Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Second hand - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Second hand

10 replies to this topic

#1 eta 35

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 April 2008 - 12:41 AM

ma poate ajuta cineva cu o monografie pt.second hand?
in cazul unui magazin cu haine second-hand, daca marfa este cumparata la kg si se vinde la bucata, cum se intocmeste receptia?este adevarat ca este necesar un proces verbal de dezmembrare?are cineva un model?dar monografia contabila?am tot cautat si nu gasesc nimic clar.
va multumesc.



#2 zinaelena

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 11 April 2008 - 10:39 AM

receptia se face cf facturii de primire si este o receptie obisnuita. treci toate datele din factura inclusin cantitatea de haine primita ,din care printr-un proces verbal de constatare receptie se ia fiecare articol si i se pune pretul dorit, .ca urmare o sa aveti ca din cantitatea de ex. 50 kg a rezultat si anexati s-au scie-ti chiar pe receptie articolele reesite (nu stiu ce virsta aveti dar daca sinteti dinainte de 1989 contabil aduceti-va aminte ca materialul supraelastic se primea la kg si cf receptiei se facea transfornarea) monografia contabila nu difera de cea la marfuri. articolul contabil de primire se face normal iar 371 se incarca cu valoare art. cu pret nou.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 01:05 PM




#3 eta 35

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 April 2008 - 04:07 PM

multumesc pentru raspuns.



#4 ana1978

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 05 August 2008 - 09:44 PM

va rog mult am nevoie de lamuriri in ceea ce priveste o monografie contabila la un magazin second hand, unde hainele se vand la bucata si sunt achizitionate la kg. va multumesc din suflet.



#5 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 07 April 2009 - 02:07 PM

administratorul a cumparat de la o persoana fizica un espresor de cafea pe care a dat 1000 ron.Cum il pot eu inregistra?
303=456
603=303
sau
303=401
603=303
ce documente anexez?va multumesc!



#6 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 12:30 AM

Ar fi trb sa faca fie un contract de vanzare cumparare fie pe borderou de achizitie
Monografia e :
303 = 401 1000
603 = 303 1000



#7 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 09 April 2009 - 08:02 AM

multumesc florin!



#8 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 07 September 2010 - 01:19 PM

:lnr (1): va rog sa ma ajutati cu o monografie pt un second hand de haine,care sunt inregistrarile corecte ce trebuiesc facute?
o sa preiau in curand osoc.de second hand si nu prea stiu ce trebuie sa fac

astept cat m-ai repede un raspuns de la voi



#9 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 07 September 2010 - 01:50 PM

functia de cautare este obligatorie, inainte de a deschide un subiect ....care exista deja
iata rezultatele:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...ine+second+hand
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...ine+second+hand

p.s: rog moderatorii sa mute mesajul ..acolo unde-i este locul :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 07 September 2010 - 01:53 PM




#10 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 16 September 2010 - 05:14 PM

m-ai concret ,nu vreti sa exemplificam pt a intelege si m-ai bine?

EX: s-au cumparat 200 kg de haine x 3,5 lei=700 lei+tva
se va face un proces verbal in care se trec hainele numarate si detaliate:pantaloni,tricouri,blugi...si li se va atribui fiecaruia un pret de intrare si unul de iesire
DAR in cele 200 kg de haine intotdeauna exista si rebuturi 10-20 kg,ce fac cu acestea ,cum le inregistrez in contabilitate?
Apoi cateodata marfa se negociaza si vanzatoarea m-ai lasa la pret,sau sunt zile cand se acorda discounturi de 50,70%,cum inregistrez in contabilitate si ce acte trebuiesc intocmite?

Va rog mult sa ma ajute cineva
este urgent



#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 September 2010 - 10:54 PM

ar trebui sa folosesti functia "cautare" sau macar sa citesti mesajul anterior. Rusinica!






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL