Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen aptitudini CAFR mai 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


examen aptitudini CAFR mai 2008


101 replies to this topic

#21 maria53

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 February 2008 - 10:12 AM

Ma intereseaza examenul din mai 2008. Nu cunoasteti amanunte despre probe?



#22 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 02:36 PM

Derogare in ceea ce priveste vechimea de la licenta....a obtinut cineva dreptu de a sustine examenu chiar daca nu are 4 ani vechime de la licenta?????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 05:19 PM

DanielaZ



#23 adinaivanov

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 April 2008 - 09:41 AM

Are cineva testele grila care s-au dat anii trecuti? Sau alte teste grila?



#24 sigrid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 02 April 2008 - 11:15 AM

Buna,

cauta pe cafr. ro vezi posibilele subiecte date pt. ex de aptitudini din sep.2007. mergi la toate trei examenele? alte grile sau subiete nu am.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:11 PM




#25 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 21 April 2008 - 05:51 PM

Salut
vreau si eu sa ma prezint la testul grila din 24.05.2008 si proba practica din 31.05.2008.
ma poate ajuta cineva cu subiecte date in anii anteriori la probele practice si teste grila? As dori un exemplu ca sa stiu cum sa ma pregatesc si pe ce sa pun accentul.
pe site CAFR apar numai subiectele la prima proba.
multumesc

Aceasta postare a fost editata de micha: 21 April 2008 - 05:52 PM




#26 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 04 May 2008 - 02:26 PM

Succes tuturor celor care se prezinta la examenul de aptitudini din luna mai 2008!
Iata ce am aflat din discutia cu o colega care a absolvit acest examen anul trecut:
- proba 1: 15 subiecte din domeniile audit si contabilitate selectate din cele prezentate pe site-ul cafr
- proba 2: subiecte tip grila din toata bibliografia afisata pentru examen
- proba 3: proba practica care are ca obiectiv intocmirea unei foi de lucru cf Normelor minimale de audit si intocmirea unui raport de audit
Numai bine!
ABC Training Consulting
Analize, Bugete, Controlling



#27 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 13 May 2008 - 03:25 PM

S-a afisat pe site CAFR locatia de examen :
UNIVERSITATEA ARTIFEX
STR. ECONOMU CEZARESCU, NR.47, SECTOR 6, LANGA PODUL GROZAVESTI, www.artifex.org.ro
pentru toate probele.
Consider ca e o bataie de joc sa ne aduca din toata tara trei saptamani la rand la Bucuresti. Nu se gandesc la oboseala si cheltuiala? Era mai comod pentru ei sa organizeze in Bucuresti, dar pentru noi cei din provincie va fi un calvar mai ales financiar. Am colegi care renunta din acesta cauza sa se mai prezinte la examen. Probabil ca asta e si ideea : sa reuseasca numai cei din Bucuresti.
Ce parere aveti?



#28 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 May 2008 - 07:11 PM

Micha, sa inteleg ca, dupa cum ai spus tu, daca vreun amarat din provincie va merge la examen, cu siguranta il va promova pentru ca majoritatea este din Bucuresti? Nu cred ca asta este ideea. Ma gandesc la cei de la CAFR si banuiesc ca au ajuns la solutia asta deoarace nu suntem foarte multi care ne-am inscris. Nu prea se justificau costurile unei impartiri pe centre zonale.
Sa nu crezi ca le iau apararea. Am o mare problema cu ceea ce se cere a se sti pentru acest examen atata timp cat si-au batut joc in decursul celor 3 ani (trebuie sa retinem ISA, in totalitate, o toceala fara cap si coada, cu toate ca in decursul stagiului nu au prezentat decat 6 ISA). O MARE BATAIE DE JOC. ASTA ESTE, MERGEM INAINTE, CU TUPEU.

BAFTA MULTA TUTUROR CELOR CARE SUSTINETI PROBELE DIN MAI.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:11 PM




#29 mihaela.ela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 14 May 2008 - 06:21 AM

Subscriu la "toceala fara cap si coada" a ISA! Probabil ca au considerat (ei, cei care se "ocupa" de accesul stagiarilor la profesie) ca 145 de subiecte din audit financiar(cate au fost propuse in sesiunile precedente) nu acopera toata tematica de examen...asa ca, la reformularea subiectelor propuse pentru aceasta sesiune, n-au "ratat" aproape nimic din ISA. Pura curiozitate...cand aplica baremul de punctaj pe ....paragraf...definitie...etc...stau cu cartea in fata?!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:11 PM




#30 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 14 May 2008 - 10:02 AM

Chitilin, ma refeream la faptul ca multi din provincie nu vor merge la examen din cauza costurilor ridicate. Singurii avantajati din acest punct de vedere sunt cei din Bucuresti care nu mai platesc trasportul si cazarea. Si eu m-am gandit ca motivul pentru care au organizat numai la Bucuresti este din cauza costurilor raportat la numarul de inscrisi, dar din cate iti aduci aminte pe parcursul celor 3 ani am platit o groaza de bani si nu mai vorbesc de suma de 3500 pentru fiecare examen in parte. La sumele platie cred ca puteau sa organizeze cate o sala in 4 centre universitare cate unul pe regiune. Nu le gasesc nici o scuza.
Legat de "toceala" nu mai are rost sa dezbatem subiectul ca a fost discutat la examenle anterioare. Nu stiu voi cum invatati dar eu niciodata nu am fost buna la tocit.
Spor la invatat si bafta la cei care s-au inscris .



#31 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2008 - 10:13 PM

Are cineva niste grile cat de cat de pe la ei ?
Pe domeniile din bibliografie ?



#32 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 15 May 2008 - 03:32 PM

s-a afisat repartizarea pe sali la proba I .
din cate am vazut sunt emise cam 900 de legitimatii. cam putin din cati am fost in 2004.
Bafta celor care merg sambata.
Va tinem pumnii. Cred ca e cel mai greu examen.
Sa ne scrieti si noua subiectele care s-au dat.



#33 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 18 May 2008 - 11:26 AM

cum a fost la examenul de ieri? poate cineva sa ne posteze subiectele date la proba I ?
multumesc



#34 mariamih

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 May 2008 - 12:40 PM

buna, eu sunt noua pe forumul acesta.
am fost ieri la examen, a fost destul de greu 15 intrebari din care 60% di audit, unul din audit financiar, ord 1752 directiva 4 si directiva 7
o prietena a reusit sa plece cu fila de intrebari asa ca imediat ce le voi primi si eu vi le voi posta
cum si eu merg la probele urmatoare, daca are cineva niste grile...nu ar fi rau sa ni le dea si noua
multumesc anticipat
maria

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:12 PM




#35 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 18 May 2008 - 06:11 PM

din pacate nu am testele grila care s-au dat in anii anteriori. S-au postat pe site CAFR numai rezultatele. Imi pare rau. Daca aflu ceva am sa postez . Asteptam subiectele la proba I. Multumim.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:12 PM




#36 mariamih

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 May 2008 - 09:43 PM

buna,
pentru cei interesati vedeti ca au postat pe sit-ul www.cafr.ro subiectele date ieri
le puteti salva pentru ca se poate sa le scaota in cateva zile

daca gasiti niste grile...ne-ar fi de folos tuturor
multumesc pentru ajutor
maria

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:13 PM




#37 sigrid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 20 May 2008 - 01:27 PM

ce invatati pt. ex de grile? bine bibliografia o stiu, dar pe ce puneti accent?



#38 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 21 May 2008 - 08:15 AM

eu am de gind sa citesc toate legile din bibliografie, cred ca accent se va pune pe legea societatlor comerciale si insolventa.Din insolventa se pare ca anul trecut au dat multe subiecte.
Ce raspuns ai dat la ultima intrebare de la proba teoretica ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:13 PM




#39 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 21 May 2008 - 08:29 AM

eu nu am fost la proba I dar am incercat sa rezolv problema de la ultimul punct si am obtinut urmatorul rezultat:
rezerve legale = 94 lei
profit net de repartizat = 1506 lei
total = 1600 lei
Voua ce rezultate v-au dat?



#40 did

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 May 2008 - 09:53 AM

oare nu e 1500? in omf 1752 spune ca nu se poate distribui din profit decat ceea ce depaseste surplusul de cheltuieli de constituire neamortizate






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL