Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj la concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


somaj la concediu medical

5 replies to this topic

#1 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 16 April 2008 - 01:58 PM

am 3 concedii medicale 5 zile plateste sc iar 9 fnuass cum calculez somajul????
din venitul brut*0.5%???
astept raspunsuri



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 02:20 PM

Doar CM suportat de unitate intra in baza de somaj (adica Baza = Venit Brut - CM din FNUASS).

Dragos



#3 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 16 April 2008 - 02:33 PM

Vezi postareanegocont, la Apr 16 2008, 03:20 PM, a spus:

Doar CM suportat de unitate intra in baza de somaj (adica Baza = Venit Brut - CM din FNUASS).


sigur?
Multumesc mult



#4 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 16 April 2008 - 02:49 PM

alte pareri?
cineva imi spune ca s-a modificat in 2008 in ianuarie si ca se calculeaza la tot
va rog help



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 03:01 PM

Poti folosi cautarea, s-a vorbit mult pe tema asta...

2. Articolul 14 va avea următorul cuprins:
"Art. 14. - (1) Baza lunară de calcul asupra căreia angajatorii au obligația de a reține și de a vira contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentată de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19 din lege, constituit, după caz, din următoarele elemente:
a) salariul de bază lunar brut, corespunzător timpului efectiv lucrat, la care se adaugă, după caz: indemnizația de conducere, salariul de merit, precum și alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori contractelor colective sau individuale de muncă, fac parte din salariul de bază;
b) indemnizația brută lunară pentru persoanele care își desfășoară activitatea în funcții elective, precum și pentru persoanele care sunt numite în cadrul autorității executive, legislative ori judecătorești;
c) solda brută lunară, indemnizațiile, primele, premiile, sporurile și alte drepturi ale soldaților și gradaților voluntari, acordate și suportate, potrivit legii, de unități;
d) drepturile bănești în valoare brută realizate lunar de persoanele care au raport de muncă în calitate de membru cooperator;
e) remunerația directorilor și membrilor directoratului societăților pe acțiuni, numiți în condițiile Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
f) sporurile, adaosurile și drepturile bănești, acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de muncă, sub formă de procent din elementele prevăzute la lit. a)-d) ori ca sume fixe, indiferent dacă au caracter permanent sau nu;
g) indemnizațiile pentru concedii, indemnizațiile pentru perioadele de incapacitate temporară de muncă, suportate de unități, conform legii, în situația în care raporturile de muncă sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depășește 30 de zile, precum și orice alte indemnizații acordate salariaților și suportate de unități, potrivit legii;
h) sumele rezultate prin plata cu ora, gărzi, indemnizații clinice;
i) drepturile bănești acordate potrivit legii ori contractelor colective sau individuale de muncă sub formă de stimulente, premii și prime;
j) orice alte sume plătite din fondul de salarii.
(2) Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin. (1) sumele reprezentând:
a) prestațiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale; b) diurne de deplasare și de delegare, indemnizații de delegare, detașare și transfer;
c) drepturi de autor;
d) participarea salariaților la profit;
e) compensațiile acordate în condițiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaților concediați pentru motive care nu țin de persoana lor;
f) veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regăsesc în situațiile prevăzute la art. 19 din lege, dar încasează venituri ca urmare a faptului că au deținut calitatea de asigurat obligatoriu prin efectul legii.
(3) În situația personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, salariile de bază prevăzute la alin. (1) lit. a) sunt salariile de bază corespunzătoare funcțiilor în care persoanele respective sunt încadrate în țară.
(4) În lunile în care raporturile de muncă sau de serviciu se stabilesc, încetează, se suspendă, respectiv se reiau, cu excepția suspendării pentru incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depășește 30 de zile, contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, prevăzută la art. 27 din lege, se calculează prin aplicarea cotei prevăzute de lege pentru contribuția individuală asupra bazei de calcul prevăzute la alin. (1) corespunzătoare timpului efectiv lucrat în luna respectivă."
Hotărâre nr. 149 din 13/02/2008
Dragos



#6 laura_maria_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 April 2008 - 09:20 PM

Vezi postareateoden, la Apr 16 2008, 03:49 PM, a spus:

alte pareri?
cineva imi spune ca s-a modificat in 2008 in ianuarie si ca se calculeaza la tot
va rog help
am si eu la fel ca tine in luna martie, dar mie imi calculeaza programul de salarii automat
fd. somaj 0.5% se calculeaza numai la primele 5 zile (suportate din fondul de salarii) si la restul de zile daca a mai lucrat in luna respectiva. Pentru sumele suportate din fnuass nu se calculeaza 0.5%

am si eu o situatie asemenatoare. fd somaj se calculeaza numai pentru primele 5 zile de medical(suportate din fondul de salarii) nu si din zilele suportate din funass. sidaca mai are restul de zile lucrate in luna aplici si la salariul cuvenit pentru acele zile. mie imi calculeaza programul de salarii automat si asa imi face






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL