Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 200 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 200


46 replies to this topic

#1 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 April 2008 - 07:10 AM

are cineva declaratia 200 ?
nu reusesc de 2 zile sa intru pe ANAF si nu am de unde sa o iau
va rog daca o are cineva sa o pune pe site

va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 May 2009 - 12:05 PM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#2 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 10 April 2008 - 07:46 AM

O postez eu, dar am si eu o rugaminte, cam ce trebuie completat in cazul unei pers.fizice ce a desfasurat pe langa activ. de baza si ceva ore pe baza de conventie civila, e vorba de sotul meu, ca eu nu prea inteleg, cer atatea lucruri in declaratia asta si nu e pe nicaieri cum s-a platit de catre firma angajatoare cei 10%, cum trebuie sa virezi restul de 6% :pullhair:

Fisiere atasate





#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 April 2008 - 12:44 PM

va multumesc pentru ajutor!
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2008 - 12:16 AM

Atasez si eu declaratia pt ca am observat ca cea atasata de catre riquiqui are cateva casete completate la pct III si este posibil sa fie contribuabili care nu vor sa vireze cei 2% sau au alta preferinta...declaratia este preluata de aici: http://anaf.mfinante...f?sellang=ro_RO

riquiqui, pt completarea declaratiei ai explicatii chiar in cea atasata de tine. uite, la punctul I completezi datele de identificare(banuiesc ca aici nu sunt probleme). La punctul II se completeaza cate o sectiune, dupa caz, in functie de cate categorii de venituri s-au obtinut de catre persoana respectiva(mai putin veniturile de natura salariala obtinute din contract individual de munca - acestea se declara automat, integral de catre angajator). In cazul tau, fiind vorba doar de un tip de venit - din conventia civila - completezi doar prima sectiune(1A, 1B, 1C). La 1A cred ca se incadreaza la Venit de natura comerciala, in sistem real, la 1B se completeaza venitul brut se înscrie suma reprezentând veniturile
totale în bani și/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură încasate în anul de raportare, atât din activitatea de bază, cât și din activități adiacente.
, Cheltuieli deductibile se înscrie suma reprezentând cheltuielile efectuate în vederea realizării venitului, cu condiția să fie efectuate în interesul direct al activității, să corespundă unor cheltuieli efective, să fie justificate cu documente și să fie cuprinse în cheltuielile exercițiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite., Venitul net se înscrie suma reprezentând diferența dintre venitul brut și cheltuielile aferente deductibile, dacă venitul brut este mai mare decât cheltuielile deductibile, respectiv se scade rd. 2 din rd. 1., Venitul net aferent activităților cu regim de reținere la sursă se înscrie partea din venitul net aferent activităților independente pentru care plățile anticipate s-au realizat prin stopaj la sursă., Pierdere fiscală/Pierdere netă anuală — se înscrie suma reprezentând diferența dintre cheltuielile deductibile și venitul brut, dacă venitul brut este mai mic decât cheltuielile deductibile, respectiv se scade rd. 1 din rd. 2.
deci, la rd. 3.1. se completeaza venitul net incasat dupa retinerea impozitului de catre societate. anterior, societatea a declarat in 205 impozitul retinut la sursa. dupa procesarea acestor declaratii fiscul emite o decizie de impunere(parca asa se numeste) prin care va comunica diferenta de impozit ramasa de plata si, de asemenea, termenul de plata.
Madalina



#5 sansan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 April 2008 - 09:57 AM

Si eu sunt intr-o situatie similara, deoarece am avut si contract civil in 2007,asa ca as vrea sa va intreb daca la venit brut se trece venitul brut obtinut urmare a contractului civil,iar pct 3.1 venitul net dupa retinerea impozitului,atunci impozitul se trece la 2.1 cheltuieli deductibile sau nu se trece?
se completeaza si pct 4 si 5?



#6 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 21 April 2008 - 07:50 AM

Madalina iti multumesc pt. explicatii. Dar sa recapitulam putin, la 1. Natura veniturilor: consultatii medicale, presupun ca trebuie bifata casuta cu "venituri din profesii libere"?! apoi la pct. 2: casuta cu "sistem real"? In rest nimic. La pct. 1B: la subpct. 1. venit brut, nu se trece doar venitul din activit. desfasurata pe baza de contract civil? Se trece inclusiv venitul din activitatea de baza? Cheltuieli deductibile nu sunt (nu ne-am pus termopane in 2007 :biggrin: ). Deci, problema s-ar pune asa: la pct. 1B subpct. 1: venit brut: se trece tot venitul: din activ. de baza de unde s-a virat tot impozitul plus venitul din activ. pe baza de conventie? Sau numai venitul din activ. pe baza de conventie? Sa zicem ca numai venitul din conventia civ.: la "venit brut" trec toata suma castigata in 2007 pe baza acestei conventii, apoi nefiind chelt. deduc. la subpct. 3 "venit net" este aceeasi suma ca la subpct. 1, din care la 3.1. trec numai suma pt. care s-a platit de catre angajatorul cu conv. civ. cei 10%. La subpct. 4 "castig net" trec precum la subpct. 1. Am inteles bine? Mai putin daca e vorba despre toate veniturile inclusiv activ. de baza sau nu? La administratie m-am dus si am intrebat, mi s-a raspuns ca voi completa ac. declaratie 200 in 2 ex., apoi voi aduce o adeverinta prin care se specifica pt. care suma s-au platit cei 10 % (pe care o am) si atat. Din acest raspuns eu inteleg ca treb. sa trec in ac. declaratie numai venitul din activ. pe baza de conventie (pt. ca pt. activ. de baza a intocmit societatea angajatoare fisa fiscala). Oare cum o fi? Si pe urma inteleg ca astepti sa iti soseasca acasa o "scrisorica" cu cat ai de plata si pana cand? :pullhair: Mii de multumiri pt. intelegere, rabdare si raspunsuri madalinab!!!



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 April 2008 - 03:06 PM

Modelul si continutul Declaratiei 200 privind veniturile realizate, impreuna cu instructiunile de completare a formularului, au fost aprobate de OMEF 2371/2007, publicat in MO 878/21.12.2007.
Categoriile de venituri pentru care se intocmeste si se depune pana la 15 mai 2008 Declaratia 200 de catre persoanele fizice care au obtinut astfel de venituri in anul 2007, precum si categoriile de venituri pentru care nu se depune aceasta Declaratie sunt stabilite de art. 83 al Codului fiscal:

Declaratia privind venitul realizat
Art. 83. - (1) Contribuabilii care realizeaza, individual sau intr-o forma de asociere, venituri din activitati independente, venituri din cedarea folosintei bunurilor, venituri din activitati agricole determinate in sistem real au obligatia de a depune o declaratie privind venitul realizat la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, pana la data de 15 mai inclusiv a anului urmator celui de realizare a venitului. Declaratia privind venitul realizat se completeaza pentru fiecare sursa si categorie de venit. Pentru veniturile realizate intr-o forma de asociere, venitul declarat va fi venitul net/pierderea distribuita din asociere.
(2) Declaratia privind venitul realizat se completeaza si pentru castigul net anual/pierderea neta anuala, generata de:
a) tranzactii cu titluri de valoare, altele decat partile sociale si valorile mobiliare, in cazul societatilor inchise;
b) operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract, si orice alte operatiuni de acest gen
.
(3) Nu se depun declaratii privind venitul realizat, pentru urmatoarele categorii de venituri:
a) venituri nete determinate pe baza de norme de venit, cu exceptia contribuabililor care au depus declaratii de venit estimativ in luna decembrie si pentru care nu s-au stabilit plati anticipate, conform legii;
b) venituri sub forma de salarii si venituri asimilate salariilor, pentru care informatiile sunt cuprinse in fisele fiscale, care au regim de declaratii de impozite si taxe sau declaratii lunare, depuse de contribuabilii prevazuti la art. 60;
c) venituri din investitii, cu exceptia celor prevazute la alin. (2), precum si venituri din premii si din jocuri de noroc, a caror impunere este finala;
d) venituri din pensii;
e) venituri din activitati agricole a caror impunere este finala, potrivit prevederilor art. 74 alin. (4);
f) venituri din transferul proprietatilor imobiliare;
g) venituri din alte surse.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 23 April 2008 - 03:07 PM




#8 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 May 2008 - 10:49 AM

Buna dragilor.
Spuneti-mi si mie va rog, in declaratia 200, se declara si dividendele?
Daca da, care din ele: cele obtinute in 2008 pentru anul 2007, sau cele obtinute in 2007 pentru 2006.
Daca nu, acestea se declara undeva de catre administrator, inafara faptului ca ele au fost declarate in decl 100. (de fapt impozitul pe dividende)

Va multumesc frumos, si week-end placut in continuare.
CristianaC



#9 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 11 May 2008 - 10:57 AM

in 205 se declara dividendele, doar cele primite in 2007 (termen depunere parca 15 iun)
ada



#10 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 May 2008 - 11:30 AM

Multumesc frumos pentru raspuns si pt promptitudine.
Sa ai un week-end placut.
CristianaC



#11 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 12 May 2008 - 10:46 AM

Vreau sa iti multumesc pt. mesaj, Madalina, :smile: , am rezolvat-o, am descarcat de pe site-ul MF declaratia, a fost sotul meu cu ea la Adm. Fin., i-a spus sa completeze doar venitul brut (bineinteles, din conventie), a dat si adeverinta prin care se preciza venitul brut si suma de 10% platita de firma cu care a incheiat conventia, iar de acolo au spus ca de restul se ocupa ele, va primi acasa o instiintare cu cat mai are de plata si unde va plati. Deci, s-a rezolvat, multumesc tuturor pt. indicatii si sfaturi! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 12 May 2008 - 10:46 AM




#12 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 May 2008 - 04:11 PM

si eu am o situatie similara.
spune-mi te rog ce completez la 1B?
la subpctul 1: venitul din contract ?
la subpctul 2 trebuie sa scriu undeva impozitul de 10% retinut la sursa?
la subpctul 3: venitul de la pct 1 - impozitul platit? si la 3.1 ce completez?
ai completat la subpctele 4 si 5?

Mersi mult de ajutor!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 05:46 PM
citare mesaj anterior




#13 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 13 May 2008 - 08:34 PM

Se completeaza 1A, la pct. 1 felul venitului, la pct. 3 si apoi 1B: numai pct. 1: venitul brut. Trebuie sa ai si o adeverinta prin care sa se precizeze venitul brut pe anul 2007 si impozitul platit de angajatorul respectiv. Oricum, sotul meu a avut noroc ca a fost draguta doamna de la ghiseul de informatii sau de la ghiseul unde treb. sa depuna declaratia ca l-a indrumat si i-a spus ce trebuie sa scrie. Asta la sect. 4, la Brancoveanu.

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 13 May 2008 - 08:36 PM




#14 ingrid

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 May 2008 - 10:20 AM

Buna ziua! Va rog mult daca se poate sa ma lamuriti in privinta completarii forumlarului 200 atunci cand ai venituri din inchirierea unui apartament...si anume la capitolul cheltuieli se trec acele cheltuieli forfetare admise in val de 25% din valoarea chiriei sau nu trec nimic in afara veniturilor brute?Va multumesc anticipat!



#15 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 14 May 2008 - 10:57 AM

Da, se trec daca vrei sa le deduci. Pentru completarea decl. 200 poate te ajuta site-ul de mai jos unde ai si instructiuni de completare

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Anaf...cl_200_2008.pdf

rd. 2.2. Cheltuieli forfetare — se completează de
contribuabilii care au optat pentru determinarea venitului net pe
baza cotelor forfetare de cheltuieli. Se înscrie suma rezultată
prin aplicarea unei cote forfetare de cheltuieli de 25% la venitul
brut (rd. 1), reprezentând cheltuieli deductibile aferente venitului.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 05:46 PM




#16 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 14 May 2008 - 01:53 PM

Vezi postareaingrid, la May 14 2008, 11:20 AM, a spus:

Buna ziua! Va rog mult daca se poate sa ma lamuriti in privinta completarii forumlarului 200 atunci cand ai venituri din inchirierea unui apartament...si anume la capitolul cheltuieli se trec acele cheltuieli forfetare admise in val de 25% din valoarea chiriei sau nu trec nimic in afara veniturilor brute?Va multumesc anticipat!

pt contract de inchiriere faci asa:
la "1.natura veniturilor" bifezi "Venituri din cedarea folosintei bunurilor"
la ?Determinarea venitului net" bifezi "Cote forfetare de chelt"
la pct "6. datele de identificare..." scrii adresa apartametului inchiriat
la 1B la subpctul 1 scrii suma rezultata din nr.luni din 2007 in care ap. a fost inchiriat*chiria lunara (ex: 2luni*150 ron/luna = 300, deci scrii 300)
la subpctul 2.2 chelt forfetare aplici 25%*ce ai scris la pct 1 (ex.25%*300=75, deci scrii 75)
la subpctul 3 face scaderea indicata (ex.300-75=225)
asta e tot.
daca ai contr. in valuta e un pic mai complicat calculul, spune-mi daca ai cazul asta ca sa detaliez.
daca ai contractul in ron si mai usor poti sa iei sumele din decizia de impunere pe care ti-au trimis-o finantele acasa.



#17 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 14 May 2008 - 02:05 PM

'daca ai contr. in valuta e un pic mai complicat calculul, spune-mi daca ai cazul asta ca sa detaliez.'

Te rog pt. un contract de 6 luni cu 500 euro/luna :thumbup:



#18 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 14 May 2008 - 02:14 PM

Vezi postareaadrianan, la May 14 2008, 03:05 PM, a spus:

Te rog pt. un contract de 6 luni cu 500 euro/luna :thumbup:

in cazul tau se calculeaza venitul brut asa:
500 euro * curs BNR din ultima zi a lunii 1 + 500 euro * curs BNR din ultima zi a lunii 2+....+500 euro * curs BNR din ultima zi a lunii 6

la acest rezultat aplici 25% chelt forfetare

si apoi faci diferenta pt a afla venitul net.


si daca sunt mai multe contracte de inchiriere (chiar daca pentru acelasi apartament), fiacare contract va fi tratat individual. adica primul contract se completeaza la 1A, al doilea la 2A etc.



#19 caramelu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 May 2008 - 06:41 PM

eu trebuie sa complectez declaratia 200, pt. venituri realizate din pensiile private
problema e ca nu prea stiu ce sa scriu in ea.... unde ma incadrez ce e cod CAEN
ma puteti ajuta?
multumesc



#20 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 15 May 2008 - 09:40 AM

spuneti-mi va rog daca la declaratia 200 trebuie atasez si FF1 de la locul de munca, inafara de adeverinta de venit din alta parte pt care trebuie sa depun de fapt acest 200, multumesc

ps. pt venituri pensii private cod caen este 6720

Aceasta postare a fost editata de liliana77: 15 May 2008 - 09:42 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL