Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
referitor calcul impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


referitor calcul impozit profit

40 replies to this topic

#21 cristina popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 11 April 2008 - 08:31 AM

Sfatul meu este sa refaci balantele de verificare cu iregistrarea corecta a impozitului pe profit aferent fiecarui trimestru si sa depui decl.rectificativa in care scrii la imp.pe venit suma initiala cat ai declarat iar la suma corectata 0 iar la imp.pe profit invers dar cu sumela corecte de imp.pe profit pentru decl.100 la martie si iunie.La trim. 3 treci la impozit pe profit 0 pentru ca nu iti permite programul sa inreg.sume cu minus - se va regulariza prin declaratia 101 care se face pe total an 2007.



#22 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 April 2008 - 04:47 PM

Vezi postareaRoLitoral, la Apr 8 2008, 02:07 PM, a spus:

..Ce ma intereseaza este generalizarea.
Daca prin absurd nu am alte venituri, daca am cheltuieli 0, pot aplica 16% pe acel adaos sau trebuie sa aplic o formula care sa ia in calcul si variatia stocului?
Nu se poate calcula impozitul pe profit doar din adaos comercial si stocuri.
Nu se poate calcula doar din valorile facturilor preluate de calculator. Trebuie interpretare umana la fiecare factura.
Nu se poate calcula folosind o formula sau mai multe. Este mai complicat, mai ales daca te intereseaza generalizarea.

Eu cred ca se poate calcula doar folosind contabilitatea (conturi, balante sau macar un sistem de evidente tabelare), folosind decizia omului la fiecare document (chiar daca calculatorul poate decide corect in 95% din cazuri).
Spun asta pricepandu-ma foarte bine la informatica economica.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#23 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 11 April 2008 - 05:44 PM

se poate corecta acum balantele pe martie si iunie daca s-a intocmit bilantul semestrial ??????



#24 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2008 - 10:49 PM

asmo, cred ca ar trebui sa dai mai multe detalii...
asa cum au precizat colegii, calculul impozitului pe profit se face cumulat de la 01/01/xxxx pana in ultima luna din trimestrul de calcul. daca tu ai calculat cumulat si ai datele pe care le-ai prezentat, inregistrezi impozit pe profit in trimestrul 3, iar in trimestrul 4 nu mai ai impozit suplimentar avand acelasi rezultat ca si cel obtinut la nivelul trimestrului 3.
Madalina



#25 asmo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 April 2008 - 01:35 PM

Vezi postareamadalinab, la Apr 11 2008, 11:49 PM, a spus:

asmo, cred ca ar trebui sa dai mai multe detalii...
asa cum au precizat colegii, calculul impozitului pe profit se face cumulat de la 01/01/xxxx pana in ultima luna din trimestrul de calcul. daca tu ai calculat cumulat si ai datele pe care le-ai prezentat, inregistrezi impozit pe profit in trimestrul 3, iar in trimestrul 4 nu mai ai impozit suplimentar avand acelasi rezultat ca si cel obtinut la nivelul trimestrului 3.

In primul rand multumesc pentru raspunsuri.
La sfarsitul trimestrului 2 am pierdere cumulata de 5000 lei. La sfarsitul trimestrului 3 am pierdere cumulata de 4000 lei, iar la sfarsitul trimestrului 4 am pierdere cumulata de 3000 lei.

Intrebarea mea se referea la cazul in care aveam profit pe trimestrul 3 si 4, exclusiv, profit care nu acoperea pierderea de pe primele 2 trimestre. Intrebam daca trebuia sa inregistrez 160 lei impozit pe profit pentru trimestrul 3 daca pentru acest trimestru exclusiv am avut profit de 1000 lei.



#26 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 April 2008 - 10:20 AM

Vezi postareaasmo, la Apr 13 2008, 02:35 PM, a spus:

Vezi postareamadalinab, la Apr 11 2008, 11:49 PM, a spus:

asmo, cred ca ar trebui sa dai mai multe detalii...
asa cum au precizat colegii, calculul impozitului pe profit se face cumulat de la 01/01/xxxx pana in ultima luna din trimestrul de calcul. daca tu ai calculat cumulat si ai datele pe care le-ai prezentat, inregistrezi impozit pe profit in trimestrul 3, iar in trimestrul 4 nu mai ai impozit suplimentar avand acelasi rezultat ca si cel obtinut la nivelul trimestrului 3.

In primul rand multumesc pentru raspunsuri.
La sfarsitul trimestrului 2 am pierdere cumulata de 5000 lei. La sfarsitul trimestrului 3 am pierdere cumulata de 4000 lei, iar la sfarsitul trimestrului 4 am pierdere cumulata de 3000 lei.

Intrebarea mea se referea la cazul in care aveam profit pe trimestrul 3 si 4, exclusiv, profit care nu acoperea pierderea de pe primele 2 trimestre. Intrebam daca trebuia sa inregistrez 160 lei impozit pe profit pentru trimestrul 3 daca pentru acest trimestru exclusiv am avut profit de 1000 lei.


NU calculezi impozit pe profit pe trimestrul 3.
Bea



#27 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2008 - 11:18 AM

am si eu o intrebare referitoare la calculul impozitului pe profit ptr.trim.I 2008
conf.cod.fiscal, incepand cu 2008 trebuie sa aplicam sistemul platilor anticipate trimestrial, actualizate cu indicele de inflatie, respectiv martie 2008 fata de martie 2007.
prin urmare, eu inteleg ca iau in calcul impozitul aferent trim.I 2007 la care aplic indicele de inflatie pe luna martie 2008 si acela va fi impozitul de declarat si achitat pe trim.I 2008, urmand ca si in celelalte trimestre sa fac acelasi calcul, iar regularizarea impozitului pe profit pt.2008 sa se faca prin 101 care se va intocmi in 2009.
cine ma poate lamuri in acest sens?? daca am inteles corect sau nu... in registrul de evidenta fiscala atunci ce vom nota: veniturile si cheltuielile trimI 2008, profitul impozabil, impozitul aferent de 16%-cel care reiese din rezultatele concrete ale trim.I 2008, sau trec numai calculul platii de anticipate pt impoz.pe profit?????



#28 ondina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:sector 6-Bucuresti

Postat 14 April 2008 - 01:38 PM

buna,
ce parere aveti , se poate acoperi pierderea contabila de la finele anului prin inregistrarea unei facturi de avans si evidentierea avansului pe conturi de venituri ?
concret :

sold 121 = 25.000 (debitor);

411=% 238.000
472 50.000
419 150.000
4427 38.000

472=701 50.000

sold 331 = 17.000 (debitoare ambele )
sold 301 = 3.000

Sau,
tinand cont de productia neterminata :

601 = 301 3.000
331 = 711 3.000
711 = 331 20.000
345 = 711 20.000
348 = 711 35.000 ?????

:pullhair:

nu pot inchide cu pierdere - folosesc linie de creditare. :frusty:



#29 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 April 2008 - 07:02 PM

Vezi postareaverrona, la Apr 14 2008, 12:18 PM, a spus:

am si eu o intrebare referitoare la calculul impozitului pe profit ptr.trim.I 2008
conf.cod.fiscal, incepand cu 2008 trebuie sa aplicam sistemul platilor anticipate trimestrial, actualizate cu indicele de inflatie, respectiv martie 2008 fata de martie 2007.
Societatile comerciale platitoare de impozit pe profit, altele decat societatile comerciale bancare (care au obligatia de a plati impozit pe profit anual cu plati anticipate efectuate trimestrial), au obligatia de a declara si a plati impozitul pe profit trimestrial, umand ca incepand cu anul 2010 acesti contribuabili sa aplice sistemul platilor anticipate, conform art. 34, alin.(1) lit. b) din Codul fiscal, modificata prin art. I pct. 12 din OUG 106/2007.



#30 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2008 - 11:31 PM

multumesc mult Lexiroxi, mi-a scapat OUG 106/2007 cu modficarile ei...eram in fata numai cu codul fiscal.. inca odata multumesc ca mi-ai atras atentia !!! stiai ca aveam nevoie ....of :pullhair:



#31 aurelian ungureanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:husi
  • Interests:007

Postat 15 April 2008 - 08:09 PM

totusi codul fiscal spune la art 34 care se aplica de la 1 ianuarie 2008 urmatoarele

alin (6) Contribuabilii prevãzuþi la alin. (1) lit. a) au obligaþia de a declara ºi efectua trimestrial plãþi anticipate, în contul impozitului pe profit anual, în sumã de o pãtrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele de inflaþie (decembrie faþã de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborãrii bugetului iniþial al anului pentru care se efectueazã plãþile anticipate, pânã la data de 25 inclusiv a lunii urmãtoare trimestrului pentru care se efectueazã plata. Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza cãruia se determinã plãþile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declaraþiei privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fãrã a lua în calcul plãþile anticipate efectuate în acel an.

alin [{*}] (7) Prin excepþie de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevãzuþi la alin. (1) nou-înfiinþaþi, înfiinþaþi în cursul anului precedent sau care la sfârºitul anului fiscal precedent înregistreazã pierdere fiscalã, precum ºi cei care în anul precedent au fost plãtitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor efectueazã plãþi anticipate în contul impozitului pe profit la nivelul sumei rezultate din aplicarea cotei de impozit asupra profitului contabil al perioadei pentru care se efectueazã plata anticipatã. În cazul contribuabililor care în anul precedent au beneficiat de scutiri de la plata impozitului pe profit, conform legii, iar în anul pentru care se calculeazã ºi se efectueazã plãþile anticipate nu mai beneficiazã de facilitãþile fiscale respective, impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza cãruia se determinã plãþile anticipate, este impozitul pe profit determinat conform declaraþiei privind impozitul pe profit pentru anul precedent, luându-se în calcul ºi impozitul pe profit scutit. (alineat modificat prin art. I pct. 12 din O.U.G. nr. 106/2007 (publicatã la 18 octombrie 2007) în vigoare de la 1 ianuarie 2008)



#32 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 11:37 AM

codul fiscal actualizat la 1 ianuarie 2008 zice asa:
Art. 34. - (1) Plata impozitului se face astfel:

a) contribuabilii, societati comerciale bancare, persoane juridice romane, si sucursalele din Romania ale bancilor, persoane juridice straine, au obligatia de a plati impozit pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflatie (decembrie fata de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborarii bugetului initial al anului pentru care se efectueaza platile anticipate. Termenul pana la care se efectueaza plata impozitului anual este termenul de depunere a declaratiei privind impozitul pe profit, prevazut la art. 35 alin. (1);

b) contribuabilii, altii decat cei prevazuti la lit. a), au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit trimestrial pana la data de 25 inclusiv a primei luni urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul, daca in prezentul articol nu se prevede altfel. Incepand cu anul 2010, acesti contribuabili urmeaza sa aplice sistemul platilor anticipate prevazut pentru contribuabilii mentionati la lit. a).
prin urmare, nu mai incap indoieli, abia in 2010 vom aplica sistemul de plati anticipate...si aici ma refer numai la cei care nu se incadreaza la exceptiile prevazute la alin.(7):
(7) Prin exceptie de la prevederile alin. (6), contribuabilii prevazuti la alin. (1) nou-infiintati, infiintati in cursul anului precedent sau care la sfarsitul anului fiscal precedent inregistreaza pierdere fiscala, precum si cei care in anul precedent au fost platitori de impozit pe veniturile microintreprinderilor efectueaza plati anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul sumei rezultate din aplicarea cotei de impozit asupra profitului contabil al perioadei pentru care se efectueaza plata anticipata. In cazul contribuabililor care in anul precedent au beneficiat de scutiri de la plata impozitului pe profit, conform legii, iar in anul pentru care se calculeaza si se efectueaza platile anticipate nu mai beneficiaza de facilitatile fiscale respective, impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza caruia se determina platile anticipate, este impozitul pe profit determinat conform declaratiei privind impozitul pe profit pentru anul precedent, luandu-se in calcul si impozitul pe profit scutit.

Aceasta postare a fost editata de verrona: 16 April 2008 - 11:46 AM




#33 ela34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 April 2008 - 02:11 PM

buna , am si eu o intrebare: pina la 30 sept contabila a inreg in 441 suma de 368 lei dar fara sa-i declare in declaratia 100. acum la dec 07, impozitul pe profit este de 67lei. cum se face declaratia 101 si care este impozitul de plata? multumesc! :pullhair:



#34 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 03:03 PM

Vezi postareaela34, la Apr 16 2008, 03:11 PM, a spus:

buna , am si eu o intrebare: pina la 30 sept contabila a inreg in 441 suma de 368 lei dar fara sa-i declare in declaratia 100. acum la dec 07, impozitul pe profit este de 67lei. cum se face declaratia 101 si care este impozitul de plata? multumesc! :pullhair:
termenul pt 101 a fost 15 aprilie !!!
oricum: sper ca in decl.100 la trim.III macar a declarat impozit pe profit :0
in felul asta se poate face o rectificativa la sept.07 in care sa se declare suma inregistrata la sept.07, resp.368 ron
daca nu a declarat niciun impozit pe profit nu se poate face rectificativa !!!
la dec.07 , ce a declarat in decl.100 la impozitul pe profit??? tot nimic?? revino te rog cu detalii ca sa te putem lamuri cum se cuvine...
banuiesc ca nici plati anticipate nu s-au efectuat...si, in cazul asta, impozitul pe care il ai de platit este cel care iti reiese clar la dec.07, respectiv 67 lei..normal, reglarea impozitului de plata se face prin decl.101..dar, revino cu detalii(ce a declarat efectiv in decl.100 pe trim.III si trim.IV-unde trebuia sa fie aceeasi suma cu cea declarata in trim.III, si, ca sa te putem lamuri cum se face reglarea in decl.101 pt an 2007 trebuie stiut ce ai avut declarat si in primele 2 trimestre 2007)...



#35 ela34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 April 2008 - 04:37 PM

multumesc mult pentru rasp. Verrona, iata date pe care le-ai cerut: deci in declaratia lunii septembrie (decl 100), imp pe profit este 0, la dec in declaratia 100 s-a declarat initial tot 0.eu as dori sa stiu cum procedez, pentru ca declaratia pentru 15 aprilie a depus-o prin posta. inca o data multumesc mult :pullhair:



#36 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 05:24 PM

Vezi postareaela34, la Apr 16 2008, 05:37 PM, a spus:

multumesc mult pentru rasp. Verrona, iata date pe care le-ai cerut: deci in declaratia lunii septembrie (decl 100), imp pe profit este 0, la dec in declaratia 100 s-a declarat initial tot 0.eu as dori sa stiu cum procedez, pentru ca declaratia pentru 15 aprilie a depus-o prin posta. inca o data multumesc mult :pullhair:
e f.bine ca a declarat o si la sept si la dec.07
acuma, este important de stiut cum a intocmit decl.101....
in primul rand, iata cum ar trebui procedat CORECT:
1. de facut rectificativa la sept.07 si la dec.07 pentru suma de 368-suma calculata si probabil evidentiata in contabilitate la 30 sept.07; in acest fel, vei avea declarat ca plati anticipate pt 2007 suma de 736( adica 368+368 pt ultimele doua trimestre), suma la care se adauga sumele declarate pe tr.I si tr.II 2007 ( asta nu ai precizat) ;
2. de facut rectificativa la decl.101
valoare insumata din toate cele 4 declaratii facute pt 2007 (tr.I,II,III si IV) se trece in decl.101(pe care o faci rectificativa) la sume declarate ptr.anul de raportare (rd.46 din decl.101), iar valoarea reiesita din calculul corect al impozit.pe profit pt. 2007 si care se afla in total rulaj creditor 441, respectiv 67 lei se trece la rd.40.1 Impozit aferent profitului ce se impune cu cota de 16% si practic tu atat ai de plata pt.an.2007-termenul de plata fiind tot 15 aprilie;iar reglarea sumei tale de plata in calculatorul administratiei financiare se va face automat prin inregistrarea declaratiei 101(ai sa vezi ca pe ultimul rand din declaratie apare suma declarata in plus in cele 4 trimestre ca fiind dif.de impozit pe profit de recuperat)
in al doilea rand, sunt convinsa ca in declaratia 101 deja trimisa prin posta apare evident ca pt 2007 se datoreaza 67 lei impozit pe profit....numai ca desigur, apare neconcordanta intre total rulaj creditor ct.441 la 30 sept - 368 lei si suma declarata in decl.100 la sept.
sper ca am reusit sa te lamuresc cumva...

Aceasta postare a fost editata de verrona: 16 April 2008 - 05:27 PM




#37 ela34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 April 2008 - 07:19 PM

iti multumesc inca o data verrona si sigur te voi tine la curent cu finalizarea acestui impozit. toate cele bune! :pullhair:



#38 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 07:48 PM

Vezi postareaela34, la Apr 16 2008, 08:19 PM, a spus:

iti multumesc inca o data verrona si sigur te voi tine la curent cu finalizarea acestui impozit. toate cele bune! :pullhair:
n-ai pentru ce..sper ca ti-am fost de folos cat de cat...toate cele bune !!!



#39 clo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 April 2008 - 10:17 PM

Tocmai am sesizat ca in cazul sponsorizarilor, conform art 21, alin 4, lit p, sponsorizarile se pot deduce din impozitul pe profit doar daca indeplinesc CUMULATIV cele doua conditii (max 3 la mie din cifra de afaceri si maxim 20 % din impozitul pe profit datorat). Pana acum stiam ca e minimul dintre cele doua contitii. Asa calculati cu totii?

Ms anticipat pt raspuns



#40 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 April 2008 - 06:30 PM

Incazul in care am in 117 o pierdere reportata de 200 000 lei iar acum in urma unei vanzari de teren iese un profit de 10 000 lei,mai trebuie calculat vreun impozit pe profit ?
In registrul de evidenta fiscala ce trebuie trecut?.Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL