria nationala: vine cineva sa cumpere formulare tipizate (facturiere, etc) si i se spune: " cum nu aveti cont in banca? nu aveti capital social?"
am lesinat de ras, le-am explicat ca poti sa-ti lichidezi contul, le-am injurat si am plecat. sunt satula de atata prostie crasa din partea functionarilor statului!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL