Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrari contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrari contabile


8 replies to this topic

#1 laura_maria_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 April 2008 - 06:27 PM

Buna ziua!Ma confrunt cu unele situatii si nu stiu cum este corect.
1 S-a facturat unui client care a platit prin banca o suma mult mai mare decat avea datorie. Patronul mi-a spus ca urmraza sa ii factureze diferenta(a trecut 1 an de atunci si nu a mai facturat nimic). Eu am inregistrat asfel 5121=411 si
5121=419 cu diferenta
Este corect???
Implica acel 419 si TVA 4427? sau inregistram pe 462 in loc de 419?
VA multumesc



#2 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 16 April 2008 - 08:02 PM

Vezi postarealaura_maria_1976, la Apr 16 2008, 07:27 PM, a spus:

Buna ziua!Ma confrunt cu unele situatii si nu stiu cum este corect.
1 S-a facturat unui client care a platit prin banca o suma mult mai mare decat avea datorie. Patronul mi-a spus ca urmraza sa ii factureze diferenta(a trecut 1 an de atunci si nu a mai facturat nimic). Eu am inregistrat asfel 5121=411 si
5121=419 cu diferenta
Este corect???
Implica acel 419 si TVA 4427? sau inregistram pe 462 in loc de 419?
VA multumesc

din punctul meu de vedere as fi inregistrat pe 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" dar chiar as fi curioasa daca altcineva are alta parere.


Contul 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" este un cont bifunctional.

In debitul contului 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" se inregistreaza:
- platile pentru care in momentul efectuarii sau constatarii acestora nu se pot lua masuri de inregistrare definitiva intr-un cont, necesitand clarificari suplimentare (512);
- sumele restituite, necuvenite unitatii (512, 531).

In creditul contului 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" se inregistreaza:
- sumele clarificate trecute pe cheltuieli, precum si sumele incasate in conturile de trezorerie si necuvenite (512, 601 la 658).

Soldul contului reprezinta sumele in curs de clarificare.

Aceasta postare a fost editata de Optty: 16 April 2008 - 08:03 PM




#3 crengus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 17 April 2008 - 12:07 PM

Vezi postareaOptty, la Apr 16 2008, 10:02 PM, a spus:

Vezi postarealaura_maria_1976, la Apr 16 2008, 07:27 PM, a spus:

Buna ziua!Ma confrunt cu unele situatii si nu stiu cum este corect.
1 S-a facturat unui client care a platit prin banca o suma mult mai mare decat avea datorie. Patronul mi-a spus ca urmraza sa ii factureze diferenta(a trecut 1 an de atunci si nu a mai facturat nimic). Eu am inregistrat asfel 5121=411 si
5121=419 cu diferenta
Este corect???
Implica acel 419 si TVA 4427? sau inregistram pe 462 in loc de 419?
VA multumesc

din punctul meu de vedere as fi inregistrat pe 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" dar chiar as fi curioasa daca altcineva are alta parere.


Contul 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" este un cont bifunctional.

In debitul contului 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" se inregistreaza:
- platile pentru care in momentul efectuarii sau constatarii acestora nu se pot lua masuri de inregistrare definitiva intr-un cont, necesitand clarificari suplimentare (512);
- sumele restituite, necuvenite unitatii (512, 531).

Eu zic 419 si colectezi si tva, e un avans de la un client.

In creditul contului 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" se inregistreaza:
- sumele clarificate trecute pe cheltuieli, precum si sumele incasate in conturile de trezorerie si necuvenite (512, 601 la 658).

Soldul contului reprezinta sumele in curs de clarificare.




#4 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 17 April 2008 - 05:33 PM

Da. cred ca e bine prin 473. In niciun caz cu 419 pt. ca necesita TVA si trebuie facuta factura luna urmatoare pe 15. Sau poti sa lasi si in 411 ca platit in plus. :pullhair:



#5 laura_maria_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 April 2008 - 07:17 PM

vA MULTUMESC PENTRU AJUTOR. PANA LA URMA L-AM LASAT IN 473.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2008 - 08:10 PM

Vezi postarealaura_maria_1976, la Apr 16 2008, 07:27 PM, a spus:

S-a facturat unui client care a platit prin banca o suma mult mai mare decat avea datorie. Patronul mi-a spus ca urmraza sa ii factureze diferenta(a trecut 1 an de atunci si nu a mai facturat nimic). Eu am inregistrat asfel 5121=411 si 5121=419 cu diferenta Este corect??? Implica acel 419 si TVA 4427? sau inregistram pe 462 in loc de 419?
Suma incasata de societatea este considerata un avans pentru o achizitie sau serviciu pe care-l veti presta. Daca societatea este inregistrata in scopuri de TVA conform art.153 CF, la data la care se incaseaza avansul se colecteaza TVA-ul aferent sumei incasate, daca avansul incasat nu este incasat pentru o operatiune scutita sau care nu este impozabila:
Codul fiscal
Art. 134. - (1) Faptul generator reprezinta faptul prin care sunt realizate conditiile legale necesare pentru exigibilitatea taxei.
(2) Exigibilitatea taxei reprezinta data la care autoritatea fiscala devine indreptatita, in baza legii, sa solicite plata de catre persoanele obligate la plata taxei, chiar daca plata acestei taxe poate fi amanata.
(3) Exigibilitatea platii taxei reprezintă data la care o persoana are obligatia de a plati taxa la bugetul statului, conform prevederilor art. 157 alin. (1). Aceasta data determina si momentul de la care se datorează majorari de intarziere pentru neplata taxei
Art. 1342. - (1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator;
b) la data la care se incaseaza avansul, pentru platile in avans efectuate inainte de data la care intervine faptul generator. Fac exceptie de la aceste prevederi avansurile tncasate pentru plata importurilor si a taxei pe valoarea adaugata aferente importului, precum si orice avansuri incasate pentru operatiuni scutite sau care nu sunt impozabile. Avansurile reprezinta plata partiala sau integrala a contravalorii bunurilor si serviciilor, efectuata inainte de data livrarii sau prestarii acestora;
Suma trebuia returnata sau facturata pana in cea de-a 15 zi lucratoare a lunii urmatoare (daca e vorba de 2007) de la incasare:
Art. 155. - (1) Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decat o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) si (2), trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa.

411=%
419
4427
5121=411



#7 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 21 April 2008 - 08:43 PM

Nici in 473 nu este corect! Ai precizat ca ai aceasta suma de aproape 1 an!

ORD.1752/2005
172. - Operațiunile care nu pot fi înregistrate direct în conturile corespunzătoare, pentru care sunt necesare clarificări ulterioare, se înregistrează, provizoriu, într-un cont distinct. Sumele înregistrate în acest cont trebuie clarificate de către entitate într-un termen de cel mult trei luni de la data constatării.

In locul tau, as restitui suma cat mai repede; la toate controalele se cerceteaza in mod deosebit soldurile conturilor 419(pt. colectare TVA), 462 si 473!



#8 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 14 January 2009 - 02:05 PM

Am si eu o problema. Am incasat, cu chitanta, avans pt. prestari servici (cu contract pt. furnizare serv. cu abonament lunar).
Daca bine stiu, trebuie sa fac o factura de avans pt. suma totala incasata. Si in lunile respective, cand va lua nastere faptul generator, va trebui sa fac stornare pt. suma respectiva si emit factura finala pt. luna respectiva?
incasare cu chit.avans abonament 6 luni: 5311=419 la data incasarii
factura pt.avans abonament 6 luni :
4111= %
419
4427

stornare avans pt. prima luna : cu valoarea pt. 1 luna
4111=419 in rosu
4111=4427 in rosu
4111= % valoare abon.1 luna
704
4427
si se repeta pt. lunile urmatoare.....
Oare e bine? Ajutati-ma, va rog !



#9 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2009 - 03:36 PM

platile/incasarile sub forma de abonament se factureaza astfel:
abonament pentru perioada de ......-............
u.m.-luni, an, etc.
cantitate - 6(luni)
pret unitar - pret pe luna
valoare- pret total
TVA - total

la contabilizare, se va trece suma pe 472-venituri in avans
in fiecare luna se va trece pe contul de venituri din 472.

atat. cel putin, asa cred eu ca e corect.
Bea






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL