Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


calcul impozit dividende


71 replies to this topic

#1 stan georgiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI

Postat 09 April 2008 - 01:39 PM

Ma poate ajuta careva cu un exemplu de calcul al impozitului pe dividende
Am profit contabil: 232986 lei
cheltuieli nedeductibile : 2500. Aceste cheltuieli se aduna la profit contabil si se impoziteaza cu 16%?
Va multumesc



#2 mihai.maioru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2008 - 02:28 PM

Exemplu:

Profit net: 100.000 ron (sold creditor 121 la sf anului) dupa ce s-a calculat impozitul anual

repartizare profit net ( ianuarie 2008)
121 = 457 100.000
evidentiere imp pe dividende 16 % (16% * 100.000)
457 = 446.analitic 16.000
dividende nete (sold creditor 457)
100.000 - 16.000 = 84.000

sper sa-ti fie de folos.

Mihai Maioru



#3 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 09 April 2008 - 02:31 PM

iti trimit un model de calcul impozit pe profit.
l-am luat si eu de pe forum
multumiri celui care l-a postat

Fisiere atasate





#4 stan georgiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI

Postat 11 April 2008 - 08:18 AM

multumesc mult celor care m-au ajutat



#5 Mirela1969

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 April 2008 - 10:12 PM

Am si eu o intrebare legata de impozitarea in vigoare.Sa spunem ca vand un teren pe firma cu 1 milion de euro,impozitele pe care ar trebui sa le platesc sunt 16% dividente,16% profit,19%tva si cas+cass???Mi se pare cam mult totusi ca platesc toate aceste impozitari si sa raman cu nici 50% din valoarea bunului....care ar fi impozitele corecte toate si cu cat as ramane efectiv in mana ca patron???Multumesc ptr ajutor..



#6 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 23 May 2008 - 10:54 PM

Impozitul pe dividende, 10% pe linie

Acesta va fi uniformizat la cota de 10%, atât pentru rezidenți, cât și pentru nerezidenți. Acum, dividendele acționarilor interni care dețin sub 15% din acțiuni se taxează la sursă cu un impozit final de 10%. Același impozit este însă de 16%, dacă acționarul este nerezident (n.r.- cu domiciliul în străinătate). Întrebat despre modalitatea prin care va modifica Codul Fiscal, astfel încât să fie inclusă această prevedere, Vosganian a indicat ordonanța de urgență.

El a spus că apelează la această soluție, întrucât rezolvarea acestei probleme a fost "cererea expresă a Comisiei Europene". Graba cu care se dorește modificarea Codului Fiscal, prin ordonanță, evitându-se parlamentul, nu se justifică însă, atât timp cât ministrul Vosganian nu a putut indica cu precizie data de la care va intra în vigoare prevederea respectivă.

"De la 1 iulie sau de la 1 ianuarie (n.r. - 2009)", a răspuns ministrul pentru „Adevărul". Potrivit legislației, Codul Fiscal nu poate fi schimbat decât printr-o lege, aprobată de parlament cu șase luni înainte de intrarea ei în vigoare. Până acum, guvernul a mai modificat însă de trei ori Codul Fiscal prin ordonanță de urgență.

Aceasta a aparut in Adevarul financiar.

Am impresia ca acest articol e doar partial corect, deoarece dupa cunostintele mele doar de la persoanele juridice ( actionari ) se retine 10 % impozit pe dividende, daca detin mai putin de 15% din actiuni, iar la persoanele fizice rezidenti impozitul pe dividende e 16% indiferent de procentul detinut. Acest articol in schimb sugereaza ca e vorba de persoane fizice scriind ca nerezident e persoana cu domiciliul in strainatate, iar domiciliu nu au doar persoanele fizice.

Cunoasteti alte prevederi pentru impozitul pe dividende persoane fizice?



#7 kate5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2008 - 10:05 AM

Buna,
Am si eu o dilema:
Am un asociat persoana juridica nerezidenta si trebuie sa-i platesc impozit dividende.
Conform Codului fiscal, se declara si se si plateste ca "impozit venit nerezidenti".
Dar un expert contabil mi-a spus ca se declara si se si plateste " impozit dividende PJ".
Cum e corect?

Bine, e adevarat ca se plateste tot la bugetul de stat dar cum se declara?

Stie cineva?

Aceasta postare a fost editata de kate5: 27 May 2008 - 10:07 AM




#8 Iuliana Jercan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 August 2008 - 01:28 PM

Buza ziua,

Am si eu o nelamurire in legatura cu dividendele platite de o persoana juridica catre o alta persoana juridica, si anume: in codul fiscal este un articol intrat in vigoare la 1.01.2007 ca spune ca o persoana juridica, daca are de platit dividende catre o alta pers juridica, nu plateste impozit pe dividende "daca beneficiarul dividendelor detine minimum 15%, respectiv 10% din 2009, din titlurile de participare ale acesteia la data platii dividendelor, pe o perioada de 2 ani impliniti pana la data platii acestora. Prevederile prezentului alineat se aplica dupa data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana."
Nelamurirea mea este: daca in 2007 s-au repartizat dividende catre pers juridica care detine mai mult de 15 % de aprox. 3 ani din partile sociale ale societatii platitoare intra sub incidenta acestui alineat, sau trebuie sa aiba 2 ani de la data intrarii lui in vigoare (adica incepand cu 1.01.2009) ? Sper ca am fost destul de explicita.
Multumesc.



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 August 2008 - 02:45 PM

Eu inteleg articolul 36 CF in sensul ca firma nu plateste impozit pe dividende incepand din 2007 daca firma beneficiara a avut minim 2 ani in urma (din 2005 pana la data platii dividendelor din 2007) cel putin 15% actiuni la firma care da dividendele. Daca beneficiarul e o firma din alta tara europeana, se aplica art.117 h).
In NM la CF se spune:
100^2. Intră sub incidența prevederilor alin. (4) și dividendele distribuite și plătite, după data de 1 ianuarie 2007, chiar dacă acestea sunt distribuite din profiturile nerepartizate ale exercițiilor financiare anterioare anului 2007, în măsura în care beneficiarul îndeplinește condițiile prevăzute de acest alineat.
În sensul prevederilor alin. (4), condiția privitoare la perioada de deținere a participației minime are în vedere o perioadă de 2 ani consecutivi, împliniți la data plății dividendelor.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 19 August 2008 - 02:54 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 aurasname

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Galati

Postat 30 October 2008 - 02:44 PM

Imi dau cu parerea:
Pai in primul rand nu platesti impozit de 16 % din vanzarea lui cu 1 mil euro, ci va trebui sa platesti la diferenta dintrea valoare din contabilitate si cea de vanzare. Daca valoarea din contabilitate este mica ( ternul a fost cumparat cu cativa ani in urma la preturile mai mici de atunci comparativ cu cele de azi) va trebui sa faci o reevaluare a terenului si astfel diferenta de impozitat va fi mai mica. Dividentele ar ar fi si ele mai mici dar nu platesti impozi asa de mare la stat. Legat de contributii cas, cass nu are nici o legatura cu terenul. cu Tva- ul nu stiu sigur. depinde de teren ( intra sau extra vilan) si statutul persoanei care cumpara( pf sau pj).

Astept si eu alte comentarii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 05:25 PM
citare mesaj anterior




#11 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 21 November 2008 - 10:38 PM

Imi pare rau, dar nu prea sunt de acord in totalitate cu explicatiile date.
"Pai in primul rand nu platesti impozit de 16 % din vanzarea lui cu 1 mil euro, ci va trebui sa platesti la diferenta dintrea valoare din contabilitate si cea de vanzare." Pana aici e ok, insa " Daca valoarea din contabilitate este mica ( ternul a fost cumparat cu cativa ani in urma la preturile mai mici de atunci comparativ cu cele de azi) va trebui sa faci o reevaluare a terenului si astfel diferenta de impozitat va fi mai mica. " nu este in regula. Codul fiscal s-a modificat. S-au prins cei la guvern de facilitatea asta si au precizat expres ca diferentele din reevaluare nu influenteaza impozitul pe profit in cazul vanzarii mijlocului fix.
"Legat de contributii cas, cass nu are nici o legatura cu terenul." - de acord, cu exceptia cazului in care asociatul nu este asigurat in sistemul de asigurari de sanatate si obtine venituri doar din dividende. IN acest caz va trebui sa plateasca si asigurari de sanatate pentru dividendele obtinute.
"cu Tva- ul nu stiu sigur. depinde de teren ( intra sau extra vilan) si statutul persoanei care cumpara( pf sau pj)" -iar nu e bine- depinde de tipul terenul in sensul daca e construibil ( se factureaza cu TVA) sau nu ( se factureaza fara TVA), cat despre tipul persoanei daca fizica sau juridica - iar nu mai conteaza - nu se mai aplica taxarea inversa. Era valabila in 2007.



#12 daniela_vede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 December 2008 - 08:15 PM

as vrea sa citesc si eu reglementarile aferente impozitarii diferntelor de reevaluare. imi poti da un indiciu unde gasesc?
merci anticipat

ce se intampla daca ex: in dec 2008 se reevalueaza terenul la 800 000 eur? si nu se vinde terenul in acelasi an.
diferenta de reevaluare trece in alte rezerve?
sa inteleg faptul ca in momentul in care schimb destinatia diferentei de reevaluare (ex: se acopera o pierdere din anii precedenti sau se modifica , capitalul social, etc) sunt obligat sa platesc impozit 16% aferenta acestei rezerve din reevaluare, iar daca nu-i schomb destinatia atunci adio la plata de 16%?

daca terenul se vinde dupa un an atunci impozitul va fi de ( 200.000 *16%)?

merci anticipat

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 December 2008 - 03:07 AM
CITARE MESAJ ANTERIOR

Norocul nu-i ajuta pe cei lipsiti de curaj!



#13 Cocorau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 March 2009 - 03:03 PM

Salut !

Ma confrunt cu urmatoarea problema :
In cursul anului 2008 societatea (pers juridica din grup) a primit dividende de la firmele din grup (pers juridice romane) , in momentul plati de dividende participarea la firmele respective nu era mai veche de doi ani astfel ca s-au calculat si platit impozit pe dividende. Am inteles din anumite surse ca acest impozit se poate recupera in momentul in care se implinesc cei doi ani de participare. Stie cineva daca este posibil si care este procedura care trebuie urmata ?

Multumesc!



#14 ADRIAN_B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 March 2009 - 10:15 AM

Am o nelamurire privind calculul impozitului pe dividende . Daca repartizez ca dividende de plata de ex. suma de 1000 lei cum calculez impozitul de plata aferent 16% ?

1. se aplica 16 % la suma de 1000 lei adica 1000*0.16=160 lei de plata impozit pe dividende si 1000 lei platesc asociatului , sau
2. 1000 lei reprezinta suma din care extrag 16% si o platesc statului ? adica platesc la buget 160 lei si asociatului 840 lei

Va rog daca poate cineva sa ma lamureasca ...
Multumesc



#15 Laurentiu Petru Munteanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:alba

Postat 05 March 2009 - 11:09 AM

in cazul tau,daca repartizezi dividende in valoare de 1000 lei,operatiunile contabile sunt:
117=457 1000
457=5311(5121) 862.07-plata dividende
457=446.1 137.93-constituirea impozitului pe dividende
446.1=5311(5121)-plata impozitului



#16 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 05 March 2009 - 11:44 AM

[quote name='Laurentiu Petru Munteanu' date='Mar 5 2009, 01:09 PM' post='195882']

Impozitul de 16% se aplica la suma bruta :1000*16%=160
Se platesc asociatului dividende in suma de 840 lei (1000-160).

De ce aplici 16% la 862,07 ????



#17 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 March 2009 - 11:48 AM

Pardon. Dacă indici contul 117 înseamnă că sunt două hotărîri AGA. Una prin care se aprobă reportarea și una prin care se hotărește distribuirea dividendelor. Dividendele se transferă în creditul contul 457 prin debitarea contului 117 sau 129 Repartizarea profitului. ȘI se reține 16% impozit deci se va debita cu 160 lei contul 457 prin credutul contului da datorii la buget cu titlu de impozit pe dividende, și de asemena se va debita cu restul de 840 lei dividende nete plătite, expediate, virate pe carduri , asociaților sau acționarilor.
Regula cu 100 micșorată sau majorată nu trebuie încurcată-
La TVA se adaugă 19% .
La impozit pe profit sau pe dividende sau pe salarii se scade 16% din suma considerată bază fiscală.
Sau ...aveți altă părere?

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 05 March 2009 - 11:49 AM




#18 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 March 2009 - 12:03 PM

Contul 129 nu se mai foloseste la repartizarea profitului decat pentru rezerve legale. Restul profitului se trece obligatoriu de catre economist, in ianuarie an urmator, pe 1171, fara nici o decizie AGA ci doar cu nota contabila. Pentru repartizarea din 117 trebuie decizie AGA.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#19 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 March 2009 - 12:18 PM

Ca prevedere OMFP sunt de acord.
Doar că domnul ministru nu este competent -constituțional- să dispună că orice economist poate dispune de profiturile sau pierderile unei firme!
De accea au proprietari să și hotărească ce și cum.
Că în ianuarie balanța trebuie închisă. Contabil. Poate.
Dar raționamentul contabil, acuratețea operațiunii cât și hotărârea de a dispune doar de cei îndtrituți prin lege (LEGE) ori act constitutiv rămâne!
Sau ...chiar care sunt urmările că pentru repartizarea întregului profit rezultat folosesc 129, iar pierderile nu le transfer în 117 până când nu știu ce au hotărât proprietarii???! Poate vin cu banii sau micșorează capitalul subscris. Ori...parcă mai sunt și alte soluții ce pot fi propuse!



#20 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 12 March 2009 - 07:56 PM

in decembrie adica la inchiderea anului pentru rezerve legale
121 = 129 cu suma de maxim 5% pe an dar nu mai mult de 20% din capitalul social
in ianuarie
121=117 pentru profit sau:
117 = 121 pentru pierdere
dupa aprobarea aga
117 = 457 cu suma bruta repartizata ca si dividend si 1000
457 =446 cu 16% din dividendul brut 160
plata dividendelor
457 = 5311 sau 5121 84o
plata impozit
446= 5121 160 la data platii dividendelor, dar nu mai tarziu de 31 dec. a anului

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 March 2009 - 04:56 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL