Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probe tehnologice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

probe tehnologice

4 replies to this topic

#1 gabivio

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 April 2008 - 03:20 PM

buna ziua tuturor!
cum pot scadea materia prima consumata pentru probe tehnologice?
se poate factura cu zero lei?
sau pe baza de proces verbal de scadere din gestiune?
in situatia mea am un cuptor traditional si am tot stricat o groaza de paine incercand sa ajung la calitatea si parametrii de coacere corecti.

Aceasta postare a fost editata de gabivio: 09 April 2008 - 03:20 PM




#2 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 09 April 2008 - 04:03 PM

buna, imi permit sa intervin, am o idee ....nu se pot inregistra provizioane pt pierderi tehnologice ?




#3 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 09 April 2008 - 09:33 PM

Daca sunt sume mari, eu le-as inregistra pe imobilizari necorporale, chelt de dezvoltare

ORDIN Nr. 1752 din 17 noiembrie 2005
pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene

Active de natura cheltuielilor de dezvoltare

74. - (1) Imobilizările de natura cheltuielilor de dezvoltare sunt generate de aplicarea rezultatelor cercetării sau a altor cunoștințe, în scopul realizării de produse sau servicii noi sau îmbunătățite substanțial, înaintea stabilirii producției de serie sau utilizării.
(2) Exemple de activități de dezvoltare sunt:
a) proiectarea, construcția și testarea producției intermediare sau folosirea intermediară a prototipurilor și modelelor;
b) proiectarea uneltelor și matrițelor care implică tehnologie nouă;
c) proiectarea, construcția și operarea unei uzine pilot care nu este fezabilă din punct de vedere economic pentru producția pe scară largă;
d) proiectarea, construcția și testarea unei alternative alese pentru aparatele, produsele, procesele, sistemele sau serviciile noi sau îmbunătățite.
75. - (1) Cheltuielile de dezvoltare se amortizează pe perioada contractului sau pe durata de utilizare, după caz.
(2) În cazul în care durata contractului sau durata de utilizare depășește cinci ani, aceasta trebuie prezentată în notele explicative, împreună cu motivele care au determinat-o.
(3) În situația în care cheltuielile de dezvoltare nu au fost integral amortizate, nu se face nici o distribuire din profituri, cu excepția cazului în care suma rezervelor disponibile pentru distribuire și a profitului reportat este cel puțin egală cu cea a cheltuielilor neamortizate.
(4) - Sumele înregistrate la "Cheltuieli de dezvoltare" trebuie explicate în notele explicative.



#4 gabivio

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 11 April 2008 - 10:40 AM

Multumesc! alte pareri mai sunt?



#5 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 11 April 2008 - 01:19 PM

Vezi postareagabivio, la Apr 9 2008, 04:20 PM, a spus:

buna ziua tuturor!
cum pot scadea materia prima consumata pentru probe tehnologice?
se poate factura cu zero lei?
sau pe baza de proces verbal de scadere din gestiune?
in situatia mea am un cuptor traditional si am tot stricat o groaza de paine incercand sa ajung la calitatea si parametrii de coacere corecti.

eu am lucrat la o firma de panificatie si patiserie unde am intalnit astfel de cazuri si pot sa-ti spun ce faceam eu. Daca pierderile nu erau prea mari, le regularizam din reteta de fabricatie a produselor respective. In alte situatii, le vindeam ca rebuturi (pentru obtinerea carora se folosesc aceleasi retete de fabricatie)unei societati care se ocupa cu ingrijirea animalelor. In acest fel valorificam rebuturile si aveam posibilitatea si sa ma scad din gestiune cu materia prima folosita.

Aceasta postare a fost editata de Optty: 11 April 2008 - 01:21 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL