Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
EXTRASUL DE CONT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


EXTRASUL DE CONT


19 replies to this topic

#1 cris71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 April 2008 - 09:55 AM

Buna!Sunt incepator ca PFA si am decis sa-mi tin singur contabilitatea,dar am o nelamurire legata de inregistrarea extrasului de cont in RJIP.In extrasul de cont se rgasesc comisioanele aferente operatiunilor financiare facute prin banca si dobanda contului curent.In RJIP ultima inregistrare e pe 30.03 si cum extrasul de cont se elibereaza la sfarsitul lunii,normal ca data primului comision e anterioara celei de 30(14.03).Deci,cum inregistrez comisioanele?Le insumez pe toate sau le trec in ordine cronologica?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 April 2008 - 10:50 AM

Pentru comisioanele bancare se ia data extrasului (data cand ai aflat oficial de ele).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 07 April 2008 - 10:54 AM

Vezi postareacris71, la Apr 7 2008, 10:55 AM, a spus:

Buna!Sunt incepator ca PFA si am decis sa-mi tin singur contabilitatea,dar am o nelamurire legata de inregistrarea extrasului de cont in RJIP.In extrasul de cont se rgasesc comisioanele aferente operatiunilor financiare facute prin banca si dobanda contului curent.In RJIP ultima inregistrare e pe 30.03 si cum extrasul de cont se elibereaza la sfarsitul lunii,normal ca data primului comision e anterioara celei de 30(14.03).Deci,cum inregistrez comisioanele?Le insumez pe toate sau le trec in ordine cronologica?

In RJIP operatiunile se inregistreaza cronologic, atat cele cu numerar, cat si cele prin cont bancar;comisioanele le inregistrazi separat, la data din extrasul de cont...nu cred ca sunt prea multe :pullhair: !



#4 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 07 April 2008 - 12:07 PM

Vezi postareacris71, la Apr 7 2008, 10:55 AM, a spus:

In RJIP ultima inregistrare e pe 30.03 si cum extrasul de cont se elibereaza la sfarsitul lunii,normal ca data primului comision e anterioara celei de 30(14.03).

Eu ridic zilnic extrasul de cont de la banca pentru ziua anterioara. Nu este obligatoriu sa astepti pana la finele lunii, banca avand obligatia sa elibereze extrasele de cont la cererea clientului. Astel nu vei mai avea probleme pe 30.



#5 cris71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 April 2008 - 12:50 PM

va multumesc pentru lamuriri,m-am luminat! :pullhair:



#6 Milea Rodica PF

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 April 2008 - 04:21 PM

sincer eu cer extrasul la 01 pt luna anterioara. Atunci, daca am timp, fac si inregistrarile in registru pentru luna anterioara.....
Spre rusinea mea nu le fac zilnic, cel mult lunar. :pullhair: . pana acum nu m-a linsat nimeni.
Cand foloseam programul de contabilitate pt pfa era si mai simplu ca le listam lunar si bagam cand aveam timp si le punea el cronologic ....da a expirat versiunea demo si sunt la manual iar chhhhh

Aceasta postare a fost editata de Milea Rodica PF: 08 April 2008 - 04:22 PM




#7 cris71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 April 2008 - 07:24 AM

Vezi postareaMilea Rodica PF, la Apr 8 2008, 05:21 PM, a spus:

sincer eu cer extrasul la 01 pt luna anterioara. Atunci, daca am timp, fac si inregistrarile in registru pentru luna anterioara.....
Spre rusinea mea nu le fac zilnic, cel mult lunar. :pullhair: . pana acum nu m-a linsat nimeni.
Cand foloseam programul de contabilitate pt pfa era si mai simplu ca le listam lunar si bagam cand aveam timp si le punea el cronologic ....da a expirat versiunea demo si sunt la manual iar chhhhh




#8 cris71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 April 2008 - 07:31 AM

Vezi postareaMilea Rodica PF, la Apr 8 2008, 05:21 PM, a spus:

sincer eu cer extrasul la 01 pt luna anterioara. Atunci, daca am timp, fac si inregistrarile in registru pentru luna anterioara.....
Spre rusinea mea nu le fac zilnic, cel mult lunar. :pullhair: . pana acum nu m-a linsat nimeni.
Cand foloseam programul de contabilitate pt pfa era si mai simplu ca le listam lunar si bagam cand aveam timp si le punea el cronologic ....da a expirat versiunea demo si sunt la manual iar chhhhh
si eu scot extrasul de cont pe 1 ale lunii,dar nu stiu daca e corect sa inregistrezi operatiunile la sfarsitul lunii din moment ce se spune in lege ca acestea se inregistreaza la momentul efectuarii lor.de aceea,eu doream sa trec toate comisioanele pe data de 31 chiar daca ele au alte date in extrasul de cont(ex:31.03 extras de cont comision de gestiune a contului(data din extras 7.03),31.03 extras de cont comision bancar-retragere numerar(14.03)Oare e corect asa?



#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2008 - 02:58 PM

Vezi postareaMilea Rodica PF, la Apr 8 2008, 04:21 PM, a spus:

Cand foloseam programul de contabilitate pt pfa era si mai simplu ca le listam lunar si bagam cand aveam timp si le punea el cronologic ....da a expirat versiunea demo si sunt la manual iar chhhhh

Buna,

Ce program de conta ai folosit? Ai fost multumita?

Merci.
Dan



#10 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 May 2009 - 01:15 AM

Vezi postareaDan I., la Apr 9 2008, 03:58 PM, a spus:

Vezi postareaMilea Rodica PF, la Apr 8 2008, 04:21 PM, a spus:

Cand foloseam programul de contabilitate pt pfa era si mai simplu ca le listam lunar si bagam cand aveam timp si le punea el cronologic ....da a expirat versiunea demo si sunt la manual iar chhhhh

Buna,

Ce program de conta ai folosit? Ai fost multumita?

Merci.
aceeasi intrebare aveam si eu, dar ... nici un rasp



#11 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 13 July 2009 - 04:27 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de extrasul de cont. In cazul in care retrag din cont niste bani pentru cheltuieli personale(nu in scopul afacerii) comisionul aferent sumei retrase din cont se inregistreaza in RJIP? Este o cheltuiala eductibila?
Multumesc.



#12 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 July 2009 - 08:18 PM

Dupa parerea mea nu.



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 July 2009 - 10:00 PM

Eu cred ca depinde daca acel cont bancar este pe nume PF sau pe nume PFA.
Daca e un cont de PFA poti deduce comisioanele bancare dar nu poti face incasari sau plati personale ci doar pe PFA.
Daca e cont de persoana atunci poti scoate sau introduce ce vrei in el dar nu ai drept de deducere a comisioanelor bancare.
E doar o parere nu o certitudine, deoarece nu sunt PFA.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 14 July 2009 - 08:52 AM

Vezi postareanopris, la Jul 13 2009, 11:00 PM, a spus:

Eu cred ca depinde daca acel cont bancar este pe nume PF sau pe nume PFA.
Daca e un cont de PFA poti deduce comisioanele bancare dar nu poti face incasari sau plati personale ci doar pe PFA.
Daca e cont de persoana atunci poti scoate sau introduce ce vrei in el dar nu ai drept de deducere a comisioanelor bancare.
E doar o parere nu o certitudine, deoarece nu sunt PFA.

Nu prea mai inteleg nimic.Tot pe acest forum spunea cineva ca banii retrasi din contul PFA pentru uz personal, nu se inregistreaza in RJIP.Logic ar fi ca si comisioanele aferente retragerii de bani in interes personal sa nu fie deductibile si nici sa se inregistreze in RJIP.Asa este? Din ce ati spus dvs. mai sus reiese ca eu ar trebui sa am deschise 2 conturi:unul pentru PFA din care sa fac plati\incasari legate numai de activitatea PFA si unul pentru persoana fizica din care sa cheltui dupa bunul meu plac? Asta ar insemna sa fac viramente din contul PFA in contul persoanei fizice? Va rog sa ma lamureasca cineva. :lostit (13): Eu am un singur cont deschis pe numele PFA din care am facut si retrageri in interes personal pe care nu le-am evidentiat in RJIP.



#15 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 14 July 2009 - 09:41 AM

In RJIP se trec numai platile si incasarile , ridicarile si depunerile de numerar sunt transferuri de sume .Comisioanele bancare sunt sume platite bancii pentru un anumit serviciu ( pentru plata sau incasare de suma sau pentru transfer de suma ) Sper sa ma fac inteleasa .

Daca ar fi sa aveti doua conturi bancare unul pe PFA si unul pe PF pe OP dintre cele doua conturi s-ar scrie " transfer suma " si nu plata . Iar cu banii din contul de PF faceti ce doriti dumneavoastra .

Aceasta postare a fost editata de gasil: 14 July 2009 - 09:44 AM




#16 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 14 July 2009 - 01:36 PM

Cheltuiala nu se face pentru realizarea de venituri, deci NU este deductibila si nu se trece in regsitrul de incasari si plati.



#17 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 14 July 2009 - 03:15 PM

Vezi postarealeu50, la Jul 14 2009, 02:36 PM, a spus:

Cheltuiala nu se face pentru realizarea de venituri, deci NU este deductibila si nu se trece in regsitrul de incasari si plati.
Multumesc.



#18 domnica_sb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 August 2009 - 11:22 AM

Servus!
OFF, citind cele de mai sus, constat cat de este complexa este contabilitatea asta in partida simpla!!
In legatura cu comisioanele lunare pe care mi le-a perceput banca din 2007 de cand am deschis contul de PFA, daca nu am stiut :lostit (13): ca as putea sa le introduc in RJIP, ce pot face acum? Le inregistrez de acum inainte, lunar, sau inregistrez si retroactiv?
Multumesc!



#19 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 07 August 2009 - 12:19 PM

1. din pacate comsioanele platite in 2007 si 2008 nu le mai puteti trece in RJIP ( art 51 din 1040 citat "Orice sumă plătită, respectiv încasată, în numerar sau prin bancă se va înregistra în mod obligatoriu, cronologic, în Registrul-jurnal de încasări și plăți (cod 14-1-1/b)."
2. pentru comisioanele platite in 2009 pana in prezent, mai complicat insa....dar in principiu puteti corecta erorile conf art 19 /1040; ar fi bine de stiut daca aceste extrase le-ati luat lunar sau acum ati aflat de ele ?!...
Cele din prezent si pana la sfarsitul anului le puteti trece in RJIP, atunci cand va luati extrasul de cont lunar; sunt deductibile in baza art 43 citat :"
b)să fie cuprinse în cheltuielile exercițiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;
Evidența contabilă în partidă simplă a cheltuielilor se ține pe feluri de cheltuieli, în funcție de natura lor, astfel:
a) cheltuielile efectuate în interesul direct al activității, cum sunt:
- cheltuielile cu achiziționarea de materii prime, materiale consumabile, obiecte de inventar și mărfuri;
- cheltuielile cu lucrări executate și servicii prestate de terți;
- cheltuielile efectuate de contribuabil pentru executarea de lucrări și prestarea de servicii pentru terți;
- chiria pentru spațiul în care se desfășoară activitatea, pentru utilaje și pentru alte instalații închiriate, utilizate în desfășurarea activității, în baza unui contract de închiriere;
- dobânzile aferente creditelor bancare;
- cheltuielile cu comisioanele și cu alte servicii bancare;
3. Mai trebuie ca aceste comisioane sa fi fost in legatura cu operatiunile bancare aferente activitatii autorizate a PFA_ului



#20 domnica_sb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 August 2009 - 05:39 PM

Multumesc pentru lamuriri, corpus!
Am aflat ca exista aceste comisioane si ca pot fi deduse citind zilele acestea pe forumul acesta.Asa ca am fost ieri la banca si am cerut un extras pe 2009. Si, eu nu mi-am cerut extras de cont pe anul 2009 pentru ca nu am prea avut incasari prin banca.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL