Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CECCAR trimite adrese catre firme - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CECCAR trimite adrese catre firme

20 replies to this topic

#1 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 March 2005 - 11:19 PM

Iata o adresa primita de la CECCAR la una dintre firmele la care tin contabilitatea:

Catre s.c....
In atentia Dir.gen/adm.
Pt.aducerea la indeplinire a prevederilor L.420/2004, privind aprobarea OG70/2004, pt.modificarea si completarea Legii Contabilitatii 82/1991, va rugam sa ne informati, prin completarea formularului anexat, in legatura cu modul de organizare si tinere a contabilitatii in cadrul entitatii conduse de dvs.
Aceasta actiune a fost demarata de CECCAR in calitatea sa de organism reprezentativ al profesiei contabile romanesti.
Deoarece situatia privind modul de organizare si tinere a contabilitatii in cadrul entitatilor din judetul Constanta are termen de realizare, va rugam sa ne remiteti formularul completat, in termen de 5 zile de la primire, fie prin posta, fie prin fax.
Va multumim.
ss

Anexa contine un tabel cu % coloane:
Nume prenume/Functia/Calitatea/Externalizata prin profesionisti sau soc.autorizate(Nume prenume/Den.societate)
Primele 3 coloane apar impreuna cu mentiunea "prin comp.propriu de contabilitate, cu pers.angajat"

Am consultat actele normative invocate si nici unul nu imputerniceste CECCAR-ul spre aducere la indeplinire. Singurul imputernicit este MFP.

Ce spuneti de asta?!



#2 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 March 2005 - 06:06 AM

nu se lasa,au facut o pauza si au luat-o de la capat;vine vara si au nevoie de bani pentru concedii......




#3 cALOEANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2005 - 12:08 PM

Am primit si eu o astfel de scrisoare
dar nu am inteles ce reprezinta
Vor sa ne trimita ei contabili?
Nu am raspuns la aceasta scrisoare pt ca nu stiu ce inseamna :oops:
De fapt ce vor de la noi?



#4 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2005 - 02:14 PM

foarte bine ca nu ai raspuns... vezi ca s-a mai discutat pe tema asta pe forum si gasesti mai multe pareri acolo :)



#5 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 March 2005 - 03:16 PM

Din cate stiu, CECCAR nu obliga pe nimeni sa raspunda la aceste adrese. Colectarea unor astfel de date este pur statistica. Si se refera numai la firmele care au cifra de afaceri mai mare de 50000 EUR. De ce? Pentru ca acestea conform legii sunt obligate sa-si certifice bilantul contabil si asta nu o poate face decat un expert contabil sau un contabil autorizat din Tabloul CECCAR.



#6 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 24 March 2005 - 03:34 PM

Extraordinar, a dat zelul in CECCAR si mai nou vegheaza la aplicarea legii; iar eu stiam ca nu trebuie sa apelezi la nici un contabil autorizat sau expert contabil chiar daca tin contabilitatea la firme care au cifra de afaceri mai mare de 50000 EUR daca am studii economice superioare si am contract de munca la firma.Asa e sau nu ?...



#7 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 March 2005 - 03:49 PM

Preda primul bilant cu cifra de afaceri >50000 EUR la finante necertificat si mai vorbim. Pana atunci caut si temeiul legal, emis de MF.



#8 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2005 - 08:40 PM

L 82/1991 republicata:

CAPITOLUL II: Organizarea si conducerea contabilitatii

Art. 11
...
(2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund impreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, in conditiile legii.
...
(4) Pentru persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte si care nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate, Ministerul Finantelor Publice stabileste, in functie de evolutia inflatiei si de dezvoltarea profesiei, limite valorice privind nivelul cifrei de afaceri de la care exista obligatia de a incheia contracte pentru intocmirea situatiilor financiare anuale, numai de catre persoane fizice sau juridice calificate, autorizate.



#9 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 March 2005 - 10:52 AM

LEGE nr. 420 din 25 octombrie 2004 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 70/2004 pentru modificarea si completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991
Parlamentul României adopta prezenta lege.
Articol unic
Se aproba Ordonanta Guvernului nr. 70 din 13 august 2004 pentru modificarea si completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991, adoptata în temeiul art. 1 pct. I.5 din Legea nr. 291/2004 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 773 din 24 august 2004, cu urmatoarele modificari:
1.La articolul I punctul 5, alineatul (3) al articolului 4 va avea urmatorul cuprins:
"(3) Elaborarea reglementarilor prevazute la alin. (1), (11) si (2) se face cu consultarea organismelor profesionale de profil."
2.La articolul I punctul 12, alineatele (3) si (4) ale articolului 11 vor avea urmatorul cuprins:
"(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, cu modificarile si completarile ulterioare, care raspund, potrivit legii.
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au înregistrat o cifra de afaceri anuala de pâna la echivalentul în lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective."




#10 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 March 2005 - 12:28 PM

IANT a spus:

Preda primul bilant cu cifra de afaceri >50000 EUR la finante necertificat si mai vorbim. Pana atunci caut si temeiul legal, emis de MF.

Tot nu inteleg de unde rezulta necesitatea certificarii de care aminteati.



#11 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 March 2005 - 12:50 PM

la DGFP cand predai bilantul, daca ai cifra de afaceri >50000 EURO, trebuie sa-ti certifici bilantul contabil. De asta am si postat extrasul din L420. Am intrebat si la Asistenta Contribuabili in DGFP si mi-au confirmat supozitia. In final eu cred ca fiecare merge cum crede ca e mai corect. Daca se loveste de lege, asta va fi problema lui. Dar vad Viorache ca ai postat si tu o parte din articolul din L82 si mai vad ca stii foarte bine despre ce e vorba. Numai bine.



#12 tchibos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 March 2005 - 02:04 PM

IANT am predat eu bilant la o firma cu cifra de afaceri >50000 EUR si e ok. Persoana de acolo m-a intrebat doar daca cine semneaza bilantul are studii econoimice superioare si daca are contract de munca la firma. Asta e tot.



#13 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 March 2005 - 02:13 PM

E posibil ca firmele cu CA>50000 EUR sa aiba cenzori si astfel sa fie acoperiti. eu ma refeream la firmele care nu au compartiment de contabilitate organizat distinct ci la firme care au CA>50000 EUR si care isi tin evidenta contabila prin contracte sau ???? la negru, prin colaborari cu persoane fizice neautorizate. Recunosc ca nu am fost suficient de explicita. :oops:



#14 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 25 March 2005 - 10:11 PM

si eu am primit o astefel de scrisoare, dar fiind proaspata posesoare a diplomei de expert - stagiar, sefu' s-a gandit ca asta este motivul pt care au trimis la firma noastra. Din cate imi aduc aminte le-am raspuns: sunt singura in tot departamentul financiar-contabil (eu centrez, eu dau cu capul).:)



#15 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 29 March 2005 - 08:11 AM

am vazut la TV acum 3 - 4 luni un reportaj realizat la Arad din care s-a tras concluzia ca functionarii publici al MFP se ocupa de evidente contabile la negru. E posibil sa aiba legatura si cu treaba asta.
In Bucuresti nu cred ca sint multi functionari care fac asta ..in schimb in afara Bucurestiului am inteles ca se practica la greu.
La niste cursuri organizate de CECCAR am inteles ca in afara Bucurestiului peste 40%din bilanturi nu se stie de catre cine sint intocmite.

S-ar putea ca si asta sa fie un motiv pentru care CECCAR-ul a trimis adresele respective.



#16 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 March 2005 - 08:32 AM

Ai 1000% dreptate Munteanu.



#17 DANIELA-NADINE CIOCANAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 April 2005 - 09:10 AM

va rog sa-mi spuneti cum "traduceti":
-valoarea bruta a conturilor din balanta(rulaje sau total sume?sau....?)
-total bilant(total activ-datorii curente=total capitaluri <0 uneori,sau total activ=capitaluti+total datorii curente?)
ex. total activ =13000 mii lei
datorii curente =15000 mii lei
total capitaluri =-2000 mii lei
total bilant?
Doresc sa aflu si alte pareri.Multumesc!
WEEK END PLACUT!



#18 FENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 02 April 2005 - 02:42 PM

se refera la valoarea bruta a soldurilor conturilor din balanta mai putin soldurile conturilor de regularizare(Total sold balanta minus sold ct.de regulariz.)
Suuces!



#19 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 07 July 2005 - 07:02 PM

Pot sa va spun ca mi-am luat ,,carnetul" si stampila de cont. autorizat inca din prima parte a aparitiei acestei aiureli numita CECCAR. Nu am facut uz niciodata de aceasta <<calitate>> fiindca asa era legea in primii ani(nu mai stiu cum e acum)-ma refer la actul normativ carestabilea drepturile si oblig. acestei org. profesionale care spunea ca un contabil autorizat sau expert contabil nu poate sa faca uz de aceasta calitate la firma unde este incadrat cu contract de munca. Nu stiu daca mai sunt in vigoare si la acesta data aceste prevederi.Aceasta org.ar trebui sa apere categ.de salariati din care si-a format numele. Dar in afara de taxele pe care le percep de la un membru (cca 4 milioane/an +% din incasari) nu am auzit sa faca ceva pentru breasla cont.,economistilor si exp.cont.



#20 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 25 November 2005 - 12:29 AM

Noi am avut pe cap anti-frauda, simpatici, nu pot spune, astia de la CECCAR se pot lua de mana cu FAPR, poate fac si ei un corporate level, sa avem si noi ceva mai serios pe aciulea.
Evident ca nu cunosteau gradele militare, dar e bine si asa, daca nu se poate altfel .........
Mircea Teodorescu






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL