Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata contrib sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata contrib sanatate

13 replies to this topic

#1 serbanrodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 10 April 2008 - 01:02 PM

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. :pullhair:
Daca am angajati salariati care au domiciliul in alt judet plata contributiei de sanatate aferenta salariatilor respectivi se face in judetul unde isi au domiciliul?
Va multumesc !



#2 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 10 April 2008 - 01:14 PM

Nu.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 June 2008 - 02:34 PM




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2008 - 01:20 PM

Vezi postareaserbanrodica, la Apr 10 2008, 01:02 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. :pullhair:
Daca am angajati salariati care au domiciliul in alt judet plata contributiei de sanatate aferenta salariatilor respectivi se face in judetul unde isi au domiciliul?
Va multumesc !

Plata se face catre casa de sanatate la care este arondat angajatorul, cumulat pentru toate casele.
Dragos



#4 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2008 - 02:43 PM

noi platim la casa de sanatate de care apartine angajatorul, numai declaratia o facem separat pe case de sanatate.



#5 anca_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 10 June 2008 - 01:49 PM

:thumbup: din cate stiu, declararea angajatilor se face in judetul este medicul de familie la care sunt inscrisi.
am preluat o firma in martie si acum am descoperit ca 4 angajati desi au medicul de familie in Iasi au fost declarati la Botosani respectiv Bacau.
s-a mai lovit cineva de o problema asemanatoare?? ce trebuie sa fac in cazul asta??? :smile:



#6 anca_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 11 June 2008 - 02:03 PM

buna, va rog sa ma ajutati..
in martie am preluat o firma care are puncte de lucru in tara!
eu stiu ca raportarea la casa de sanatate se face in judetul in care ai medicul de familie, nu in judetul in care ai adresa din buletin!
4 dintre angajati au fost declarati in judetul unde au adresa de buletin, nu unde este medicul lor de familie! :thumbup:
cine s-a mai confruntat cu astfel de situatie? ce este de facut in acest caz? :smile:
va multumesc



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 June 2008 - 03:00 PM

Cautare.
Puteti gasi usor informatii si topice folosind functia : cautare.
Inainte de a deschide un topic nou, este OBLIGATORIU sa verificati daca acest subiect nu a mai fost discutat.
Daca exista, scrieti in acel topic. Daca nu exista, cautati cel mai potrivit forum pentru mesajele dumneavostra.
Dati un titlu cat mai clar si sugestiv pentru topicul deschis!
Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.

ieri ti-am lipit topicul cu un altul, in care se discuta aceeasi problema. tu azi ai deschis din nou acelasi topic. trebuia sa te uiti mai atent si iti vedeai si numele, cu ultima postare.



#8 anca_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 June 2008 - 10:36 AM

imi pare rau, m-am uitat destul de bine dar nu stiu din ce cauza nu am vazut postarea! pe viitor promit sa fiu mai atenta.
problema mea insa a ramas tot nerezolvata. Ideea e ca angajatii au fost declarati la o casa de sanatate gresita (Botosani- nu Iasi). Este cam varza ca eu abea am preluat firma si acum sunt cam in aer.



#9 ana 84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 July 2008 - 08:06 AM

Angajatul meu este din Iasi si firma este din Neamt. El in Iasi figureaza ca neasigurat. Ce trebuie sa fac sa figureze ca asigurat? El este angajat din 01.02.2007 mai pot face ceva? Va multumesc pentru ajutorul acordat.



#10 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2008 - 06:18 PM

Ana84,
- daca asiguratul apare la Neamt de la 01 iulie 2008 lichideaza-l si inscrie-l la Iasi unde trebuie sa trimiti declaratia de sanatate + copie de op .
Dar tu l-ai intrebat daca are medic de familie la Iasi? Daca nu are lasa-l tot la Neamt.



#11 ana 84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 July 2008 - 12:38 PM

florika. Uite care e treaba mai clar.
Domnul angajat la firma mea din Neamt a fost la doctorul de familie al sau din Iasi. Acolo medicul ii spune:"A du-mi o adeverinta de la firma sa vad de ti-a platit darile la sanatate?"
I-am dat acea adeverinta, dupa care vine si imi spune ca el apare ca ne asigurat. Medicul ii spune ca nu colaboreaza casele de asigurari intre ele si de aceea nu se fac nici transferurile de date.
Nu stiu ce sa fac........



#12 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 September 2008 - 07:26 PM

Firma este din Bucuresti si are un singur salariat care este asigurat la OPSNAJ.
In cazul acesta cum depun declaratia de sanatate?
Eu ma gandea asa: declaratia de sanatate doar la OPSNAJ, iar declaratia pentru concedii si indemnizatii la casa de sanatate bucuresti.
Este corect asa ?



#13 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 November 2008 - 12:11 PM

un angajat nou nu este inscris la medic de familie ( a fost plecat ultimii ani din tara) si , basca, are si dom in alt judet (pe site la casa de asigurari din judet de resedinta am cautat dupa CNP si nu apare inscris)- eu unde depun declaratia de sanatate pna isi ia medic din judetul unde e si firma?!! ca de platit contributie tre sa o platesc, dar cu declaratia sunt in ceata...



#14 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 06 November 2008 - 12:32 PM

Vezi postarealiliana77, la Nov 6 2008, 02:11 PM, a spus:

un angajat nou nu este inscris la medic de familie ( a fost plecat ultimii ani din tara) si , basca, are si dom in alt judet (pe site la casa de asigurari din judet de resedinta am cautat dupa CNP si nu apare inscris)- eu unde depun declaratia de sanatate pna isi ia medic din judetul unde e si firma?!! ca de platit contributie tre sa o platesc, dar cu declaratia sunt in ceata...

Declaratia se depune la casa de sanatate din judetul de resedinta. Daca un salariat este inregistrat la un medic de familie din alt judet, atunci salariatul va face o cerere catre angajator in acest sens iar angajatorul va depune declaratia la casa indicata de angajat.
In ce priveste plata, aceasta se face la finantele unde are sediul social angajatorul.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL