Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 200 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratia 200


46 replies to this topic

#41 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2009 - 08:05 AM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la May 11 2009, 09:50 PM, a spus:

pentru f.c.bayern-persoanele au incheiate contrancte de prestari servicii in baza codului civil? daca da, cat impozit s-a retinut, mai bine zis ce procent, 16% sau 10%?daca s-a retinut 16%, persoanele respective nu fac decl 200. daca s-a retinut 10% persoanele sunt obligate sa depuna decl 200 ptr regularizarea imp de la 10% la 16%.

Poti sa fi mai explicit referitor la faza prin care nu mai depui Declaratia 200 daca s-a retinut 16% impozit ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:27 AM




#42 olidav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 September 2009 - 08:09 PM

Ajutor! Am avut un expert contabil care a depus declaratia 200 din 2004 in 2006 cu urmatoarea eroare:
venit realizat 200 lei
ch. deductibile 100 lei
venit impozabil 50 lei :lostit (13):
Problema e ca am inspectie fiscala si la aceasta eroare am penalizare de 9500 lei (datele de sus sunt doar calcule aritmetice, suma de 9500 lei este pe bune). Nu trebuia sa sesizeze si cei de la finante eroarea la inregistrare?




#43 Adde2510

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 November 2009 - 12:32 PM

Buna ziua,

Daca ma poate cineva ajuta cu acest formular 200, inca nu l-am depus pe 2008. Am 3 contracte intre PF (adica eu) si SRL, numite Contract civil de prestari servicii pt. traduceri. Stiu ca firma plateste 10%, mie-mi revine 6%? Concret unde platesc acest impozit? Si cat ar fi penalitatile, se calculeaza pe zi sau cum? Pentru traducere scrisa ma incadrez la cod caen 7430? Va rog sa ma iertati daca pun intrebari stupide, dar nu ma pricep deloc.



#44 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 27 November 2009 - 03:10 PM

ai cif? ai declaratia 070 de inmatriculare fiscala?
daca da, tb sa ti tii conta simpla (daca esti pe sistem real si nu pausal) si-ti faci singur impozitul la incheiarea anului.



#45 leinadcta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 June 2010 - 08:55 PM

Buna ziua
Am o intrebare: in afara de serviciu unde lucrez cu carte de munca, anul trecut am incheiat un contract de colaborare cu un broker de asigurari. Pentru veniturile din 2009 brokerul mi-a dat o "Declaratie privind impozitul retinut pe venituri cu regim de retinere la sursa" in care se specifica:
- venit realizat / BAZA CALCUL: xxxx lei
- impozit retinut: xxx lei (adica 16% din venitul realizat)

In acest caz daca firma mi-a retinut impozitul de 16%, eu mai am obligatia depunerii declaratiei 200??

Multumesc anticipat!



#46 Adrian1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 June 2010 - 03:41 PM

Buna ziua,

Vreau sa incep prin a mentiona ca nu am nici un fel de cunostinta in domeniul contabilitati (am absolvit o facultate de constructii si nu contabilitatea) asa ca va rog ca atunci cand veti formula raspunsuri la intrebarea mea sa aveti in vedere acest lucru.

Si acum intrebarea. De curand am primit o adresa de la finante prin care mi s-a adus la cunostinta faptul ca figurez in baza lor de date cu restante la plata impozitului pe venit si ca nu am depus declaratia anuala de venit. Fiind angajat (intr-o institutie publica) si implicit salariat stiam ca plata impozitelor pe salariu si alte venituri cu caracter salarial se face de catre angajator si implicit eu unul nu trebuie sa depun aceasta declaratie.

Indignat am sunat la finante pentru a lamurii problema. Cei de la finante mi-au comunicat faptul ca figurez cu o suma de 200 de RON pentru care nu am achitat impozitul pe venit. La insistentele mele mi s-a explicat ca este vorba de o suma pe care am primit-o de la o primarie oarecare in anul 2009 drept remuneratie pentru ca am participat la o comisie de evaluare a ofertelor pentru atribuirea unui contract de concesiune. Partea interesanta este ca in anul 2009 am participat ca expert desemnat de instiutita la care lucrez si in alte comisii de evaluare a ofertelor si in celelalte cazuri nu am depus declaratie de venit si cei de la finante nu au spus nimic.

Din ce am mai aflat de la colegii de la contabilitate primariile care au efectuat plata membrilor comisiilor de evaluare aveau obligatia legala de a retine si impozitele si de a le vira la finate. Practic acestea trebuiau sa plateasca membrii comisiilor doar dupa deducerea taxelor si impozitelor si doar cu suma ramasa. Nimeni nu mi-a dat insa nici un text de lege care prevede acest lucru si in consecinta nu am cum sa ma justific in fata celor de la finante.

Ca sa nu mai spun ca am inteles ca am depasit termenul de depunere al acestei declaratii de venit (care era se pare de 15 mai?) si in consecinta mi se va aplica probabil o aminda substantiala (care probabil va depasii remuneratia si asa nu foarte mare pe care am luat-o de la primaria in cauza). Se pare ca pana la urma prostia doare :frusty:

Ceea ce vreau sa stiu este daca exisa vreun text de lege care sa reglementeze situatia prezentata de mine si cine avea obligatia de a retine si platii impozitul pe venit. Iar daca aceasta obligatie imi revenea mie cum sa completez declaratia 200 ca nu mi se pare ca ma incadrez in niciuna din categoriile la care face referire aceasta.

VA multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2010 - 06:32 PM

1. codul fiscal reglementeaza sit. ta (venituri din activitati independente), iar retinerea si plata impozitului pe venit de catre primarie nu te scuteste de obligatia de a depune decl. 200, chiar daca nu ai mai fi avut nimic de plata.
partea proasta este ca primaria ar fi trebuit sa-ti dea o adeverinta prin care sa se arate venitul brut si impozitul platit de ei (inteleg ca nu ai primit asa ceva), ca sa stii ce sa treci in decl. 200.
2. pe site-ul ANAF gasesti decl. 200 cu instructiuni de completare, daca nu te descurci acolo, revin-o aici si o sa-ti explicam pe indelete.
3. participarea ta si la alte comisii similare, trimis de institutia la care lucrezi, nu a generat sit. similare fiindca, probabil, ai fost platit prin salariul de la institutie, adica a fost sarcina de serviciu, ceea ce nu s-a intamplat in cazul relatat de tine.

ai putea lua legatura cu primaria respectiva, sa le ceri socoteala pt. faptul ca nu ti-au comunicat (prin adeverinta respectiva - obligatorie pt ei) ca ai fost platit pe (cred eu) conventie civila, fara sa mai punem la socoteala ca ar fi putut avea gentiletea (ca obligatia nu o aveau aici) de a-ti atrage atentia asupra obligatiilor declarative ce decurg din conventia/plata respectiva.
ramane, totusi, un aspect pe care eu-una nu l-am inteles, unde ai semnat tu pt acei bani pe care i-ai primit de la ei ?? ai semnat vreo conventie civila, vreun altfel de contract, ceva ?? daca banii aceia ti-au parvenit, in ce baza s-a facut plata de tu nu stii ca nu au fost venit salarial ??

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 02:53 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL