Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Laborator tehnica dentara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Laborator tehnica dentara

11 replies to this topic

#1 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 08:41 PM

As dori parearea cuiva care tine contabilitatea la un laborator de tehnica dentara. Executarea de proteze dentare este sau nu productie.? :pullhair: Am auzit pareri impartite. Pana acum am ales varianta cea mai simpla, in sesnul ca:
302-401 -factura
602-302 bon consum
4111-704 venituri lucrari executate
Daca e cineva care a ales varianta productiei, exista vre-un model de fisa de productie, avand in vedere ca cantitatile de materie prima care se consuma pe unitate de produs este foarte mica? As fi recunoscatoare pentru orice parere. va multumesc



#2 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2008 - 12:13 PM

o parere va rog :pullhair:




#3 annemary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 April 2008 - 12:28 PM

Vezi postareacarol28sm, la Apr 21 2008, 01:13 PM, a spus:

o parere va rog :pullhair:




nu poti considera protezele dentare o productie. Un cabinet de tehnica dentara nu face numai asta. Eu zic ca e bine cum ai facut pana acum.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 April 2008 - 12:32 PM

Vezi postareacarol28sm, la Apr 16 2008, 08:41 PM, a spus:

As dori parearea cuiva care tine contabilitatea la un laborator de tehnica dentara. Executarea de proteze dentare este sau nu productie.?
Nu tin contabilitatea la un laborator dentar dar pot sa-mi exprim o parere: Daca ceea ce cumperi difera de ceea ce livrezi, iar ceea ce livrezi este confectionat din materiale achizitionate atunci se cheama ca faci productie. Si daca faci productie trebuie fisa de produs sau reteta de fabricatie, ca sa nu se cumpere un sac de ciment pentru pavatul curtii si sa se spuna apoi ca s-a integrat in produsul finit. Contarea aceea propusa, fara o reteta de fabricatie, ar putea sa mascheze asemenea practici.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2008 - 12:59 PM

e corect ceea ce spui. daca are cineva fisa de productie pentru tehnica dentara as fi foarte recunoscatoare.



#6 annemary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 April 2008 - 12:48 PM

Vezi postareacarol28sm, la Apr 23 2008, 01:59 PM, a spus:

e corect ceea ce spui. daca are cineva fisa de productie pentru tehnica dentara as fi foarte recunoscatoare.


mai pana la urma este vorba de o societate de tehnica dentara sau de o persoana fizica autorizata ?



#7 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2008 - 10:42 AM

este un SRL

si este doar laborator de tehnica dentara NU si cabinet stimatologic



#8 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2008 - 12:07 PM

Nu are nimeni pana la urma o fisa de productie pentru proteze dentare? Multumesc anticipat pentru orice ajutor.



#9 sweetdoly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 March 2009 - 02:46 PM

cred ca nu ai de lucru...ce productie ? numai sa ii spui tehnicianului ca tre sa tina cont de toate gramajele la toate produsele , ca nu are voie sa faca greseli la tipare sau fezare sau... alte operatiuni pe care le face in cadrul laboratorului ... ca schimba contabilul . trebuie sa aibe el un retetar normal dupa care sa demonstreze cum a ajuns la un anumit pret dar... nu e treaba ta .
tehnica dentara e o prestare de servicii si nu productie succes



#10 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 March 2009 - 04:30 PM

Vezi postareacarol28sm, la Jun 2 2008, 01:07 PM, a spus:

Nu are nimeni pana la urma o fisa de productie pentru proteze dentare? Multumesc anticipat pentru orice ajutor.
Cred că bați la uși care nu dau spre ceea ce ai vrea dumneata. Indiferent că vei considera producție -proteza sau serviciu---este servciu medical, stomatologic, și se ține evidența tuturor lucrărilor 9 film, scița danturii cu dinții la care s-a lucrat, descriind exact cu ce materiale și cu ce rezultat. Sau nu ai auzit că și cadavrul lui Hitler a fost identificat după 50 de ani nu după fișa contabilă, ci după fișa dentară! Și normele internaționale, dar am convingerea că și ale noastre naționale sunt ferme în obligativitatea întocmirii întregii documentații și conducerefișei pacientului că "ce poartă ori i s-a pus în gură"! Că din evidențele contabile poate rezulta că din sacul de ciment s-a fabricat beton și i- s-a turnat în gură! Scuze citind o postare de mai sus, mi-am dat seama că dacă confundăm fișa dentară cu fișa contabilă ...se poate deduce și așa ceva..



#11 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 March 2009 - 04:51 PM

Teoretic, e productie de unicate. Practic, nu are rost sa te complici, asa cum lucrezi acum e ok, dar circuitul logic ar trebui sa fie: comanda de la client (cab stoma) - bon consum - livrare + factura.
La partea cu bon consum ar mai fi ceva, din vagi amintiri la partea cu evidenta metalelor pretioase erau niste reglementari specifice, dar nu stiu amanunte, poate ne ajuta vreun coleg mai experimentat
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#12 n_lili

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 August 2009 - 07:00 PM

Este productie intru-cat activitatea tehnicianului are ca rezultat un produs, respectiv proteza dentara, ceruta de medic prin fisa pacient catre tehnician.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL