Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Expertiza contabila judiciara! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Expertiza contabila judiciara!


20 replies to this topic

#1 loredana76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 April 2008 - 06:22 PM

Buna ziua.

Am o mare problema am fost citata in proces ca si expert contabil pentru o expertiza contabila judiciara. Nu stiu care sunt pasi de urmat. La noi la CECCAR nu stie nimeni. Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc mult!



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 April 2008 - 07:27 PM

Norma 35/2000 si comentariile misiunilor privind expertizele contabile
http://www.ceccar.ro/?P=F102

Anexa nr. 2. Model de Raport de expertiza contabila judiciara
http://www.ceccar.ro/?P=A54

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 09:38 AM




#3 abeona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 October 2008 - 05:12 PM

Buna ziua,
poti ,te rog sa-mi spui si mie cum te-ai descurcat pana la urma ?
Sunt si eu in aceeasi situatie.
Astept un sfat pe email: liliana_abeona@yahoo.com
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 November 2009 - 10:35 AM




#4 pitaru1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 March 2009 - 05:18 PM

buna,

in aceeasi situatie sunt si eu, daca ma poate ajuta cineva cu un model concret de sxpertiza judiciara la o asocitaie de proprietari?
multumesc mult



#5 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 March 2009 - 09:51 PM

Eu chiar cred că glumiți! Ați ajuns experți contabili cu examenele luate, cu carnet și ștampilă și ați depus tot ce trebuia și la Judecătorie ori Tribunal și ați și fost învestit ca să faceți prima voastră expertiză contabilă judiciară?????
Și ...ca patronii... de pe NET vreți să cvopiați o altă expertiză pe care v-aș putea trimite doar așa ca să vedeți cum arată! Păi confundați expertiza cu lucrarea de diplomă pe care ați cumpărat-o sau ați copiat-o de pe NET? Păi nu. Colega v-a indicat bibliografia ca norme profesionale dar dacă doar acum ați aflat de aceste norme... Doamne , unde am ajuns. Aceasta-i competența profesională a gărzii hămesite să ia locul tocmai celora pe care le ocăresc cu orice ocazie????? Doar ... pentru aducere aminte ... tutore ați avut pe timpul stagiaturii...
Uită acum e momentul să recuperați clipele pierdute cu ani urmă! Împreună.
Și dacă vă refuză, chiar că v-ajut eu!



#6 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 03 June 2009 - 11:23 AM

Este important de stiut in primul rand care sunt obiectivele expertizei judiciare stabilite de catre instanta si abia apoi poate o sa poti primi si un model de raport de expertiza. Sigur pentru fiecare inceputul este mai greu mai ales atunci cand nu ai de la cine invata. Sigur ar fi trebuit sa invatati de tutorii de stagiu dar asta este alta problema. Daca imi dati detalii nu multe cateva legat de obiective va pot trimite un model doar orientativ.

Atasez un model de raport de expertiza pentru asociatii de locatari. sper sa va fie de folos.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 September 2010 - 11:41 AM




#7 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 03 June 2009 - 02:41 PM

Nu este asa de grav ca nu stie doamna ce are de facut, toti am fost la inceput si a fost greu sa aplicam teoria in practica, mai grava este alta afirmatie si anume aceea ca nici CECCAR-ul nu a stiut sa-i dea o indrumare. Asta mi se pare mie mult mai grav. Doamna va invata pina la urma ce are de facut, dar CECCAR-ul .......???????!!!!!
:sad:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 June 2009 - 03:07 PM

Ceva nu se leaga totusi: Expertizele judiciare se pot efectua doar de experti contabili inscrisi in Tabloul expertilor contabili si care au optat in scris la inceputul anului ca vor sa faca si expertize judiciare. In general acesti experti stiu macar ca exista Norma profesionala 35 pentru expertize contabile, cunoasterea careia se cere la examenul de acces la functia de expert. Apoi nu mi-e clar care e intrebarea la care sa raspunda expertul in cazul unei majorari de capital si de ce trebuie expert contabil. Expertul evaluator si contabilul firmei mi se par suficienti: expertul fixeaza valoarea, AGA stabileste dorinta de majorare a capitalului si contabilul face contarile si inregistrarile la Reg.com.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 04 June 2009 - 10:31 AM

buna..:)
sunt doar la inceput de drum, adica ma pregatesc pt accesul la profesie.
Vreau sa ma lamuresc daca am inteles bine cum stau lucrurile cu expertiza contabila judiciara: atunci cand voi deveni expert, va trebui sa ma inscriu pt acest lucru, adica sa optez pt efectuarea expertizei , si apoi tot ce am de facut e sa stau sa astept sa ma citeze tribunalul?....sau dupa ce criterii se citeaza un expert? exista o regula anume? :sad:
:conf (8):
si multumesc celor ce au rabdare cu incepatorii... :manga (5): chiar e destul de dificil sa se faca legatura intre eoria studiata in facultate si practica . :angry: acuma...in ceea ce priveste ceccar inca nu ma pot afirma....dar la cate cotizatii le facem, ar trebui sa ne sustina din punct de vedere profesional , si sa ne indrume ... :lnr (51):



#10 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 04 June 2009 - 11:06 AM

da, e diferenta mare fata de "teorie" si vei vedea specificul nr. 1 al acestei meserii, ca in bancul cu oul si gaina: eu pentru cine lucrez? pentru patron sau...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:16 PM




#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 June 2009 - 09:12 PM

da, acum astepti sa fii numita, depinde de BLEJ cand vei fi numita (nu dau la timp datele tale mai departe, catre judecatori).
Daca stii meseria, nu trebuie sa iti fie teama, iti exprimi punctul de vedere documentat si intocmesti un raport care sa respecte standardul impus CECCAR (forma).
Dupa care te duci la audit CECCAR sa il vizeze si il depui la instanta, apoi iti iei putinul de bani admis de judecator. Aici faci o cerere majorare onorariu, odata sau inaintea depunerii raportului, si astepti sa vezi daca citeste sau ce a decis.

Apoi faci cerere de inlaturare a omisiunilor materiale ( nu a citit hartia din dosar) si iar astepti decizia judecatorului (inamovibil).
Si constati ca muncesti gratis, dar decizia este intocmita in baza raportului tau...
si te intrebi de ce? merita sa fii profesionist sau nu? mai bine le faci de la inceput gratis si de 2 lei, dar respectand forma si esenta...si ti se admite

Bafta! sa nu patesti ca mine



#12 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 05 June 2009 - 07:30 AM

:sad: ...sa inteleg ca onorariul e chiar asa de mic?...incat nu merita sa ti dai silintza?....:(....dar tu cum ai pazit? e destul de descurajant ce zici tu....avand in vedere ca in afara de denumirea de "expert"...si un bagaj de cnostinte mai mare dar insa din pacate pe care retul nu l apreciaza, aceasta ar fi diferenta intre un contabil si un expert.....pt ca la ora actuala eu nu cunosc firma care daca au un cntabil custudii sup, mai duc bilantil si la un expert penteu vizare... :lnr (51):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:16 PM




#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 June 2009 - 01:17 PM

in dolj onorariul este stabilit de instanta asa:
-de 100 lei pentru un salariat-calcul salarii neprimite pe ultimii 3 ani, actualizate la inflatie
-de 500 lei pentru fiscalitate, societate cu societate sau societate cu fisc, cu 23 de obiective, plimbat in codul fiscal in tva, profit etc pe ultimii 5 ani.
Cum ti se par onorariile?
Cheltuielile sunt cam asa:
drum arhiva instantei minim:-1 pentru studiu dosar, 1 pentru depunere raport+cerere majorare+factura blej+1pentru citit obiectiuni si alte acte puse intre timp +1 pentru depus raspun obiectiuni
xerox acte dosar
scrisori recomandate partilor
telefoane, faxuri, mail-uri partilor
intalniri pentru convocari
hartie si cartus imprimanta
restul este munca ta
Cat iti ramane?
cererile de majorare sunt necitite si ca urmare "uita" sa se pronunte si constati ca ai muncit gratis



#14 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 06 June 2009 - 06:36 AM

http://www.gds.ro/Economie/2007-03-08/Cost...ar+putea+creste
se pare ca sunt multi experti nemultumiti in ptivinta onorariului.

100/salariat mi s-ar parea ok daca ar fi pt 10 salariati eventual....:)..bine... eu nu pot sa am pretentii la inceput....cred ca voi avea grija s anu fac greseli pt prima data....pt ca e mai greu la prima lucrare....si in privinta costurillor....cred ca variaza in functie de mai multi factori...si ma voi putea pronunta dupa prima mea expertiza :lnr (51):

intrebarea mea este...cat de des poti fi numit pt expertiza.....exista o regula,,,sau criterii de denumire..sau e in ordine nominala...sau cum? :sad:



#15 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 November 2009 - 08:44 PM

Buna ziua.

As avea si eu o intrebare legata de expertizele contabile. Nota de evaluare a onorariului trebuie depusa, chiar si in situatia in care nu se doreste un onorariu mai mare decat cel provizoriu stabilit de instanta? Si daca trebuie depusa, trebuie anexata la raportul de expertiza, sau se poate depune separat?

Multumesc



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 November 2009 - 12:28 AM

Trebuie depusa obligatoriu.
Dupa noile reguli, se depune la instanta odata cu raportul, iar factura la BLEJ.
Sfatul meu (din practica) -pastrati o copie si depuneti si la BLEJ si nota de eval. odata cu raportul, altfel cine stie cand vedeti banii (instantele nu se grabesc cu transmiterea inf.)

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 09 November 2009 - 12:29 AM




#17 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 10 November 2009 - 10:14 PM

Raportul de expertiza trebuie depus si la BLEJ, sau doar o copie dupa cel depus la instanta care sa aiba stampila? Problema este ca in momentul cand am depus raportul in instanta - la registratura - mi-au zis ca altceva nu mai trebuie cand am intrebat de nota evaluare/factura. Nici la BLEJ n-am primit mai multe informatii cand am vrut sa depun factura, mi-au zis ca mai intai trebuie aprobata suma si apoi sa ma duc cu factura.

Multumesc frumos



#18 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 November 2009 - 12:52 AM

In mod normal raportul nu se depune la BLEJ.
Avand in vedere ca tu ai depus instantei prin registratura doar raportul, fara nota de evaluare, ar treb sa faci o copie la prima pagina din raport unde ti s-a dat numar si sa depui la BLEJ. Normal ar treb pe nota de eval sa ai nr.inreg de la registratura instantei



#19 kallisha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 May 2010 - 09:08 PM

Vezi postarealoredana76, la Apr 3 2008, 07:22 PM, a spus:

Buna ziua.

Am o mare problema am fost citata in proces ca si expert contabil pentru o expertiza contabila judiciara. Nu stiu care sunt pasi de urmat. La noi la CECCAR nu stie nimeni. Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc mult!


Buna, scuze ca te deranjez, nu ai cumva un raport de expertiza contabila judiciara. Am de facut o lucrare de licenta pe aceasta tema si imi trebuie la studiu de caz ca sa-l dezbat. Poti t erog sa ma ajuti cu unul? Schimb datele firmei, nu aia este relevant ce rezultatul si ce s-a urmarit. Ms



#20 deni.ssa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2010 - 10:37 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 5 2009, 02:17 PM, a spus:

in dolj onorariul este stabilit de instanta asa:
-de 100 lei pentru un salariat-calcul salarii neprimite pe ultimii 3 ani, actualizate la inflatie
-de 500 lei pentru fiscalitate, societate cu societate sau societate cu fisc, cu 23 de obiective, plimbat in codul fiscal in tva, profit etc pe ultimii 5 ani.
Cum ti se par onorariile?
Cheltuielile sunt cam asa:
drum arhiva instantei minim:-1 pentru studiu dosar, 1 pentru depunere raport+cerere majorare+factura blej+1pentru citit obiectiuni si alte acte puse intre timp +1 pentru depus raspun obiectiuni
xerox acte dosar
scrisori recomandate partilor
telefoane, faxuri, mail-uri partilor
intalniri pentru convocari
hartie si cartus imprimanta
restul este munca ta
Cat iti ramane?
cererile de majorare sunt necitite si ca urmare "uita" sa se pronunte si constati ca ai muncit gratis

Eu sunt implicata ca parte intr-un dosar de expertiza care se refera la documentele de inregistrare a materialelor auxiliare (max.50 inregistrari), la creditatirle si restituirile de creditare societate (max.120 total creditari si restituiri) si la vanzarea unor utilaje si produse finite ale societatii (in total 30 operatiuni). Stiti cat a cerut expertul - coleg de breasla ? Nu mai putin de 10.000 ron - da , 100.000.000 lei vechi. In cat timp un contabil care munceste zi de zi si tine contabilitatea la o societate "crizata" incaseaza efectiv acesti bani?





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL