Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil sef - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabil sef

12 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 07 April 2008 - 09:42 PM

ati mai auzit ca intr-o institutie publica(de la tara) unde nu exista in organigrama organizat serviciu si normal birou de contabilitate ci doar un compartiment in care se includ cei care au atributii cu resursele umane veniturile executarile silite,chetuieli,sa fie o persoana care ia indemnizatie de sef contabil doar printr-o decizie/
adica nu se ia in calcul ca nu exista in organigrama un post de conducere...si primeste aceasta indemnizatie fara a participa la un concurs pentru un post de conducere?
suntem toti subordonati primarului....
si totusi o persoana ocupa functie de executie si primeste indemnizatie de conducere!
nu inteleg!
conform legilor in vigoare...referitor la functionarii publici orice functie de conducere se ocupa prin concurs!
ati mai auzit de aceasta anomalie?
Imi scapa mie ceva?
sau daca curtea de conturi vrea sa vada e bine daca nu...buna ziua?!



please....cine stie ceva...sa ma lamureasca...sau daca stie o cale de a clarifica aceasta situatie,...sa -mi scrie!
nu mi se pare normal sa fie unul cu mapa si 10 cu sapa
o lume corupta...mizera....si de hoti care traiesc pe banii contribuabililor!
lumea plateste impozitul si altii fura.......



#2 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 08 April 2008 - 07:54 AM

Fara sa existe post de conducere in organigrama si, respectiv, in statul de functii, persoana respectiva nu poate beneficia de indemnizatie de cinducere.




#3 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 08 April 2008 - 08:32 AM

[asa m-am gandit si eu....studiind legea functionarului public si celelalte acte normative care fac referire la modul de organizare a concursului,conditii de participare.....etc,mi s-a parut anormal sa iei bani pur si simplu in baza unei decizii a primarului.Tin sa te anunt ca dispozitiile acestea ajung la Marea Prefectura,cei de acolo au zis ca ,.......""Curtea de conturi va gasi aceasta neregula"".Si cum am vazut cum se fac controalele astea...noi ramanem prosti,iar altii ia bani pe seama contribuabililor.



#4 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 April 2008 - 01:43 PM

In statul de functiuni care se aproba prin hotarare a ordonatorului principal de credite trebuie sa fie prins atat postul cat si indemnizatiile si sporurile platite (iar in dreptul fiecaruia/fiecareia trebuie sa existe si actul normativ care permite acordarea respectivului drept).

Daca acestea sunt datele problemei sigur nu e tocmai cuser. Bilantul cine-l semneaza ca trebuie musai o persoana cu studii economice ca banuiesc ca "om' primar' nu-si asuma raspunderea pt datele inscrise acolo.



#5 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 08 April 2008 - 04:22 PM

Vezi postareaeliotys, la Apr 8 2008, 02:43 PM, a spus:

In statul de functiuni care se aproba prin hotarare a ordonatorului principal de credite trebuie sa fie prins atat postul cat si indemnizatiile si sporurile platite (iar in dreptul fiecaruia/fiecareia trebuie sa existe si actul normativ care permite acordarea respectivului drept).

Daca acestea sunt datele problemei sigur nu e tocmai cuser. Bilantul cine-l semneaza ca trebuie musai o persoana cu studii economice ca banuiesc ca "om' primar' nu-si asuma raspunderea pt datele inscrise acolo.
in statul de functii sunt prevazute doar posturile (cu studii medii,cu studii superioatre,de executie... si denumirea lor,...referent,inspector consiler,auditor) in acest caz este de executie cu siguranta,iar sporurile si indemnizatiile se stab numai in baza unor legi,de ex a salarizarii.Dar repet atat timp cat nu ocupa o functie de conducere ci una de executie,chiar daca e cu studii superioare,primeste indemnizatie de contabil sef.Actul normativ care permite acordarea acestei indemnizatii este cel al salarizarii functionarilor publici...dar repet contabilul sef fiind o functie publica de conducere se ocupa doar prin concurs...eu asa am citit....ori cum ocupi o functie publica de executie si primesti spor de conducere....?


poate ma lamuresti!
mersi oricum de interventie....
oricum am sunat la agentia nationala a functionarilor publici si mi s-a spus ca nu e corect
insa ma gandesc ca asa cum cunt in tara asta fel si fel de persoane competente sau mai putin...nu stiu cat a inteles ce am prezentat....



#6 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 12 April 2008 - 09:26 PM

auzi cica scrii sefului ce presupune activitatea unui contabil in general...prezintui fisa postului...si prin asimilare iei indemnizatie de conducere.......dar trebuie sa te faci ca nu stii ca in legea functionarului public contabil sef e o functie publica de conducere si se ocupa numai prin concurs?



#7 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 14 April 2008 - 09:44 PM

nimeni din aceasta breasla nu a intimpinat o situatie asemnatoare?



#8 LUMINITA G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MARE

Postat 07 May 2008 - 08:43 PM

De ce te complici cand nu e cazul? e simplu zic eu de rezolvat problema.
Functionarii publici sunt aparati prin lege, si exista foruri superioare , care au adresa de web : www.anfp-map.ro .
Acolo exista :
# Cerere informatii
# Reclamatie administrativa

Ei sunt cei mai in masura sa te lamureasca in problema pe care tu o ai.

Sper sa iti fie de folos.
GLU



#9 afonul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 May 2008 - 07:38 PM

ce conditii trebui sa indeplineasca un functionar public din cadrul unei primarii orasenesti pentru a ocupa postul de contabil sef?
daca a lucrat ca referent in cadrul serviciului financiar contabil si termina anul acesta facultatea finante banci poate ocupa dupa aceea acest post?



#10 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 13 May 2008 - 02:41 PM

Vezi postareaafonul, la May 8 2008, 08:38 PM, a spus:

ce conditii trebui sa indeplineasca un functionar public din cadrul unei primarii orasenesti pentru a ocupa postul de contabil sef?
daca a lucrat ca referent in cadrul serviciului financiar contabil si termina anul acesta facultatea finante banci poate ocupa dupa aceea acest post?
poate ocupa asa stiu eu!Dar dilema mea este cat de cat asemanatoare cu a ta !Eu stiu ca tb sa-l ocupe prin concurs si tb sa existe prins in organigrama!
Ori la noi s-a dat o simpla dispozitie prin care s-a luat sporul de conducere iar functia pe care o ocupa este de consilier principal



Vezi postareaLUMINITA G., la May 7 2008, 09:43 PM, a spus:

De ce te complici cand nu e cazul? e simplu zic eu de rezolvat problema.
Functionarii publici sunt aparati prin lege, si exista foruri superioare , care au adresa de web : www.anfp-map.ro .
Acolo exista :
# Cerere informatii
# Reclamatie administrativa

Ei sunt cei mai in masura sa te lamureasca in problema pe care tu o ai.

Sper sa iti fie de folos.


multumesc!Dar am trimis si acolo si nu mi-a raspuns!Si a trecut ceva timp!
De asta am cerut ajutor aici pt ca am crezut ca cei din aceasta breasla imi spun cum e corect!



#11 daniela20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2008 - 02:48 PM

Buna,
Stie cineva sa-mi spuna cati ani vechime in specialitate trebuie un contabil pentru a putea fi contabil sef.



#12 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 August 2008 - 06:49 PM

Aici gasesti ultima modificare referitoare la promovarea functionarilor publici

http://www.contractdemunca.ro/codul-muncii...ia_publica.html



#13 daniela20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2008 - 08:33 PM

Va multumesc tuturor, imi sunteti de mare ajutor.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL