Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul CO- topic 2008-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


calcul CO- topic 2008-2010

67 replies to this topic

#61 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 15 July 2010 - 02:29 PM

Codul Muncii - art. 145

Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

in calculul indemnizatiei se iau salariile de incadrare + sporuri permanente, nu venituri realizate.



#62 Laurentiuu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2010 - 09:44 AM

Buna ziua.

Eu lucrez intr-o institutie publica iar salariile sau micsorat cu 25% din iulie 2010.

Doresc sa stiu cum se calculeaza salariul de odihna (CO) pentru luna septembrie avand in vedere ca in luna iunie a fost un VENIT BRUT de 942, in iulie 706, iar in august 706.

Va multumesc.




#63 Madalina U

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 December 2010 - 12:16 PM

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati intr-o problema: este legal ca angajatorul sa retina, pe perioada preavizului, concediul de odihna?
Mai clar, am primit pentru concediul de odihna 2010 o suma reprezentand un salariu, conform CCM pe unitate.
In data de 03.11.2010 am primit decizia de concediere cu un preaviz de 20 de zile lucratoare, iar in data de 01.12.2010 mi s-a desfacut contractul individual de munca.
Acum, la lichidarea salariala (care se va face pe 12.12.2010), mi s-a spus ca mi se retine concediukl de odihna pe 2 luni: luna noiembrie si luna decembrie.
E normal sa mi-l retina pentru luna decembrie, dar eu intreb daca este legal sa mi-l retina si pentru luna noiembrie, cand eu am fost in preaviz?
Art. 74 al.3 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national spune ca : "In perioada preavizului, salariatul are dreptul sa absenteze 4 ore pe zi de la program, fara ca aceasta sa ii afecteze salariul si celelalte drepturi".
Multumesc



#64 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 December 2010 - 01:13 PM

Dreptul la CO pe anul în curs se naște,devine exigibil, bun de efectuat începând cu orice datăconvenităde părți (angajator-salariat) după data de 01.01 a fiecărui an.
Desfacerea ulterioară a contractului individual de muncă încheiat pe perioadă neterminată,din orice motiv nu poate să atragă reconsiderarea dreptului la CO efectuat. Întrun singur caz are drepul angajatorul să reconsidere acest drept al salariatului, și anume dacă la data desfacerii , rezilierii CIM, salariatul nu și-a efectuat concediulde odihnă,și atunci la data lichidării i se compensează în bani dreptul la CO neefectuat, recalculat în funcție de lunile lucrate efectiv.
CO fiind de regulăîntre 21-27 zile lucrătoare, rezultă că pentru fiecare lună lucrată se poate calcula 2 zile de CO !
Deci...
Înainte de vreme, sau pentru cei care au recunoscut și recunosc încă instituția transferului, fostul angajator putea solicita noului angajator ca să suporte cota-parte din drepturile de CO ale salariatului.
Despre toate acestea ... de fapt cei de la ITM trebuie să vă informeze, concret, și la zi cu prevederile legale în vigoare, că doar dânșii au operat și desfacerea CIM în cartea dvs.de muncă, nu ?



#65 Madalina U

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 December 2010 - 01:37 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Dec 3 2010, 03:13 PM, a spus:

Dreptul la CO pe anul în curs se naște,devine exigibil, bun de efectuat începând cu orice datăconvenităde părți (angajator-salariat) după data de 01.01 a fiecărui an.
Desfacerea ulterioară a contractului individual de muncă încheiat pe perioadă neterminată,din orice motiv nu poate să atragă reconsiderarea dreptului la CO efectuat. Întrun singur caz are drepul angajatorul să reconsidere acest drept al salariatului, și anume dacă la data desfacerii , rezilierii CIM, salariatul nu și-a efectuat concediulde odihnă,și atunci la data lichidării i se compensează în bani dreptul la CO neefectuat, recalculat în funcție de lunile lucrate efectiv.
CO fiind de regulăîntre 21-27 zile lucrătoare, rezultă că pentru fiecare lună lucrată se poate calcula 2 zile de CO !
Deci...
Înainte de vreme, sau pentru cei care au recunoscut și recunosc încă instituția transferului, fostul angajator putea solicita noului angajator ca să suporte cota-parte din drepturile de CO ale salariatului.
Despre toate acestea ... de fapt cei de la ITM trebuie să vă informeze, concret, și la zi cu prevederile legale în vigoare, că doar dânșii au operat și desfacerea CIM în cartea dvs.de muncă, nu ?


EEE, informeaza ITM-ul!
Treaba este ca, asa cum mi-au explicat cei de la contabilitate, ei imi vor opri cele 4 zile de CO pe care eu le-am efectuat in iulie 2010 in felul urmator: 2 zile aferente lunii noiembrie (cand eu eram in preaviz) si 2 zile aferente lunii decembrie, cand eu nu mai am relatii contractuale cu angajatorul, de la 1 decembrie fiindu-mi desfacut contractul de munca.
Dar eu nu cred ca este legal sa imi opreasca 2 zile din CO aferente lunii noiembrie, deoarece eu eram in preaviz.
Este sau nu legal? Si de ce?



#66 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 December 2010 - 01:46 PM

Aveți dreptate că cel mult 2 zile CO vi se pot reține,aferent lunii decembrie.
Perioada de preaviz face parte din perioada de valabilitate a CIM, deci inclusiv din perioada lucrată, pentru care trebuie să vi se acorde CO !



#67 Madalina U

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 December 2010 - 02:34 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Dec 3 2010, 02:46 PM, a spus:

Aveți dreptate că cel mult 2 zile CO vi se pot reține,aferent lunii decembrie.
Perioada de preaviz face parte din perioada de valabilitate a CIM, deci inclusiv din perioada lucrată, pentru care trebuie să vi se acorde CO !


Asa ma gandeam si eu, dar am zis sa intreb.
Multumesc



#68 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 September 2011 - 09:13 AM

Ok,multumesc frumos pentru raspuns.

O zi buna s aveti in continuare:)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL