Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
retineri salariale administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


retineri salariale administrator


4 replies to this topic

#1 Iulia Bubu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 April 2008 - 11:09 AM

:pullhair: Stie cineva care sunt retinerile pentru administratorul unei societati pe actiuni????

Multumesc,



#2 madcj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 August 2008 - 04:01 PM

cam tarziu, raspunsul, poate intre timp te-ai edificat, but any way.
retinerile pentru administratorul unei societati pe actiuni sunt acelasi ca ale oricarui salariat in situatia in care administratorului respectiv i-a fost delegata conducerea societatii (vezi art. 143 L31/1990 coroborat cu art. 152 din aceeasi legea).
In situatia in care administratorul respectiv nu se incadreaza in situatia de mai sus, in schimb are contract de administrare sau management incheiat cu societatea, i se retine sanatatea, si impozitul, urmand ca cas sa-l plateasca in baza unei declaratii de asigurare pe care si-o face la casa judeteana de pensii, vezi si art. 18-24 L19/2000.
ceea ce inca nu m-am edificat eu pana acu, si tot incerc sa aflu este ce se intampla daca administratorul nu are si nici nu vrea contract de administrare sau mandat, mai este obligat la plata contributiilor?!! parerea mea e ca nu, dar am nevoie de certitudine, motiv pentru care continui cu sapatu'.
Daca cineva ma poate ajuta sa scap de dubii, ii sunt recunoscatoare.
Multumesc, si bafta tuturor

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 August 2008 - 09:07 AM
citare mesaj anterior




#3 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 14 August 2008 - 08:21 PM

si pe mine ma intereseaza subiectul asta; nu am reusi t sa aflu care e procedura exacta pt a declara la Registrul comertului un administrator REMUNERAT, respectiv NEREMUNERAT (acest statut de administrator nu are legatura cu ITM-ul sau cu codul muncii);
in vreme ce asociatul traieste din dividende, administratorul ar trebui sa traiasca din remunerarea muncii sale de administrare; cred (nu sunt sigur) ca un asociat care este si administrator poate fi neremunerat;
mai departe, in cazul statutului de administrator remunerat se pune intrebarea: care e situatia asigurarilor sociale (19.5 ; 9.5 ; 5.5 ;5.5; 0.5; 1; etc.) ; impozitul de 16% e insa clar.

daca s-a inteles ceva... poate mai apar completari.



#4 carmen_bz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 September 2008 - 02:09 PM

Buna,

si pe mine ma intereseaza partea asta cu contractul de administrare, dar in cazul meu trebuie sa fac contract de administrare unui cetatean strain. in principiu, eu vreau sa trec in acest contract si posibilitatea de a-i deconta acestuia cheltuieli de cazare, si alte eventuale cheltuieli pe care le poate face.
daca are cineva un model de contract mai ok, va rog sa mi-l trimiteti si mie.
si, daca stie cineva, in cazul unui administrator cetatean strain, trebuie sa isi mai plateasca sanatate si cas?

Mersi,



#5 camelianeic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 12 September 2008 - 07:56 AM

Buna ziua, am urmatoarea intrebare legata de obigativitatea retinerii contributiei la Cas pentru administratorii care obtin in paralel atat venituri in baza unui contract de munca, cat si venituri din indemnizatia de administrator.

Pana acum , conform legii 19/2000, si conform CJPAS sibiu, pentru administratorii care realizau in paralel atat venituri de salarii, cat si din indemnizatii de administrator se retinea Cas doar la venitul din contractul de munca, iar daca administratorul beneficia doar de indemnizatie avea obligatia individuala de a se asigura pe baza de contract la cas.

Ei bine toate acestea s-au schimbat incepand cu luna august 2008, cand inclusiv CJPAS considera ca in cazul administratorilor se retine CAS la intregul venit realizat, inclusiv ila ntreaga indemnizatie ceea ce mi se pare aberant. aceiasi parere o au si Finantele cum ca ar intra intreg venitul in baza de calcul cas.

Ce sa facem in cazul acesta, retinem cas la sume de mii de euro?

Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL