Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
procent la salar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


procent la salar


29 replies to this topic

#21 moni1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 December 2008 - 02:00 PM

Premiile acordate de sarbatori angajatilor se impoziteaza normal sau daca se acorda in limita 150 ron ,nu se impozeaza?



#22 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 December 2008 - 02:57 PM

Codul fiscal zice ca nu sunt impozabile:
"Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei."
In rest, cu exceptia ajutoarelor sociale si a altor cateva exceptii, premiile angajatilor sunt impozabile.
Suma de 150 RON se refera la fiecare angajat cu copii, nu la fiecare copil.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#23 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 December 2008 - 01:39 PM

Salut!
Am si eu o intrebare: am observat ca la un salariu de incadrare fix de 700 ron fara ore suplimentare fara nimic, salariul net este de 501 ron in fiecare luna indiferent de numarul orelor lucrate din acea luna. Este corect?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#24 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 December 2008 - 02:36 PM

Inseamna ca angajatul a lucrat intotdeauna toata luna, nu e vina lui ca variaza orele din lunile anului ,
daca in contractul de m-ca scrie ca e salariu fix ( de incadrare)



#25 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 December 2008 - 02:45 PM

In CIM e incadrat cu 8 ore/zi, 5 zile/saptamana. Ma asteptam sa creasca sau sa scada salariul in functie de luna.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#26 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 December 2008 - 03:11 PM

Nu ma pricep f bine la probleme legate de ITM , nu as vrea sa-ti dau sfaturi gresite ,
dar sa stii ca si programul meu de salarii , tot asa calculeaza ,
aceeasi salariu in luni diferite in conditiile in care salariatul lucreaza toate orele din luna,
probabil ca se ia in calcul un anumit numar de ore mediu pe an .
Multa Bafta , oricum.



#27 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 11 December 2008 - 10:27 AM

pt. un agent imobiliar coeficientul? salar minim? Ca are conditia de studii liceu, deci ar fi 1.2, dar e incadrat la tehnicieni, maistrii asimilati-ori pt. maistrii e 1.3?
Dar pt. o secretara? 1.2?
Mutumesc



#28 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 11 December 2008 - 11:50 AM

Vezi postareaMIKY2010, la Aug 5 2008, 04:12 PM, a spus:

Vezi postareaVital, la Aug 5 2008, 04:14 PM, a spus:

Deci daca angazez un individ cu studii superioare automat se aplica un coeficient de ierarhizare de 2?
daca angajezi un individ pe un post care presupune studii superioare, atunci aplici coeficientul de ierarhizare de 2. degeaba are el studii superioare, daca tu il angajezi pe un post ce necesita doar studii medii. atunci aplici coeficientul pentru studii medii.

iar legat de exemplul ce l-ai dat tu, cu "angajez contabil.studii superioare obligatoriu"... nu ai cum. conditia de pregatire ti-o da codul COR. iar functia de contabil necesita doar studii medii, codul COR fiind 343302. iar tu, daca angajezi pe cineva pe post de contabil, ii aplici coeficientul de studii medii, indiferent ca acea persoana are studii medii sau mai mult de atat. e problema omului daca vrea sa se angajeze pe un post care cere doar studii medii, desi omul respectiv are superioare.
am si eu o nelamurire citind despre aceasta problema si anume:daca vreau sa angajez un economist (evident pt aceasta functie cor prevede studii superioare) cu contract part-time 2 ore/zi ce salariu voi trece in cm?ce coeficient aplic?la salriu de 540 minim sau de 800 ron ca am auzit ca incadrarea persoanelor cu studii superioare pe astfel de posturi necesita salariul minim pe cm de 800 ron.multumesc!
DARLA2203



#29 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 11 December 2008 - 12:57 PM

plata in "regie"(ma refer la programul meu de salarii) presupune acelasi salariu pe luna, indiferent de cate zile lucratoare are luna. e ok, nu e cercetat si penalizat acets tip de salarizare. daca cititi cu atentie contractul de munca, la salarizare e scris 700 lei per luna pentru un program de 8 ore/zi(probabil si 5 zile lucratoare pe saptamana), dar nu se specifica durata lucratoare de referinta a lunii.

la modul "acord individual" salariul se imparte la 170 ore(cat e convenit oficial anul asta pentru o luna de munca la salariul minim, au fost ani cu 172 sau 171.333 ore) si se inmulteste cu numarul de ore lucrate(acestea fiind maxim numarul de zile oficial lucratoare din luna respectiva)

Da, ar fi foarte corect sa fim platiti dupa orele lucrate, in anglia spre exemplu, salariul se calculeaza odata la 4 saptamani, fara diferente de numar zile ca la noi.



#30 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 15 December 2008 - 11:48 PM

Va multumesc tare mult pentru lamuriri!
Numai bine si Sarbatori fericite!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL