Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sa clarificam TVA auto second-hand import - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sa clarificam TVA auto second-hand import

12 replies to this topic

#1 Waferlee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 03 April 2008 - 08:16 AM

La multiple solicitati am primit de la AF urmatoarea precizare:

"1.) In conformitate cu art.152^2-, alin2, regimul special de taxare se aplica numai in cazul in care achizitia provine din CE, iar furnizorul:
- este o persoana neimpozabila;
- este o persoana impozabila - daca acesta este scutita de taxa conform art.141. alin2, litera g, din Codul Fiscal;
- este o intreprindere mica, iar bunul achizitionat este un bun de capital;
- este o persoana revanzatoare care la randul ei aplica regimul special de taxare
In cazul aplicarii regimului special de taxare, persoana revanzatoare nu are drept de deducere a taxei. Dreptul de deducere a taxei se admite numai in cazul aplicarii regimului normal de taxare.
In cazul aplicarii regimului special de taxare, baza de impozitare este marja profitului dintre pretul de vanzare aplicat de persoana impozabila revanzatoare si pretul de cumparare.
Persoana impozabila revanzatoare poate aplica regimul normal de taxare pentru orice livrare eligibila pentru aplicarea regimului special.
In vederea aplicarii regimului special, veti notifica organul fiscal in acest sens.

2.) Cu privire la organizarea evidentei pentru aplicarea regimului special de taxare, veti proceda in conformitate cu punctul 64., alin.7 din HGR nr.44/2004, privind normele de aplicare a Codului Fiscal."


INTREBARE: De unde stiu ca firma germana de ex. de la care se cumpara masini second-hand in scopul revanzarii aplica sau nu regimul special de taxare?



#2 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 03 April 2008 - 08:32 AM

Daca au cod valid de TVA trebuie sa-i rogi sa scrie pe factura "inclus", "regim special de TVA" sau un alt text care sa lamureasca acest lucru.
Daca nu au cod valid inseamna ca nu sunt platitori, deci pretul nu include TVA, deci nu ai probleme cu TVA in Romania.
Eu nu am inteles insa care este faza cu notificarea folosirii regimului special de taxare catre fisc ? Ti-au scris ei asta, si cum se face?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 12:27 PM




#3 Waferlee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 03 April 2008 - 12:02 PM

Ei au scris, dar nu au explicat nimic in plus.



#4 ATTILA2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 April 2008 - 08:45 PM

BUNA ZIUA
ATUNCI DE FAPT AU FOLOSIT CODUL FISCAL FARA EXPLICATII SUPLIMENTARE ?
SI EU AM PROBLEME CU DOCUMENTATIA SPECIALA JURNALE SPECIALE ETC.



#5 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2008 - 07:58 PM

lamureste-ma si pe mine te rog... sa inteleg ca, daca pe factura externa am pret fara tva atunci nu declar nicaieri importul de mijloace de transport(second-hand) in cazul meu, adica nici in decont de tva, nici alta declaratie(390, spre ex)????? te rog sa ma luminezi si pe mine, caci n-am mai lucrat pana acum deloc importuri de mijloace fixe din ue...si-s in ceata total..
am uitat sa mentionez ca eu nu stiu daca furnizorul extern este sau nu platitor de tva...treaba e ca factura emisa catre mine este fara tva.



#6 andtur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 06:47 PM

Vezi postareaWaferlee, la Apr 3 2008, 08:16 AM, a spus:

INTREBARE: De unde stiu ca firma germana de ex. de la care se cumpara masini second-hand in scopul revanzarii aplica sau nu regimul special de taxare?


poate gasesti raspunsuri in articolul de pe http://codfiscal.net/dgfp-regimul-tva-al-a...me-second-hand/ link aici

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 12:27 PM

Andrei T



#7 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 22 July 2008 - 03:09 PM

Daca ati aflat mai multe despre aplicarea regimului special ( TVA aplicata la marja de profit ), as vrea sa avem mai multe discutii pe ac. tema.
Am citit de nu stiu cate ori art.1522 din CF dar am multe nelamuriri.



#8 acronis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 August 2008 - 12:49 PM

Vezi postareaverrona, la Apr 9 2008, 08:58 PM, a spus:

lamureste-ma si pe mine te rog... sa inteleg ca, daca pe factura externa am pret fara tva atunci nu declar nicaieri importul de mijloace de transport(second-hand) in cazul meu, adica nici in decont de tva, nici alta declaratie(390, spre ex)????? te rog sa ma luminezi si pe mine, caci n-am mai lucrat pana acum deloc importuri de mijloace fixe din ue...si-s in ceata total..
am uitat sa mentionez ca eu nu stiu daca furnizorul extern este sau nu platitor de tva...treaba e ca factura emisa catre mine este fara tva.


Eu nu am declarat pe decontul de TVA, nici nu am facut delcaratia 390. Factura este din 14.01.2008, si astazi 11.08.2008 m-au chemat de la Finante sa-mi dea 12.000 lei amenda ca nu am facut decl 390. Cei din Germania au trimis soldul partenerilor, si apare si firma mea. Chesti a interesanta este ca la ei apare in factura suma de 14.000, si la mine, val facturii este de 23.000 euro :frusty:



#9 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2008 - 10:58 PM

acronis, regret ca ti s-a intamplat asa ceva...amenda este exorbitanta (vai, nici nu vreau sa ma gandesc ), in ce ma priveste, eu am tot intrebat in stanga si-n dreapta si pana la urma am facut decl.390 iar pe decontul de tva am incadrat tva la taxare inversa si la achizitii si la livrari...cat despre nemti..ehehehhe ce crezi tu ca la ei nu se fac smecherii??? oho..peste tot se fac tot felul de magarii.. eu nu stiu cum de nu le e teama... si cand te gandesti ca-s nemti, despre care ne-am obisnuit sa credem ca sunt corectitudinea intruchipata...asta este..inca o data, imi pare rau ptr amenda aceea extrem de mare...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 October 2008 - 12:28 PM




#10 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 22 September 2008 - 09:56 AM

Stimati colegi, am urm situatie: sunt pers juridica platitor deTVA si am ca ob principal de activitate comertul cu auto second hand.
Daca ma duc in UE si iau o masina de la un autohaus, mi se taie factura fara tva, insa nu se face nici o mentiune de tva...inclus, neinclus sau mai stiu eu ce... Cand revand masina in RO (pt mine reprezinta marfa) pot aplica regimul de la art 152 2 cu marja ...? Nimeni nu ma lamureste ... am citit si rascitit codul fiscal si normele, postari pe forumuri...postarile fac referire la cazul in care iei masina ca mj fix, deci aia e clar ca e taxare inversa intre platitori de tva.
Eu in situatia mea cum procedez? Va rog mult sa ma ajutati care aveti asemenea speta...
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#11 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 18 October 2008 - 10:16 PM

Un raspuns cam intarziat,dar poate mai este de interes : nu poti aplica regimul marjei la vanzarea in RO,daca furnizorul nu-ti mentioneaza in factura lui ca el insusi aplica acest regim,conf.prevederilor Directivei 112/CE. La achizitie faci taxarea inversa,treci pe factura TVA 19% de Romania,declari achizitia in Decl.300 a perioadei,la rd.4 (si 4.1) si la rd.14(si 14.1) si in declaratia trimestriala 390. Iar la vanzare,colectezi TVA normal,19% la total valoare. In general cei din Germania nu trec mentiunile necesare in facturi,de aceea este mai bine sa lucrezi asa cum ti-am spus eu si nu vei avea niciodata probleme.

Aceasta postare a fost editata de GAMA: 18 October 2008 - 10:18 PM




#12 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 20 October 2008 - 12:16 PM

Ai dreptate. Merci frumos. O sa incerc sa rog neamtu' sa precizeze pe factura ceva in leg cu directiva 112 (sau Dir a 6-a - art.26a)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 October 2008 - 02:54 PM

"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#13 expertcontabil2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2008 - 10:37 AM

unde scrie in Codul Fiscal Roman treaba asta?
in situatia in care se cumpara NETTO din Germania de la firme revanzatoare platitoare de TVA se poate aplica regimul special din art.152 indice 2 astfel : se revinde in Romania (firma romana trebuie deasemenea sa fie platitoare de tva) la valoare Netto Germania + adaos comercial (marja de profit) iar pe factura se scrie la rubrica TVA " TVA inclusa si nedeductibila". Apoi se calculeaza TVA la marja de profit (adaos) si se vireaza la stat. In contabilitate NU efectuati 4426=4427 la factura Germana iar in decontul 300 NU inscrieti la rindul 4.1 si 14.1. Declaratia 390 VIES trebuie completata si depusa trimestrial pentru a-l scuti pe neamt de TVA.
390 se preia la finante si fara corelatia cu decontul 300 , in cazul marfurilor s-h.
Nu va mai luati dupa cei de la finante cand spun ca "ASA TREBUIE" avand in vedere ca nu isi sustin ideile cu articole concrete din Codul Fiscal Roman. Daca au curaj, sa va dea in scris explicatii motivate legal si lasati avocatul sa rada de ei.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL