Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ANOMALIE CONTABILA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ANOMALIE CONTABILA


7 replies to this topic

#1 vasivas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 April 2008 - 12:18 PM

studiind un rezultatele financiare ale unei societati am descoperit urmatoarea situatie

in creditul contului 711 avem valoara 150.000 RON - sold care apare in contul de profit si pierdere pe 2007
iar in posturile de bilant avem la STOCURI : productie in curs, produse finite +- diferente de pret , marfuri valoarea de 40.000 RON
totalul STOCURILOR in bilant care include si mat prime etc este de 48.000 RON

stim ca de regula notele contabile aferente lui 711 sunt cele de corespondenta cu conturile 33, 34(341 la 348), 36(361 la 368), deci nu ar trebui sa fie o diferenta intre 711 si conturile de STOCURI DIN BILANT

cum va explicati soldul creditor la contului 711 atat de mare ? cu ce l-au incarcat? ce note contabile au putut face ?

daca au facut 345 = 711 si 348 =711 atunci la descarcare din gestiune a prod finite vandute ar fi 711= 345, 348
deci nu ar trebui sa ramana diferenta mare intre 711 si conturile de prod in curs de executie, prod finite

problema e ca societatea obtine profit doar pe seama acestui cont 711 care incarca veniturile de exploatare .



#2 vasivas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 April 2008 - 04:13 PM

daca e cineva interesat de acest caz special pot sa trimit pe mail pagina din bilant cu conturile de stocuri si pagina din CONTUL PROF SI PIERDERE la 31.12 sa vedeti cum sta treaba
vreau sa rezolv aceasta enigma si nu-mi iese in nici un fel
nu stiu cu ce au creditat contul 711 de este atat de umflat
in 2006 creditul lui 711 este de 500 mld iar conturile de stocuri au doar vreo 40 mld
e o inginerie dar nu stiu sa o descos

lasati mail sa va trimit situatia

Aceasta postare a fost editata de vasivas: 06 April 2008 - 04:14 PM




#3 vasivas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 April 2008 - 04:35 PM

din pacate nu pot sa pun pe site arhiva cu bilantul

Aceasta postare a fost editata de vasivas: 06 April 2008 - 04:39 PM




#4 IZADORA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 06 April 2008 - 05:03 PM

Vezi postareavasivas, la Apr 6 2008, 06:35 PM, a spus:

din pacate nu pot sa pun pe site arhiva cu bilantul
Daca poti trimite pe florica.coras@yahoo.com
Sper sa te pot ajuta !



#5 vasivas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 April 2008 - 05:08 PM

ti-am trimis mail cu documentele
e o situatie f interesanta



#6 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 07 April 2008 - 01:08 AM

La prima vedere eu cred ca trebuie sa ai in vedere ca la contul 711 se trec valoriile din soldul cu care a fost inchis lunar. Ca sa te lamuresti, ar trebui sa faci o analiza a soldurilor ct-lui 711. Apoi, eu nu cred ca ar trebui sa faci corelatia pe solduri, ci pe rulaje, dar asta e mai greu de facut, desi nu imposibil, dar trebuie sa corectezi rulajele, cu soldurile initiale la cturile de stocuri.



#7 vasivas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 April 2008 - 08:31 AM

dar avand in vedere ca e soldul de la final de an inseamna ca ce e acolo tb sa regasim in capitolul STOCURI din BILANT
iar in BILANT nu gasim acea diferenta de productie nevanduta sau prod in curs



#8 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 07 April 2008 - 07:17 PM

Vezi postareavasivas, la Apr 6 2008, 01:18 PM, a spus:

studiind un rezultatele financiare ale unei societati am descoperit urmatoarea situatie

in creditul contului 711 avem valoara 150.000 RON - sold care apare in contul de profit si pierdere pe 2007
iar in posturile de bilant avem la STOCURI : productie in curs, produse finite +- diferente de pret , marfuri valoarea de 40.000 RON
totalul STOCURILOR in bilant care include si mat prime etc este de 48.000 RON

stim ca de regula notele contabile aferente lui 711 sunt cele de corespondenta cu conturile 33, 34(341 la 348), 36(361 la 368), deci nu ar trebui sa fie o diferenta intre 711 si conturile de STOCURI DIN BILANT

cum va explicati soldul creditor la contului 711 atat de mare ? cu ce l-au incarcat? ce note contabile au putut face ?

daca au facut 345 = 711 si 348 =711 atunci la descarcare din gestiune a prod finite vandute ar fi 711= 345, 348
deci nu ar trebui sa ramana diferenta mare intre 711 si conturile de prod in curs de executie, prod finite

problema e ca societatea obtine profit doar pe seama acestui cont 711 care incarca veniturile de exploatare .


Soldul creditor al lui 711 poate contribui la obtinere de profit , e normal ; important este ca el ,(soldul lui 711), sa se regaseasca in

soldurile 345, 331, 361, dar si 302 si diferentele de pret( nu lucrez cu diferente de pret!); sau poate au fost lipsuri la inventar:6581-345!
Cel mai bine se vede din fisa contului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL