Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sef Compartiment Audit Intern - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sef Compartiment Audit Intern


2 replies to this topic

#1 Albu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 31 March 2008 - 02:31 PM

OUG 75/1999 privind ...AUDITUL FINANCIAR!!!, reglementeaza mai nou, asa dupa cum bine cunoasteti si...auditul intern. Conform acestor reglementari, la cap. VI, art. 23, se stipuleaza ca responsabilii (a se citi sefii de compartimente de audit intern) cu organizarea, coordonarea lucrarilor, semnarea rapoartelor, etc..., trebuie sa aibe calitatea de auditor financiar. Se intelege ca acest para se adreseaza entitatilor economice la care statul nu este actionar majoritar. Logic si in conditiile in care :
- standardele de audit intern emise de IIA - SUA, statueaza foarte clar cine este seful unui compartiment de audit intern si ce responsabilitati are;
- reglementarile CAFR in materia auditului intern, se sustin (spun acestia declarat si scris), pe standardele mentionate mai sus;
- meseriile de auditor intern si auditor financiar, sunt clasificate in COR (codul ocupatiilor din Romania), ca avand coduri diferite, deci activitati diferite...
As intreba si eu cu fireasca curiozitate - este necesar sa se mentina acest lucru sau este nevoie de demersuri normale, decente si profesionale, poate chiar cu ajutorul AAIR, pentru a schimba aceasta reglementare? De ce un auditor intern certificat international CIA (certificare acordata de IIA, acelasi Institut pe care se bazeaza si reglementarile CAFR), nu poate sa fie Sef al unui astfel de compartiment? Ce are el in minus? Ce are un auditor financiar in plus? Nu as vrea sa fiu interpretat gresit de colegii auditori financiari, care au si calitatea dobandita de auditori intetrni. O spun numai in mod constructiv si benefic pentru activitatea de audit intern de la nivelul acelei entitati...sau altele care trebuie sa-si angajeze un auditor financiar, pe post de Sef al comp de audit intern...Interesanta DILEMA, nu?



#2 grio

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 01 April 2008 - 07:14 AM

Probabil ti-ai dat seama ca sunt in primul rand interese financiare in joc. Cei de la CAFR au avantajul ca sunt mai de mult timp pe aceasta piata a auditului din Romania si si-au impus punctul de vedere, avand acces mai usor la Guvern si Parlament. Daca tot au vrut sa ia auditul intern sub aripa lor, pare total aiurea ca la examenul de acces la calitatea de auditor financiar sa nu existe si tematica si bibliografie din auditul intern. Eu de exemplu fac aceasta activitate de 4 ani, timp in care am dobandit tot felul de noi cunostinte in domeniul auditului intern si al activitatilor pe care le-am auditat, in schimb nu am aprofundat de exemplu contabilitatea, piata de capital sau legea insolventei, care se cer la testul de acces la audit financiar. Dupa cum probabil stii, la aceasta ora in Romania exista cel putin trei ascociatii profesionale / institutii care se ocupa de auditul intern: UCAAPI din cadrul MFP (pentru entitatile publice), CAFR si AAIR. Cred ca numai la noi se putea intampla asa ceva!! :pullhair:




#3 Albu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 01 April 2008 - 03:02 PM

Vezi postareagrio, la Apr 1 2008, 08:14 AM, a spus:

Probabil ti-ai dat seama ca sunt in primul rand interese financiare in joc. Cei de la CAFR au avantajul ca sunt mai de mult timp pe aceasta piata a auditului din Romania si si-au impus punctul de vedere, avand acces mai usor la Guvern si Parlament. Daca tot au vrut sa ia auditul intern sub aripa lor, pare total aiurea ca la examenul de acces la calitatea de auditor financiar sa nu existe si tematica si bibliografie din auditul intern. Eu de exemplu fac aceasta activitate de 4 ani, timp in care am dobandit tot felul de noi cunostinte in domeniul auditului intern si al activitatilor pe care le-am auditat, in schimb nu am aprofundat de exemplu contabilitatea, piata de capital sau legea insolventei, care se cer la testul de acces la audit financiar. Dupa cum probabil stii, la aceasta ora in Romania exista cel putin trei ascociatii profesionale / institutii care se ocupa de auditul intern: UCAAPI din cadrul MFP (pentru entitatile publice), CAFR si AAIR. Cred ca numai la noi se putea intampla asa ceva!! :pullhair:

De acord cu tine. Dar, ce are a face auditul financiar cu auditul intern, in afara de clasica colaborare? In mod sigur esti la curent cu cerintele existente din partea auditului financiar, de a beneficia , la cerere, atunci cand ei desfasoara activitatea lor specifica, de anumite rapoarte de audit intern, pentru a se baza sau a avea o asigurare ca pe acolo a trecut si auditul intern iar situatiile pe care le cer, provin de la un compartiment evaluat si de auditul intern. De aici, pana la a reglementa si auditul intern, este distanta mare. O asemenea interferenta poate produce confuzii pentru managementul unei organizatii, nu mai vorbim ca se poate aluneca usor in ceea ce se numeste incompatibilitate. De asemenea, existand aceasta confuzie, managementul (daca nu este consiliat cum trebuie), poate cădea usor in capcana de a vedea la un moment dat inutilitatea unui compartiment de audit intern, in conditiile in care un act care reglementeaza AUDITUL FINANCIAR, poate stabili si reglementari pentru auditul intern si de aici, cererea către cei care i-au certificat un anumit exercitiu financiar, de a-i organiza si ai executa activitati și de audit intern. În legătură cu cele 3 asociații profesionale, doar UCAAPI si CAFR au abilitatea legala de a reglementa unele activitati de audit intern. AAIR este o asociatie care nu are inca aceasta abilitate. Nu ca nu poate, dar nu si-a propus, prin actele de infiintare, sa faca asa ceva. Intre timp, auditorii interni care sunt membrii ai AAIR, au avansat aceasta idee, dar in prezent acesta este un proces care durează. Sustin în continuare, cu multa tarie, că in Romania, după aderarea la UE, nu mai este nevoie de un reglementator in materia auditului intern, ceva care să oblige pe cineva să-și organizeze activitățile în acest sens. Faptul ca Standardele IIA / SUA, sunt suficiente si clare, inclusiv MPA-aurile (modalitati practice de aplicare a standardelor), cred că ar fi fost fiind nevoie doar de manuale de audit intern proprii ale fiecărei organizatii, care să armonizeze și să adapteze aceste standarde, la specificul activitătii fiecăruia. Standardul este standard și nu obligă. Dar te obligă piața, imaginea și nevoia managementului de a fi sigur că sistemele de activități pe care le coordonează, respectă legalitatea, sunt bine organizate, sunt eficiente și aduc la îndeplinire sarcinile și atribuțiile specifice, în final ajungându-se la îndeplinirea obiectivelor propuse. Indiscutabil, în haosul și confuzia de început a activitățile de audit intern, cele 2 acte, respectiv OG 119/1999 și mai târziu, L 672/2002, au avut un rol extraordinar. Dar de aici înainte, când există atâtea poziții ale unor personalități din exterior, inclusiv din România, care au dat și dau o interpretare corectă Standardelor și practicii auditului intern, a bunelor practici internaționale, rolul UCAAPI în sistemul public de activități (care de la început nu ar fi trebuit sa fie postat în cadrul Min. Finanțelor), poate fi unul foarte clar, DAR în directa subordine a Guvernului, pentru a avea o poziție independentă și tranșantă privind aplicarea Standardelor IIA / SUA, a dezvoltării profesiei și atragerii de câți mai mulți specialiști în acest domeniu. UCAAPI are specialiști valoroși dar, vorba ta, încă sunt anumite interese...și este păcat. Sunt multe de spus, pentru că aceste subiecte încă nu au fost discutate și clarificate suficient. Dar trebuie sa avem o poziție comună în ceea ce privește auditul intern și nu transformarea lui în activități care, în baza unui certificat (pe bani mulți...) dat de o anumita organizație, se poate executa atât din interior, cât și din exterior...numai bani să iasă terților. Să auzim de bine...și poate mai aflăm și alte reacții...este nevoie...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL