Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
handicapati! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


handicapati!

8 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 26 March 2008 - 12:07 AM

daca unul din membrii asociatiei familiale are certificat de handicap grav ,are scutire la plata imp pe venit?
stie cineva?



#2 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 27 March 2008 - 10:12 AM

NU STIEEE NIMENNNNNI?




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 March 2008 - 10:32 AM

Vezi postareasofia1975, la Mar 26 2008, 12:07 AM, a spus:

daca unul din membrii asociatiei familiale are certificat de handicap grav ,are scutire la plata imp pe venit?
stie cineva?
Angajatii cu handicap grav sunt scutiti de impozitul pe venit. Nu prea stiu forma de organizare a unei asociatii familiale, dar daca sunt angajati desigur sunt scutiti.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2008 - 11:56 AM

Eu stiu ca scutirea de impozit se aplica pentru venituri din salarii si de natura salariala; doar la functia de baza.
Dragos



#5 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 27 March 2008 - 04:12 PM

Vezi postareanopris, la Mar 27 2008, 10:32 AM, a spus:

Vezi postareasofia1975, la Mar 26 2008, 12:07 AM, a spus:

daca unul din membrii asociatiei familiale are certificat de handicap grav ,are scutire la plata imp pe venit?
stie cineva?
Angajatii cu handicap grav sunt scutiti de impozitul pe venit. Nu prea stiu forma de organizare a unei asociatii familiale, dar daca sunt angajati desigur sunt scutiti.
nu e angajat... nu are carte de munca...dar plateste imp. pe venit....trebuie sa-l plateasca si daca nu .....stii care e prev.legala?



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 March 2008 - 05:14 PM

Codul fiscal actualizat:
ART. 42
In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
s) veniturile reprezentand avantaje in bani si/sau in natura primite de persoanele cu handicap, ...;
ART. 55
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza;
LEGE nr. 448 din 6 decembrie 2006 privind drepturile handicapatilor:
ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
ART. 83
(1) Persoanele cu handicap aflate in cautarea unui loc de munca sau incadrate in munca beneficiaza de urmatoarele drepturi:
g) scutirea de plata impozitului pe salariu.

Atat am gasit si nu stiu daca veniturile PFA sau AF s-ar incadra aici.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 27 March 2008 - 10:53 PM

Vezi postareanopris, la Mar 27 2008, 05:14 PM, a spus:

Codul fiscal actualizat:
ART. 42
In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
s) veniturile reprezentand avantaje in bani si/sau in natura primite de persoanele cu handicap, ...;
ART. 55
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza;
LEGE nr. 448 din 6 decembrie 2006 privind drepturile handicapatilor:
ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
ART. 83
(1) Persoanele cu handicap aflate in cautarea unui loc de munca sau incadrate in munca beneficiaza de urmatoarele drepturi:
g) scutirea de plata impozitului pe salariu.

Atat am gasit si nu stiu daca veniturile PFA sau AF s-ar incadra aici.
da....
voi analiza art.42 din codul fiscal.....poate ma pot lega de el...pt ca de celelelalte nu pot....
nu e vorba de salariul ....functia de baza
e vorba de mama mea.......si vreau sa vad ...daca pot s-o ajut....
ispectorul ii cere o situatie la sfarsitul anului cu toate intrarile de marfuri.....monetarele....alte cheltuieli...tra,la,la...si la profitul brut realizat plateste un imp.....cam asta e....
oricum...mersi!



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2008 - 10:10 AM

Vezi postareasofia1975, la Mar 27 2008, 10:53 PM, a spus:

Vezi postareanopris, la Mar 27 2008, 05:14 PM, a spus:

Codul fiscal actualizat:
ART. 42
In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
s) veniturile reprezentand avantaje in bani si/sau in natura primite de persoanele cu handicap, ...;
ART. 55
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza;
LEGE nr. 448 din 6 decembrie 2006 privind drepturile handicapatilor:
ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
ART. 83
(1) Persoanele cu handicap aflate in cautarea unui loc de munca sau incadrate in munca beneficiaza de urmatoarele drepturi:
g) scutirea de plata impozitului pe salariu.

Atat am gasit si nu stiu daca veniturile PFA sau AF s-ar incadra aici.
da....
voi analiza art.42 din codul fiscal.....poate ma pot lega de el...pt ca de celelelalte nu pot....
nu e vorba de salariul ....functia de baza
e vorba de mama mea.......si vreau sa vad ...daca pot s-o ajut....
ispectorul ii cere o situatie la sfarsitul anului cu toate intrarile de marfuri.....monetarele....alte cheltuieli...tra,la,la...si la profitul brut realizat plateste un imp.....cam asta e....
oricum...mersi!

Nu beneficiaza de scutire.

Facilități
Art. 24. - Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilități fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii;
b) scutire de la plata impozitului pe clădire și teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataș și mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizației de funcționare pentru activități economice și viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.
Art. 25. - (1) Persoanele adulte cu handicap grav și accentuat pot beneficia de credit a cărui dobândă se suportă din bugetul de stat, prin bugetul Autorității Naționale pentru Persoanele cu Handicap, pentru achiziționarea unui singur mijloc de transport și pentru adaptarea unei locuințe conform nevoilor individuale de acces, cu condiția plății la scadență a ratelor creditului.
(2) Beneficiază de prevederile alin. (1) și familia sau persoana care are în îngrijire cel puțin un copil cu handicap grav ori accentuat.
Art. 26. - Persoanele cu handicap fizic grav și accentuat beneficiază de scutire de la plata taxelor vamale și a accizelor, după caz, pentru introducerea în țară, o dată la 5 ani, la alegere, de motociclete, motorete sau autoturisme, adaptate special pentru transportul persoanelor cu handicap, pentru folosință proprie.
Art. 27. - Persoanele cu handicap, deținătoare de autoturisme adaptate handicapului, precum și persoanele care le au în îngrijire beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a rețelelor de drumuri naționale, prevăzut în Ordonanța Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea unor tarife de utilizare a infrastructurii de transport rutier, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările și completările ulterioare.
Art. 28. - Sumele aferente dreptului prevăzut la art. 27 se suportă de la bugetul de stat prin bugetul Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului.

Lege nr. 448/2006
Dragos



#9 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 02 April 2008 - 11:40 PM

Vezi postareanegocont, la Apr 2 2008, 11:10 AM, a spus:

Vezi postareasofia1975, la Mar 27 2008, 10:53 PM, a spus:

Vezi postareanopris, la Mar 27 2008, 05:14 PM, a spus:

Codul fiscal actualizat:
ART. 42
In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
s) veniturile reprezentand avantaje in bani si/sau in natura primite de persoanele cu handicap, ...;
ART. 55
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza;
LEGE nr. 448 din 6 decembrie 2006 privind drepturile handicapatilor:
ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
ART. 83
(1) Persoanele cu handicap aflate in cautarea unui loc de munca sau incadrate in munca beneficiaza de urmatoarele drepturi:
g) scutirea de plata impozitului pe salariu.

Atat am gasit si nu stiu daca veniturile PFA sau AF s-ar incadra aici.
da....
voi analiza art.42 din codul fiscal.....poate ma pot lega de el...pt ca de celelelalte nu pot....
nu e vorba de salariul ....functia de baza
e vorba de mama mea.......si vreau sa vad ...daca pot s-o ajut....
ispectorul ii cere o situatie la sfarsitul anului cu toate intrarile de marfuri.....monetarele....alte cheltuieli...tra,la,la...si la profitul brut realizat plateste un imp.....cam asta e....
oricum...mersi!

Nu beneficiaza de scutire.

Facilități
Art. 24. - Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilități fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii;
b) scutire de la plata impozitului pe clădire și teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataș și mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizației de funcționare pentru activități economice și viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.
Art. 25. - (1) Persoanele adulte cu handicap grav și accentuat pot beneficia de credit a cărui dobândă se suportă din bugetul de stat, prin bugetul Autorității Naționale pentru Persoanele cu Handicap, pentru achiziționarea unui singur mijloc de transport și pentru adaptarea unei locuințe conform nevoilor individuale de acces, cu condiția plății la scadență a ratelor creditului.
(2) Beneficiază de prevederile alin. (1) și familia sau persoana care are în îngrijire cel puțin un copil cu handicap grav ori accentuat.
Art. 26. - Persoanele cu handicap fizic grav și accentuat beneficiază de scutire de la plata taxelor vamale și a accizelor, după caz, pentru introducerea în țară, o dată la 5 ani, la alegere, de motociclete, motorete sau autoturisme, adaptate special pentru transportul persoanelor cu handicap, pentru folosință proprie.
Art. 27. - Persoanele cu handicap, deținătoare de autoturisme adaptate handicapului, precum și persoanele care le au în îngrijire beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a rețelelor de drumuri naționale, prevăzut în Ordonanța Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea unor tarife de utilizare a infrastructurii de transport rutier, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările și completările ulterioare.
Art. 28. - Sumele aferente dreptului prevăzut la art. 27 se suportă de la bugetul de stat prin bugetul Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului.

Lege nr. 448/2006
mersi...draga...desi voiam sa stiu un lucru......m-ai ajutat aducandu-mi la cunostiinta de alte facilitati ep care le poate avea mama mea






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL