Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebare legata de cateva inregistrari! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebare legata de cateva inregistrari!


2 replies to this topic

#1 sawyer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 March 2008 - 09:50 PM

Dupa cum spune si titlul este primul meu sfarsit de an si am cateva intrebari legate de 121, 129 si 117. Am preluat firma la inceputul lui decembrie 2007. Am ca soludi initiale la 117 1000lei pe debit, la 121 0.74lei pe credit si la 129 0.74lei pe debit. Ce inregistrari tb sa fac pentru inchiderea lunii dec referitoare la aceste conturi?



#2 sawyer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 March 2008 - 10:53 PM

Nimeni? :frusty: :pullhair:




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2008 - 12:01 AM

probabil ca soldul lui 129 vine din ianuarie 2007 cand s-a facut repartizarea rezultatului an 2006. 129 trebuia sa se soldeze la momentul repartizarii...fiind vorba de 0.74 lei probabil ca cel/cea care a facut inregistrarea nu a fost atent/a(cu toate ca ar fi trebuit sa vada la un moment dat, ca vorba aia...luna de luna verificam balanta). si vad ca 121 are in sold tot 0.74, evident, pe credit...pai faci o nota ctb de reglare cu 121 = 129 0.74 lei si 129 = 117 0.74 lei
sa inteleg ca 121 la inceputul lui dec 2007 este zero? nici un fel de cheltuiala in cursul anului(sau/si venituri)?...ok
daca ai cartea mare sau ceva situatii...balante, registru jurnal, iti recomand sa verifici rulajele in an pentru cele 3 conturi. mai vino cu amanunte daca este cazul...
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL