Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rambursare de TVA - privilegiu sau drept? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rambursare de TVA - privilegiu sau drept?

6 replies to this topic

Poll: Rambursarea de TVA, optiune viabila?

In cazul in care aveati dreptul la rambursarea de TVA, v-ati exercitat acest drept?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Daca nu ati facut-o, de ce nu?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Daca ati facut-o si controlul a fost efectuat dupa termenul legal, ati cerut penalitati de intarziere statului?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 ghilgamesh

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Ottawa, Canada
  • Interests:ingineria sociala, dreptul, punerea de intrebari deranjante celor in pozitii de putere...

Postat 04 April 2008 - 09:12 PM

Bazat pe experienta mea cu controlul fiscal ca urmare a cererii mele de rambursare a TVA, as dori sa aflu care sant impresiile altora referitoare la controlul fiscal obligatoriu si la obiectivitatea acestuia.

In cazul meu, controlul obligatoriu a venit la mai mult de un an de la data la care am depus cererea si ca atare am cerut penalitati de intarziere.

La inchiderea acestei sondaj va voi relata experienta proprie.

Santeti incurajati sa relatati experientele proprii.



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2008 - 01:13 PM

cred ca este o eroare pe undeva...daca bifez faptul ca nu am cerut rambursare si apoi bifez o varianta si la intrebarea 2...la a 3-a nu este cazul sa mai aleg o varianta caz in care primesc eroare cand validez formularul...am fost nevoita sa aleg si la intrebarea 3 o varianta de raspuns...

am avut o societate care a cerut rambursare de tva...pe vremea aceea facea export...au venit dupa mai bine de 1 an(nu mai stiu ce s-a intamplat pt ca intre timp am schimbat locul de munca)...la o alta societate, dupa 9 luni de la cererea de rambursare am facut cerere pt renuntare. intre timp se adunase tva de plata si nu mai avea rost... :pullhair:

Madalina



#3 ghilgamesh

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Ottawa, Canada
  • Interests:ingineria sociala, dreptul, punerea de intrebari deranjante celor in pozitii de putere...

Postat 08 April 2008 - 10:04 PM

Vezi postareamadalinab, la Apr 8 2008, 02:13 PM, a spus:

cred ca este o eroare pe undeva...daca bifez faptul ca nu am cerut rambursare si apoi bifez o varianta si la intrebarea 2...la a 3-a nu este cazul sa mai aleg o varianta caz in care primesc eroare cand validez formularul...am fost nevoita sa aleg si la intrebarea 3 o varianta de raspuns...

am avut o societate care a cerut rambursare de tva...pe vremea aceea facea export...au venit dupa mai bine de 1 an(nu mai stiu ce s-a intamplat pt ca intre timp am schimbat locul de munca)...la o alta societate, dupa 9 luni de la cererea de rambursare am facut cerere pt renuntare. intre timp se adunase tva de plata si nu mai avea rost... :pullhair:

Am cel putin 2 erori in formular dar din pacate nu pot sa-l mai editez ;-( As fi vrut ca unele raspunsuri sa fie optionale.

Multumesc pentru comentariu. Speram sa fie mai multi participanti la acest subiect atat prin comentarii cat prin votare.

Oare nu ar fi mai bine pentru contribuabili, daca inspectorii fiscali nu ne-ar trata ca pe slugi carora pot, daca doresc, sa le acorde privilegii?

Imi asum eu privilegiul de a ataca frontal aceasta problema, dar doresc sa stiu daca doar eu am fost abuzat (de fapt e vorba mai mult decat abuz in cazul meu) sau si altii au fost tratati, in mod echitabil, in acelasi fel? Sau poate "sperietoarea" controlului fiscal e suficienta pentru a-i descuraja pe contribuabili?

Deci, curaj va rog...participati...



#4 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 09 April 2008 - 08:07 AM

In ultimii 12 ani, la societatea la care lucrez am cerut de cca 7 ori pe an rambursare /compensare tva cu diverse datorii , in principal datoriile aferente salariilor. Totdeauna controlul a venit in cele 30/45 zile cf CPF, au controlat obiectiv, au corectat mici erori, au facut raportul de inspectie in timp legal, au facut compensarea cu datoriile la data ceruta prin cerere/decont , au virat diferenta de bani in general la termen, rareori au fost intirziieri, si atunci cind au fost s-au datorat perioadelor de schimbari /reorganizari prin care a trecut servicul de rambursare. Pe scurt , pentru mine e o delectare sa vina cei de la rambursare in control- practic e un schimb de opinii si interpretari ale legii , mai invat de la ei cite ceva - nu imi amintesc de vreun abuz sau de vreo tentativa de abuz . Am mai platit si cite o amenda citeodata - dar repet , fara abuzuri din partea lor.



#5 ellmo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Contabilitate

Postat 14 April 2008 - 05:49 PM

Vezi postareaacciza, la Apr 9 2008, 09:07 AM, a spus:

In ultimii 12 ani, la societatea la care lucrez am cerut de cca 7 ori pe an rambursare /compensare tva cu diverse datorii , in principal datoriile aferente salariilor. Totdeauna controlul a venit in cele 30/45 zile cf CPF, au controlat obiectiv, au corectat mici erori, au facut raportul de inspectie in timp legal, au facut compensarea cu datoriile la data ceruta prin cerere/decont , au virat diferenta de bani in general la termen, rareori au fost intirziieri, si atunci cind au fost s-au datorat perioadelor de schimbari /reorganizari prin care a trecut servicul de rambursare. Pe scurt , pentru mine e o delectare sa vina cei de la rambursare in control- practic e un schimb de opinii si interpretari ale legii , mai invat de la ei cite ceva - nu imi amintesc de vreun abuz sau de vreo tentativa de abuz . Am mai platit si cite o amenda citeodata - dar repet , fara abuzuri din partea lor.



Am bifat pe decont ca doresc rambursarea de TVA. Nu mi-au primit decontul pentru ca mai trebuie o adresa prin care sa solicit rambursarea si sa spun provenienta sumei. Aveti un model de asemenea adresa?



#6 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 15 April 2008 - 07:52 AM

Da, sper sa fie un formular general acceptat si nu specific ad fin cu care eu lucrez. Din pacate nu stiu sa fac link pe document asa ca il voi redacta aici , cu scuze pentru inconvenientul creat .
SC_______
Adresa______
CUI_____
Telefon_____

DECLARATIE

Subsemnatul ____ domiciliat in localitatea ____str___ nr___ bl___ sc___ ap___ CNP____posesor al BI/CI/seria ____ nr____ in calitate de ___ la SC ____ cu domiciliul fiscal in localitate ____ str___ nr ___ bl___ sc___ap___ jud___ CUI____ declar pe propria raspundere in baza pct 4 din OMF967/2005 privind aprobarea metodologiei de solutionare a deconturilor cu sume negative de taxa pe valoarea adaugata cu optiune de rambursare , sub sanctiunea de fals in declaratii , prevazuta de art 292 din Codul penal , urmatoarele :
- activitatea principala potrivit codului CAEN___este ____
- activitatea preponderenta efectiv desfasurata in perioada din care provine suma de rambursat este ____
-alte aspecte de declarat ____
Drept pentru care am dat prezenta declaratie , intocmita in trei exemplare , din care un exemplar a ramas in posesia mea si doua exemplare au fost depuse la AFPCM______ impreuna cu decontul de taxa pe valoarea adaugata afernt lunii/trimestrului _____ anul _____
Data
Nume si prenume
Semnatura



#7 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 June 2008 - 09:23 PM

eu am o firma din 2001. n-am avut niciodata control pe tva. vreau acum sa cer rambursare, deoarece am contractat un credit pe termen lung pentru investitii da tva-ul nu are decit 1 an termen de rambursare. nu am suficient timp de compensare si prin urmare trebuie sa cer rambursare. la ce TREBUIE sa ma astept din partea lor? cum decurge un astfel de control? ce perioada controleaza, mai mare de 5 ani?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL