Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BONURI BENZINA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BONURI BENZINA

20 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 28 March 2008 - 01:13 AM

am bonuri de benzina si nu sunt sigura daca am contabilizat bine

bon 100+19 tva=119


%=401 119
6022 100
4426 19


si plata 401=531



#2 emilia2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 March 2008 - 09:25 AM

este corecta inregistrarea dar sa fii atenta ca pe bon trebuie sa ai numele firmei, respectiv firma ta si nr masinii care a facut alimentarea

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 03:06 AM




#3 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 28 March 2008 - 12:01 PM

uite...la asta nu m-am gandit.....tb sa ma uit.....si daca nu e ....sa le spun sa ceara de-acum incolo de la peco sa le scrie numele si nr masinii....
sunt niste chitante...nu stiu daca au posibilitatea sa scrie,ma refer la softul lor
oricum..mersi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 03:07 AM




#4 emilia2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 March 2008 - 01:26 PM

ori il pui pe conducatorul auto sa scrie datele firmei ori le scrii tu, in general le scrie contabilul

desi sunt obligati cei care emit bonul sa scrie aceste date nu fac de obicei asta, asa ca.....scrie firma care a facut alimentarea

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 03:07 AM




#5 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 28 March 2008 - 02:28 PM

Va rog sa-mi spuneti daca bonurile de benzina sunt limitate ca si cheltuiala deductibila la 100 de ron, sau ele reprezinta exceptie la acest plafon.
Multumesc



#6 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2008 - 02:57 PM

Fac exceptie.



#7 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 28 March 2008 - 03:04 PM

Eu inregistrez asa :

Achizitia :

% =401 119
3022 100
4426 29

Bonul de consum :6022=3022 100



#8 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 28 March 2008 - 03:17 PM

M-am gandit sa va indic si baza legala, pentru cine nu o cunoaste si sa va fac atenti ca TVA se deduce numai pt pct (2) a); bonurile fiscale ce fac obiectul pct.b), c) si d) sunt documente pt inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor.

ORDIN Nr. 293 din 22 februarie 2006
pentru modificarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora
EMITENT: MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 194 din 1 martie 2006

În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice şi a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul prevederilor art. 1 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora,

ministrul finanţelor publice emite următorul ordin:

ART. 1
Alineatul (2) al articolului 1 din Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.042 din 23 noiembrie 2005, se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăţilor în Registrul de casă. Fac excepţie de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanţilor auto achiziţionaţi în vederea desfăşurării activităţii, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare al autovehiculului;
b) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu modificările şi completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoţit de documentul care atestă plata prin cardurile bancare ale societăţilor comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente."
ART. 2
Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2006.



#9 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2008 - 05:02 PM

Vezi postarealiana08, la Mar 28 2008, 03:04 PM, a spus:

Eu inregistrez asa :Achizitia :3022 100

pai daca faci asa inseamna ca intocmesti si nir, nu? adica benzina, motorina vine in firma cu o cisterna sau in bidon, intra in gestiune pe baza nir(evidentiezi contabil prin 3022) si apoi consumi...
Madalina



#10 aura72

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 28 March 2008 - 09:35 PM

daca nu apare pe bon scris numele firmei si nr auto cf norme metodologice tva nu se accepta deducerea de tva.
bonurile de benzina nu au legatura cu suma de 100 ron pt deductibilitate.



#11 albuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 April 2008 - 09:49 AM

eu le inregistrez direct in casa
6022 x
4426 x
% 5311
nu am avut probleme la control



#12 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 April 2008 - 10:41 AM

Benzina cumparata cu bonuri fiscale nu se inregistreaza in contabilitatea stocurilor , pentru ca nu este palpabila , nu se poate face receptia ei .In urma unui control al Garzii Financiare mi sa sugerat sa inregistrez pe cheltuieli nestocate 604 .... cu analitic .
604...
4426
% 5311

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 03:08 AM




#13 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2008 - 12:24 PM

Si eu inregistrez benzina pe 604-cu analitic distinct.



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 April 2008 - 12:51 PM

Vezi postareasheila, la Apr 3 2008, 12:24 PM, a spus:

Si eu inregistrez benzina pe 604-cu analitic distinct.
Atunci la ce mai folosim 6022 Cheltuieli privind combustibilul? Doar pentru iesirile din 3022? Dupa denumire mi se pare mai corect 6022 decat 604, primul fiind mai specific, al doilea mai general, exceptand conturile specifice.
In OMF 1752 (actualizat) se permite contarea 602=401 in cazul inventarului intermitent.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2008 - 01:44 PM

Eu imi dadeam cu parerea la ceea ce a spus Gasil. :pullhair:

In anexa ordinului 2374/2007 privind functiunea conturilor, scrie:

Contul 604 "Cheltuieli cu materialele nestocate" - Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor privind materialele nestocate.

Eu cind cumpar benzina nu ii fac receptie, nu o stochez si nu o dau in consum in fiecare luna, asa ca o consider material nestocat, cont 604.
Am avut si eu control si nu mi-a zis nimic referitor la acest lucru, dar cum si Albuta inregistreaza pe 602 si nu a avut probleme la control, probabil depinde de persoanele care te controleaza.



#16 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 April 2008 - 02:13 PM

Sunt corecte atat 604 cat si 6022, caci benzina e si combustibil e si material nestocat (cel luat pe bonuri de benzina). Dar e mai combustibil decat mai nestocabil asa cum eu sunt atat "barbat" cat si "om", dar parca mai clar este "barbat".
Evidenta benzinei in cont distinct ma ajuta la calculul taxei de mediu, in functie de cati litri de benzina se consumau intr-un semestru.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 03 April 2008 - 02:15 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#17 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2008 - 04:08 PM

mi se pare corect cum a punctat nopris...(si eu folosesc 6022)
pe de alta parte sheila are dreptate - depinde de cum apreciaza cei care vin in control..
in alta ordine de idei, fiind vorba de o cheltuiala, indiferent ca folosesti 604/analitic sau 6022 - nu vad ce nu le-ar conveni echipei de control.
Daca discutam putin pe marginea planului de conturi ne dam seama ca ar trebui, poate, putin ajustat...dar, dupa cum stim planul de conturi nu este limitativ, in sensul ca avem posibilitatea sa ne cream analitice in functie de nevoile generate de activitatea firmei...ideea este sa avem o situatie clara si detaliata atunci cand citim o balanta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 April 2008 - 04:09 PM

Madalina



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 April 2008 - 07:32 PM

Ordin nr. 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene
133. - (1) Contabilitatea stocurilor se tine cantitativ si valoric sau numai valoric prin folosirea inventarului permanent sau a inventarului intermitent.
(2) In conditiile folosirii inventarului permanent, in contabilitate se inregistreaza toate operatiunile de intrare si iesire, ceea ce permite stabilirea si cunoasterea in orice moment a stocurilor, atat cantitativ cat si valoric.
(3) Inventarul intermitent consta in stabilirea iesirilor si inregistrarea lor in contabilitate pe baza inventarierii stocurilor la sfarsitul perioadei. In acest caz, iesirile se determina ca diferenta intre valoarea stocului initial plus valoarea intrarilor si valoarea stocului final, determinat pe baza inventarierii.
3022- combustibili
6022- cheltuieli privind combustibilul

Inregistrari contabile in cazul folosirii inventarului permanent:
3022=401
6022=3022 valoare la pret de inregistrare a combustibilului inclus pe cheltuieli
Inregistrari contabile in cazul folosirii inventarului intermitent:
6022=401 valoare la pret de inregistrare a combustibilului aprovizionat



#19 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 03 April 2008 - 08:42 PM

Imi dau si eu cu parerea legat de inregistrarea combustibililor pe baza Bonurilor Fiscale. Eu cred ca depinde la ce folosim respectivul combustibil. Daca se foloseste la mijloacele de transport, nu sta nimeni sa faca o evidenta cantitativa, ci intra direct pe cheltuieli, prin contul 604. Daca de exemplu folosim la motostivuitoare sau alte echipamente de lucru, e bine sa se tina si o evidenta cantitativ valorica, care sa treaca prin 3022 si 6022. Dar in general, cand se vorbeste de comustibili, in legatura cu conturile 302 si 602, se vorbeste de combustibili care nu-i folosim la mijloacele de transport, poate doar daca avem un parca auto foarte mare, si ne permintem sa avem benzinaria noastra. Parerea mea e ca in conturile acestea de combustibil, intra de exemplu combustibilii folositi pentru incalzirea cladirii. Eu cam asa vad problema.
Mai adaug totusi, ca o inregistrarea de tipul:
% = 5311
6022
4426

nu ar fi corecta, pentru ca, contul 602 e conceput sa lucreze in corespondenta cu cotul de stocuri 302. Deci, daca am sari peste 302, nu ar trebui sa intram in 602. Zic asta, pentru ca ne poate ajuta la o verificare a corelatiei dintre rulajele conturilor de cheltuieli si de stocuri.
Cam asta ar fi.



#20 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 04 April 2008 - 08:26 AM

Cred ca aveti dreptate.Pana acuma am folosit 6022-combustibilul consumat de masina cumparata de firma noastra in leasing cu care circula administratorul firmei in interes de serviciu.Deacu innainte voi folosi contul 604, ca mi se pare mai corect. :pullhair:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL