Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
procent la salar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


procent la salar


29 replies to this topic

#1 dorutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 April 2008 - 01:16 PM

Buna am o mare rugaminte la ce procent se incadreaza un muncitor daca are liceul si o diploma de la firma pentru calificare pe postul respectiv? :pullhair:



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2008 - 10:06 AM

500*1.5=750

Art. 50. - (1) Se stabilesc următorii coeficienți minimi de ierarhizare pentru următoarele categorii de salariați:
A. Muncitori:
1. necalificați 1,00
2. calificați 1,50
3. conducător vehicule transport urban pentru persoane 1,55

B. Personal administrativ încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. liceală 1,50

C. Personal de specialitate încadrat pe funcții pentru care condiția depregătire este:
1. postliceală 1,70
2. școala de maiștri 1,95
3. subingineri 2,00

D. Personal încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. studii superioare 2,10

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 June 2008 - 07:44 AM

Dragos



#3 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 April 2008 - 10:35 AM

2,1? te rog... de unde ai citat?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 June 2008 - 07:44 AM




#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 April 2008 - 10:53 AM

A citat din Contractul colectiv de munca unic la nivel national.
Coeficientul 1,5 (aplicat lui 500), aplicabil unui absolvent de liceu, este minimal. Poti pune mai mult. Si in general nu conteaza ce studii are ci ce nivel de pregatire se cere pentru functia pe care o ocupa. Daca, de exemplu, are o functie pe care in mod normal e pus un subinginer atunci trebuie sa-i pui un coeficient adecvat unui subinginer (adica 2).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 April 2008 - 11:04 AM

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL
PE ANII 2007-2011 - CCMUNN
ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1;
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care condiția de pregatire este:
1. liceala = 1,2;
2. postliceala = 1.25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care condiția de pregatire este:
2. scoala de maistri = 1,3;
3. studii superioare de scurtă durată =1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care condiția de pregatire este cea de studii superioare = 2;
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe societate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 April 2008 - 11:36 AM

Scuze ca mai sus am luat de buni coeficientii lui "negocont" (care in general e bine informat). Noroc ca "lexiroxi" vegheaza si ne corecteaza afisand coeficientii corecti.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 April 2008 - 12:06 PM

Vezi postareanopris, la Apr 9 2008, 11:36 AM, a spus:

Scuze ca mai sus am luat de buni coeficientii lui "negocont" (care in general e bine informat). Noroc ca "lexiroxi" vegheaza si ne corecteaza afisand coeficientii corecti.

intrebarea era de ce 2.1 ???? stiam de 2!!! :pullhair:



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2008 - 01:10 PM

Ai dreptate, am citat dintr-un contract colectiv la nivel de ramura, din neatentie.

Contract nr. 872 din 21/03/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 10 din 25/04/2007
Contract colectiv de muncă unic la nivelul ramurii de Gospodărie Comunală, Locativă și Transporturi Locale pe anii 2007-2011

Dar din greseala asta invatam totusi ceva:
Daca exista CCM la nivel de ramura, atunci trebuie sa tinem seama si de prevederile acestuia.
Dragos



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 April 2008 - 02:29 PM

Vezi postareanopris, la Apr 9 2008, 12:36 PM, a spus:

Scuze ca mai sus am luat de buni coeficientii lui "negocont" (care in general e bine informat). Noroc ca "lexiroxi" vegheaza si ne corecteaza afisand coeficientii corecti.
Nu stiu daca „am corectat” sau exista modificari la CCMUNN pe care eu nu le cunosc. Pe site-ul legislatiamuncii.ro acest contract colectiv de munca nu este modificat.



#10 ionutbyly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 June 2008 - 07:16 AM

Conform C.O.R 516907-Agent de interventie paza si ordine...Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Ce coificient se aplica in acest caz ???


:thumbup: Multumesc



#11 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2008 - 07:39 AM

coeficientul pentru studii medii este 1,2.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 June 2008 - 08:11 AM




#12 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 05 August 2008 - 03:14 PM

Stau si ma minunez!!! Am uitat se pare ca sa ma citim un text. Cu totii!!!
Deci daca angazez un individ cu studii superioare automat se aplica un coeficient de ierarhizare de 2?
Si atunci cum ramane cu aceasta bucatica de text condiția de pregătire? Coeficientul il aplici daca pui conditii la angajare:

"Angajez contabil. Studii superioare obligatoriu!".

Altfel, daca nu esti pretentios, daca nu pui astfel de conditii, poti sa angajezi, conform textului din lege, cu orice salariu care incepe cu cel minim stabilit prin lege.

Deci repet: Coeficientii se aplica pentru o serie de grupe de salariati (si nu asupra unora inchipuite de vreun inspector ITM care nu stie sa citeasca) in tandem cu anumite conditii de pregatire.



#13 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2008 - 04:12 PM

Vezi postareaVital, la Aug 5 2008, 04:14 PM, a spus:

Deci daca angazez un individ cu studii superioare automat se aplica un coeficient de ierarhizare de 2?
daca angajezi un individ pe un post care presupune studii superioare, atunci aplici coeficientul de ierarhizare de 2. degeaba are el studii superioare, daca tu il angajezi pe un post ce necesita doar studii medii. atunci aplici coeficientul pentru studii medii.

iar legat de exemplul ce l-ai dat tu, cu "angajez contabil.studii superioare obligatoriu"... nu ai cum. conditia de pregatire ti-o da codul COR. iar functia de contabil necesita doar studii medii, codul COR fiind 343302. iar tu, daca angajezi pe cineva pe post de contabil, ii aplici coeficientul de studii medii, indiferent ca acea persoana are studii medii sau mai mult de atat. e problema omului daca vrea sa se angajeze pe un post care cere doar studii medii, desi omul respectiv are superioare.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 August 2008 - 04:23 PM




#14 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 05 August 2008 - 07:00 PM

Pai si daca un angajat are studii sub cele prevazute in COR cum vine cu coeficientii?
Si cu angajarea cum e? Nu se poate angaja cineva, de exmplu, pe functia de vanzator daca nu are studii medii?



#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2008 - 08:29 PM

teoretic, nu ai voie sa angajezi pe cineva care nu are calificarea necesara pentru postul respectiv...ii schimbi incadrarea astfel incat sa fie indeplinite si conditiile de studii si, de obicei, la inregistrarea cim inspectorul de la ITM verifica diploma de studii cu functia precizata in cim (verifica in sensul ca se uita pe copia atasata la contract...)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 August 2008 - 08:30 PM

Madalina



#16 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 November 2008 - 09:24 PM

Vreau sa angajez un agent de vanzari in urmatoarele conditii:
-va avea un salariu fix pe luna + un bonus din vanzari. Plata salariului este conditionata de atingerea unui target de 10 vanzari pe luna.
Daca realizeaza targetul, atunci primeste salriul fix + bonusul aferent vanzarilor.
Daca realizeaza 9 vanzari atunci (nu mai indeplineste targetul) nu mai primeste deloc salariul fix ci va primi decat comisionul aferent celor 9 vanzari.
Cum se specifica astea in contractul de munca si cum se reflecta in statul de plata?
Merci.



#17 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 27 November 2008 - 11:36 AM

este cam ciudata alegerea voastra pai salariul fix se numeste fix pentru ca este fix! bonusurile pot varia. mai bine stabiliti un salariu fix min la care adaugati bonusuri ce sunt primite doar daca agentul depaseste pragul stabilit.
noi am intocmit act aditional la contractul de munca in care stabilim aceste bonusuri si le numim prime de performanta iar pe statul de plata le trecem ca prime.



#18 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 November 2008 - 09:10 PM

ai dreptate. Poti sa imi dai mi mie modelul acela de act aditional? Iti las adresa mea de mail pe privat.

Pot sa trec aceste bonusuri direct pe CM la litera "J" pct. 2.c) " alte adaosuri" ?

edit: nu merge sa trimit mesaj privat. mai bine atasezi tu modelul pe forum, poate il mai vor si altii.

merci.

Aceasta postare a fost editata de John2008: 27 November 2008 - 09:12 PM




#19 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 28 November 2008 - 02:53 PM

da, am sa-l atasez dar marti daca nu e prea tarziu astazi nu mai sunt la birou.



#20 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 02 December 2008 - 10:02 AM

acesta este un model de act aditional pe care il folosim in cazurile de vanzare cu plata pe loc. pentru comert la un nivel mai inalt (contracte cu valoare mai mare, cu scadenta, in rate etc) poti modifica formularea ''incasare'' cu ''facturare''.

litera J din CIM este ''salarizarea''.

sper sa-ti fie de folos. daca ti se pare ca nu ar fi in regula te rog spune-mi ca poate nu facem bine.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL