Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai platesc impozit? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mai platesc impozit?

7 replies to this topic

#1 alinnutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 April 2008 - 06:26 PM

Va salut pe toti, sunt noua pe acest forum, dar am avut foarte multe de invatat de la voi. am o nelamurire, la care organele fiscale nu au stiut sa imi raspunda.
Sunt PFA platitoare de TVA. La control, organele fiscale nu mi-au recunoscut ca investitie un teren (nu este luat in scopul realizarii de venituri, au zis ei). Prin urmare nu mi-am dedus cheltuiala, Tva-ul oricum nu se deducea, a fost luat de la persoana fizica. Banii dati pe el mi s-au impozitat, deci, dar terenul ramane in patrimoniu. Cum figureaza de fapt, nu am inteles.
Intrebarea mea este: cum inregistrez in contabilitate eventuala lui vanzare? Voi plati impozit la banii luati pe el, avand in vedere ca nu mi s-a recunoscut ca cheltuiala? asta ar fi o dubla impozitare, dupa parerea mea. :pullhair:
Multumesc anticipat.



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2008 - 03:06 PM

Sper ca la DITL nu a fost inregistrat pe PFA ci pe numele tau...
Actul de vanzare cump. e pe PF sau pe PFA?
In mod logic, daca nu a fost recunoscut la cumparare, n-ar trebui sa fie declarat la vanzare...
Ai actul de constatare de la controlul financiar? Te va ajuta la justificarea deciziei tale.

Un alt argument:
Din moment ce nu apare inregistrat in contabilitatea PFA (ca achizitie... si amortizare) e clar ca nimeni nu te va intreba ce ai facut cu terenul ulterior.
Mai ales ca a fost cump. de la persoana fizica, deci nu ai factura (purtatoare de TVA).

Nu am inteles:
Banii dati pe el mi s-au impozitat, deci, dar terenul ramane in patrimoniu.

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 09 April 2008 - 03:09 PM

Dan



#3 alinnutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 April 2008 - 03:49 PM

multumesc, Dan, pt raspuns. Actul a fost incheiat pe PFA, de aceea am spus ca ramane in patrimoniu (asa s-au exprimat cei de la finante). Iar daca investitia nu mi s-a recunoscut, mi s-a impozitat suma data pe teren, ca si cum banii ar fi ramas necheltuiti. I-am intrebat si pe ei cum inregistrez o eventuala tranzactie, dar nu au stiut sa imi spuna, culmea. Au zis sa mai trec pe acolo, sa se documenteze si ei.



#4 alinnutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 April 2008 - 03:54 PM

inca o intrebare pt dan: ce este cu DITL-ul?

Aceasta postare a fost editata de alinnutza: 09 April 2008 - 04:00 PM




#5 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2008 - 04:02 PM

Vezi postareaalinnutza, la Apr 9 2008, 03:54 PM, a spus:

inca o intrebare pt dan: ce este cu DITL-ul?

Orice bunimpozabil se inregistreaza la DITL , Directia de Impozite si Taxe Locale.
Verifica pe ce nume s-a inregistrat terenul.
Daca e pe PF, asa cum banuiesc eu, nimeni n-o sa poata sa-ti ceara sa inregistrezi in contab. acest bun.
Dan



#6 alinnutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 April 2008 - 01:25 PM

OK,
am mai intrebat la finante cum fac, dar tot nu stiau, asa ca va mai intreb pe voi, poate este cineva care a trecut prin asta. La vanzare inregistrez factura in RJIP, mi se va constitui ca venit suma incasata pe acest teren sau exista o posibilitate legala de a compensa vanzarea cu faptul ca achizitionarea lui nu mi s-a recunoscut ca cheltuiala?
Multumesc. :pullhair:



#7 ClaudiuS

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 April 2008 - 02:06 PM

Vezi postareaalinnutza, la Apr 15 2008, 03:25 PM, a spus:

organele fiscale nu mi-au recunoscut ca investitie un teren (nu este luat in scopul realizarii de venituri, au zis ei)

Foarte urata treaba...
Daca ai CAEN compatibil cu sistemul de impozitare bazat pe norme de venit, faci cerere in ianuarie 2009 sa treci la norma, apoi vinzi terenul... impozit pe venit o sa platesti la norma :)

Daca vrei sa pastrezi terenul, ai putea sa=ti faci o casa pe acel teren, declari punct de lucru si apoi il poti amortiza impreuna cu cladirea (verifica mai intai daca iti convine durata normala de utilizare pentru cladiri).



#8 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 03:39 PM

Vezi postareaalinnutza, la Apr 15 2008, 01:25 PM, a spus:

OK,
am mai intrebat la finante cum fac, dar tot nu stiau, asa ca va mai intreb pe voi, poate este cineva care a trecut prin asta. La vanzare inregistrez factura in RJIP, mi se va constitui ca venit suma incasata pe acest teren sau exista o posibilitate legala de a compensa vanzarea cu faptul ca achizitionarea lui nu mi s-a recunoscut ca cheltuiala?
Multumesc. :frusty:

Trimite un mail la asistenta@mfinante.ro si explica punct cu punct toata problema ta.
Iti vor raspunde, cu siguranta.

Eu cred ca e ilogic sa-ti fie taxata vanzarea terenului, atat timp cat nu a fost luata in considerare deductibilitatea lui.
E ca si cum ti-ai fi dat singura foc la valiza (teren) :pullhair:
Dan






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL