Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
comert cu amanuntul/ridicata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


comert cu amanuntul/ridicata


20 replies to this topic

#1 corina.m.

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 March 2008 - 09:12 PM

Buna seara. Am niste neclaritati si m-am gandit ca poate dvs m-ati putea lamuri asa cum ati facut-o si pana acum. In primul rand as vrea sa stiu cum se intomeste nir-ul in cazul achizitiilor intracomunitare de marfa: la pret de vanzare daca specificul activitatii este comertul cu amanuntul si la pret de achizitie in cazul comertului cu ridicata, nu?Asta pt. ca nu m-am mai confruntat cu achizitiile intracomunitare pana acum. In al doilea rand as vrea sa stiu daca un magazin cu amanuntul poate vinde in cantitati mari (de ex. 7 paleti/700 produse pe o factura) avand ca ob de activitate doar comertul cu amanuntul. Nu ar trebui sa aibe si comertul cu ridicata? Va multumesc foarte mult pt eventualele raspunsuri.



#2 corina.m.

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 March 2008 - 02:15 PM

Oricat de cretine vi s-ar parea intrebarile mele, va rog dati-mi un raspuns....




#3 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 March 2008 - 02:30 PM

Vezi postareacorina.m., la Mar 26 2008, 09:12 PM, a spus:

Buna seara. Am niste neclaritati si m-am gandit ca poate dvs m-ati putea lamuri asa cum ati facut-o si pana acum. In primul rand as vrea sa stiu cum se intomeste nir-ul in cazul achizitiilor intracomunitare de marfa: la pret de vanzare daca specificul activitatii este comertul cu amanuntul si la pret de achizitie in cazul comertului cu ridicata, nu?Asta pt. ca nu m-am mai confruntat cu achizitiile intracomunitare pana acum. In al doilea rand as vrea sa stiu daca un magazin cu amanuntul poate vinde in cantitati mari (de ex. 7 paleti/700 produse pe o factura) avand ca ob de activitate doar comertul cu amanuntul. Nu ar trebui sa aibe si comertul cu ridicata? Va multumesc foarte mult pt eventualele raspunsuri.

Firma la care lucrez eu are ca obiect de activitate comertul cu ridicata si face achizitii intracomunitare, iar nir-urile le facem la pretul de achizitie al lor de la furnizor. La comertul cu amnuntul nu stiu cum e..dar nu cred cred ca se procedeaza altfel nir-urile se fac la fel din cate stiu eu. In ceea ce priveste valoarea de vanzare pe o factura nu am nici o informatie in domeniu...dar presupun ca atat timp cat poti sa probezi ca acea marfa a fost vanduta la un client final adik nu la un interemediar, se poate factura oricat.
ramy



#4 corina.m.

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 March 2008 - 02:37 PM

Multumesc Coderamy. Dar daca cel caruia ii vand este intr-adevar un intermediar?



#5 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 March 2008 - 03:05 PM

la un control..poti avea probleme..din pacate :pullhair:
ramy



#6 corina.m.

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 March 2008 - 03:40 PM

Coderamy, scuza-mi insistenta, presupunand ca eu sunt intermediarul si cumpar de la o fima cu activ. de comert cu amanuntul. Exista vreun impediment in acest caz? Pot sa am eu probleme?



#7 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 March 2008 - 03:46 PM

Vezi postareacorina.m., la Mar 27 2008, 03:40 PM, a spus:

Coderamy, scuza-mi insistenta, presupunand ca eu sunt intermediarul si cumpar de la o fima cu activ. de comert cu amanuntul. Exista vreun impediment in acest caz? Pot sa am eu probleme?

Tu ca si cumparator (interemediar)...nu vad nici o problema...e problema lui ca iti elibereaza tie...daca cineva mai are cineva o alta informatie rog sa posteze pt ca eu nu am citit nici o lege in privinta asta ...eu iti spun doar din ce mi s-a comunicat ca am voie si nu am voie sa fac..din pacate.
ramy



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 March 2008 - 10:40 PM

Nu conteaza ca ai achizitii intracomunitare sau interne (Romania) tu iti organizezi ctb si gestiunea asa cum esti tu, vinzi en detail faci NIR ene detail(cu adaos si tva neexigibil, daca esti platitor TVA), taxare incversa sau en-gross, productie, etc, faci NIR la pret furnizor, taxare inversa etc
Taxare inversa doar daca ai cod valid TVA de la furnizor >>(si daca esti platitor de TVA...)
Daca nu ai cod TVA (copie) sau nu esti platitor TVA sau furnizorul nu e platitor TVA inreg si platesti TVA



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2008 - 11:52 AM

Vezi postareacoderamy, la Mar 27 2008, 03:46 PM, a spus:

Vezi postareacorina.m., la Mar 27 2008, 03:40 PM, a spus:

Coderamy, scuza-mi insistenta, presupunand ca eu sunt intermediarul si cumpar de la o fima cu activ. de comert cu amanuntul. Exista vreun impediment in acest caz? Pot sa am eu probleme?
Tu ca si cumparator (interemediar)...nu vad nici o problema...e problema lui ca iti elibereaza tie...daca cineva mai are cineva o alta informatie rog sa posteze pt ca eu nu am citit nici o lege in privinta asta ..
Lg. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite:
Art. 1. - Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;



#10 aura72

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 28 March 2008 - 09:56 PM

la comert cu ridicata NIR-ul se intocmeste la pret de achizitie .
pretul de achizitie cuprinde toate cheltuielile ocazionate de achizitia bunului si ma refer aici chelt de transport pana la destinatie.
daca factura de livrare catre tine este CIF Bucuresti, inseamna ca in pretul din factura furnizorului ai si transp inclus si e simplu,
daca conditia de livrare e ex-works inseamna ca iti angajezi tu un transportator sa-ti aduca marfa si atunci in pretul de achizitie incluzi si factura de transport parcurs extern pana la destinatie.
atentie la curs:

nir-ul se inreg la cursul din data sosirii marfii si intocmirii nir-ului , iar daca factura iti vine cu alta data si ai alt curs mergi pe dif de curs ( eu am cazul asta).

371 = 401 furnizori extern
4426=4427 taxare inversa

%= 401 fact transport
371
4426



#11 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 29 March 2008 - 12:06 AM

Aura, poti dezvolta un pic despre diferentele de curs? Cum le inregistrezi?
Every thing happens for a reason.



#12 aura72

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 March 2008 - 04:44 PM

m-am referit la urmatorul caz pe care il am eu:

intra marfa pe baza de aviz in data de 15.03.2008 in valoare de 1000 eur la cs de 3.5
deci se face nir la cs de 3.5 si ai inreg : 371=401 3500 si inreg intrarea marfii in gestiune

vine factura cu data de 18.03.2008 la cs de 3.8 , deci datoria fata de furnizor este in lei de 3800, practic tu nu mai modif valoarea marfii pt ca poate intre 15.03 si 18.03 ai vandut ceva din stocul ala si atunci mai ai o inreg 665=401 300 ron ( 3800-3500) si 4426=4427 722 ron ( taxarea inversa o faci cand primesti factura sau in 15 a lunii urmatoare musai daca nu ai primit factura , faci autofactura).

e ok?

va rog uitati-va putin si ajutati-ma si pe mine la topicul " mai multe salarii nete date in avans", mi-am spart creierii cu situatia asta pe care am intalnit-o la o firma noua preluata



#13 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 02 April 2008 - 10:33 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 28 2008, 12:52 PM, a spus:

Vezi postareacoderamy, la Mar 27 2008, 03:46 PM, a spus:

Vezi postareacorina.m., la Mar 27 2008, 03:40 PM, a spus:

Coderamy, scuza-mi insistenta, presupunand ca eu sunt intermediarul si cumpar de la o fima cu activ. de comert cu amanuntul. Exista vreun impediment in acest caz? Pot sa am eu probleme?
Tu ca si cumparator (interemediar)...nu vad nici o problema...e problema lui ca iti elibereaza tie...daca cineva mai are cineva o alta informatie rog sa posteze pt ca eu nu am citit nici o lege in privinta asta ..
Lg. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite:
Art. 1. - Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;


Am citit si eu legea asta acum dar sa sti ca eu inteleg ca este interzisa comercializarea produselor cumparate de la unitatile de alimentatie publica si turism si altele asemanatoare acestora deci de la celelalte unitati nu vad o problema in acest caz... am inteles eu gresit???
ramy



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 April 2008 - 11:30 AM

Vezi postareacoderamy, la Apr 2 2008, 10:33 AM, a spus:

[Am citit si eu legea asta acum dar sa sti ca eu inteleg ca este interzisa comercializarea produselor cumparate de la unitatile de alimentatie publica si turism si altele asemanatoare acestora deci de la celelalte unitati nu vad o problema in acest caz... am inteles eu gresit???
Nu e permisa desfacerea produselor cumparate de la unitati de desfacere cu amanuntul. Daca in text nu era virgula dupa cuvantul "amanuntul" atunci s-ar fi putut interpreta asa cum zici. Mai e si restul enumerarii care intareste ceea ce zic eu.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 02 April 2008 - 11:34 AM

Vezi postareanopris, la Apr 2 2008, 12:30 PM, a spus:

Vezi postareacoderamy, la Apr 2 2008, 10:33 AM, a spus:

[Am citit si eu legea asta acum dar sa sti ca eu inteleg ca este interzisa comercializarea produselor cumparate de la unitatile de alimentatie publica si turism si altele asemanatoare acestora deci de la celelalte unitati nu vad o problema in acest caz... am inteles eu gresit???
Nu e permisa desfacerea produselor cumparate de la unitati de desfacere cu amanuntul. Daca in text nu era virgula dupa cuvantul "amanuntul" atunci s-ar fi putut interpreta asa cum zici. Mai e si restul enumerarii care intareste ceea ce zic eu.

Da ...asa-i...era virgula..ai dreptate am gresit la interpretare...Multumesc tare mult! :pullhair:
ramy



#16 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 02 April 2008 - 12:22 PM

este adevarat nu se poate emite chitanta in aceiasi zi cu factura, decat cu bon fiscal se poate incasa pe loc. Mentionez ca se emite factura catre persoana juridica.
Deci daca emit factura astazi, chitanta de incasare sa nu aiba aceiasi data cu factura?
Va rog mult de tot sa ma lamuriti si pe mine. Va multumesc!



#17 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 02 April 2008 - 12:57 PM

Vezi postarealorelei2007, la Apr 2 2008, 01:22 PM, a spus:

este adevarat nu se poate emite chitanta in aceiasi zi cu factura, decat cu bon fiscal se poate incasa pe loc. Mentionez ca se emite factura catre persoana juridica.
Deci daca emit factura astazi, chitanta de incasare sa nu aiba aceiasi data cu factura?
Va rog mult de tot sa ma lamuriti si pe mine. Va multumesc!

Pai... de unde si pana unde ai tras concluzia ca nu se poate taia chitanta pe aceeaasi data cu factura? Poti taia cu aceeasi data problema e alta sa nu tai pe mai mult de 5000ron din facty. respectiva diferenta se va plati prin banca si per total furnizori pe zi nu trebuie sa ai mai mult de 10.000ron dar pt asta sunt alte topicuri deschise...
ramy



#18 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 02 April 2008 - 02:57 PM

multumesc pt raspuns, asta stiam si eu cu limita de 5000 ron, dar astazi mi-a zis cineva ca s-a confruntat cu situatia respectiva. Credeam ca sunt eu pe "dinafara", desi am mai intrebat si alte pers de specialitate si spuneau acelasi lucru, nu au auzit.
Daca cineva are cunostiinte de asa ceva sa ne informeze si pe noi. :pullhair:



#19 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2008 - 03:42 PM

Ar fi o varianta: daca se acorda discount de cash pe factura respectiva. Nu e voie.

Extras din Normă metodologică din 30/11/2004 pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

8. Este interzisă acordarea unor facilități de preț clienților, persoane juridice, care efectuează plata în numerar.
Este permisă acordarea unor disconturi și/sau reduceri de preț în diverse perioade ale anului sau cu ocazia lansării unor promoții de produse, dacă aceste facilități vizează toți agenții economici, în calitate de clienți, și se acordă fără discriminare în ceea ce privește modalitatea de plată.



#20 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 19 May 2008 - 01:49 PM

Vezi postareaa.d.n., la Apr 2 2008, 04:42 PM, a spus:

Ar fi o varianta: daca se acorda discount de cash pe factura respectiva. Nu e voie.

Extras din Normă metodologică din 30/11/2004 pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

8. Este interzisă acordarea unor facilități de preț clienților, persoane juridice, care efectuează plata în numerar.
Este permisă acordarea unor disconturi și/sau reduceri de preț în diverse perioade ale anului sau cu ocazia lansării unor promoții de produse, dacă aceste facilități vizează toți agenții economici, în calitate de clienți, și se acordă fără discriminare în ceea ce privește modalitatea de plată.

Multumim tare mult pt lege...am si listat-o deja pt studiere :thumbup: :smile:
ramy






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL