Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva factura transport international - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva factura transport international

2 replies to this topic

#1 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 25 March 2008 - 03:53 PM

Am si eu o nelamurire - Am achizitionat niste marfa din Turcia, care ne-a fost transportata de catre o firma de tranport
Am primit factura cu contravaloare transport Turcia-Romania, care este in euro, si la valoare tva se precizeaza scutit cu drept de deducere.Ce inseamna asta? Cum ar trebui sa inregistrez aceasta factura?


Valoarea facturii este de 650 euro, curs de inreg in contab de 3,7230 ron/euro, adica 2.419,95 Ron

Sa fac % = 401 2.419,95
624 2.033,57
4426 386,38

E corect asa ?



#2 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 25 March 2008 - 08:43 PM

Nu este corect; transportul international este scutit de tva. Nu poti sa deduci tva si in plus transportul intra in costul marfii nu pe cheltuiala.




#3 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 March 2008 - 09:46 PM

Daca ai marfa din Turcia inseamna ca este import, deci ai DVI. Vezi care este valoarea la care ai platit tva-ul in vama.
oare unde o sa ajungem?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL