Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sume incasate si necuvenite - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Sume incasate si necuvenite

11 replies to this topic

#1 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 17 April 2008 - 02:30 PM

In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia....dar sper sa ma puteti ajuta sa contez urmatoarea operatiune:in oct.2007 societatea a incasat in contul curent de la banca o suma de bani(asta e f.bine!...mai rar asa ceva); initial am facut 5121=473 cu 1000 lei .I-am lasat in contul 473 pana in decembrie 2007.In tot acest timp am facut adrese, am dat telefoane ca sa aflu de unde sunt banii.........si nimic.Nu i-a revendicat nimeni nici pana in prezent.La depunerea lui D101 m-am gandit ca acesti bani reprezinta un venit si i-am tratat ca atare.
Acum la definitivarea anului 2007 si intocmirea bilantului trebuie sa sting aceste sume incasate si necuvenite societatii.Adica sa fac 473=? ce cont de venit? :pullhair: In functiunea contului 473 nu am gasit corespondent un cont de venit, iar la venituri extraordinare tot nu am gasit cont sa-l inregistrez(cu toate ca eu il vad mai degraba un venit extraordinar sau financiar).
Voi cum vedeti natura acestor sume incasate si necuvenite?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2008 - 10:00 PM

Banca nu ti-a dat nici o explicatie?...Ar trebui sa se stie cine a expediat suma de bani. Parerea mea este sa lasi suma in 473 pana la lamurirea provenientei.

Madalina



#3 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 18 April 2008 - 06:58 AM

Nu cred ca ar trebui sa faci venit si nici in 473 sa ii lasi. La incasarea lor ar fi trebuit sa faci 5121=462 si scapai de grija. Acum cred ca ar trebui sa ceri de la banca informatii suplimentare privind platitorul (banca are un exemplar al O.P.).



#4 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 18 April 2008 - 07:51 AM

Parca in 473 nu-i pot lasa mai mult de 3 luni(ordinul 1752).Am contactat iar banca si mi-au spus ca incasarea s-a facut electronic de la o fundatie.Chiar nu m-am gandit initial la contul 462.
Nu stiu de ce dar am o presimtire ca nu o sa se inchida in veci acest cont 462 sau 473..........si ca acesti bani erau destinati direct administratorului(persoana fizica).
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#5 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 18 April 2008 - 08:18 AM

Vezi postareaMadalira, la Apr 18 2008, 08:51 AM, a spus:

Parca in 473 nu-i pot lasa mai mult de 3 luni(ordinul 1752).Am contactat iar banca si mi-au spus ca incasarea s-a facut electronic de la o fundatie.Chiar nu m-am gandit initial la contul 462.
Nu stiu de ce dar am o presimtire ca nu o sa se inchida in veci acest cont 462 sau 473..........si ca acesti bani erau destinati direct administratorului(persoana fizica).

eu te sfatuiesc sa te interesezi exact cum se numeste fundatia respectiva si sa vorbesti putin cu ei sa vezi ce explicatie au pentru plata efectuata (este imposibil sa plateasca fara o acoperire in documente, un contract ceva). Daca intr-adevar banii sunt pentru administrator, care banuiesc ca este si asociat al societatii, vezi daca ai putea face un contract intre el si societate prin care el este de acord ca banii respectivi sa fie trecuti ca aport. Nu stiu daca se poate, dar macar ai putea incerca si varianta asta.
Multa bafta.



#6 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 18 April 2008 - 08:24 AM

eu te sfatuiesc sa te interesezi exact cum se numeste fundatia respectiva si sa vorbesti putin cu ei sa vezi ce explicatie au pentru plata efectuata (este imposibil sa plateasca fara o acoperire in documente, un contract ceva). Daca intr-adevar banii sunt pentru administrator, care banuiesc ca este si asociat al societatii, vezi daca ai putea face un contract intre el si societate prin care el este de acord ca banii respectivi sa fie trecuti ca aport. Nu stiu daca se poate, dar macar ai putea incerca si varianta asta.
Multa bafta.
[/quote]

Am sa incerc sa fac rost de nr.de telefon al fundatiei sa vad ce s-a intamplat.

Va tin la curent...si multumesc mult pentru sfaturile dvs.

Aceasta postare a fost editata de Madalira: 18 April 2008 - 08:24 AM

"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#7 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2008 - 08:27 AM

In nici un caz nu treci suma ca venit . Cred ca in regul .bancii este prevazut ca orice suma care nu este a ta ,trebuie sa o returnezi bancii in ...? zile.
Am avut caz si am contat cu 473. Cred ca daca nu ii dai inapoi,cel mai bine ii lasi in 462.



#8 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 18 April 2008 - 09:35 AM

Deci.........s-a intamplat in felul urmator(in sfarsit am gasit pe cineva de la fundatie care m-a luminat): fundatia a incheiat un contract de sponsorizare cu persoana fizica-administratorul , care este si asociatul societatii.
Deoarece asociatul nu avea un cont curent personal la banca, fundatia a facut plata in contul curent al firmei(la indicatia asociatului)! :wink:
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#9 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 18 April 2008 - 10:32 AM

Vezi postareaMadalira, la Apr 18 2008, 10:35 AM, a spus:

Deci.........s-a intamplat in felul urmator(in sfarsit am gasit pe cineva de la fundatie care m-a luminat): fundatia a incheiat un contract de sponsorizare cu persoana fizica-administratorul , care este si asociatul societatii.
Deoarece asociatul nu avea un cont curent personal la banca, fundatia a facut plata in contul curent al firmei(la indicatia asociatului)! :wink:

off....complicate sunt caile gandirii acestor administratori care cred ca le stiu pe toate si nu intreaba in astfel de cazuri....vezi daca se poate modifica acel contract pentru ca pe el sa apara sponsorizare pentru persoana fizica-administrator, dar pentru creditarea societatii pentru o anumita activitate. Sau, eventual, poate se face un act aditional prin care administratorul este de acord ca de acea sponsorizare sa beneficieze societatea. Sunt niste variante "trase de par" insa alta solutie eu nu vad.



#10 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 18 April 2008 - 11:14 AM

Asa e optty, nici eu nu vad alta solutie .Va multumesc tuturor ca ati citit acest topic si mi-ati oferit variante pentru a rezolva aceasta situatie. :pullhair:
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#11 DYS2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 May 2008 - 10:57 AM

Vezi postareaMadalira, la Apr 18 2008, 08:51 AM, a spus:

Parca in 473 nu-i pot lasa mai mult de 3 luni(ordinul 1752).Am contactat iar banca si mi-au spus ca incasarea s-a facut electronic de la o fundatie.Chiar nu m-am gandit initial la contul 462.
Nu stiu de ce dar am o presimtire ca nu o sa se inchida in veci acest cont 462 sau 473..........si ca acesti bani erau destinati direct administratorului(persoana fizica).


Corect era sa-i inregistrezi in ct. 462.
De asemenea, intocmeste o adresa din partea firmei catre banca, prin care le soliciti sa-ti indice de unde sunt banii, precum si contul din care au venit. Cu solicitare de raspuns din partea lor (a bancii).
In conditiile in care banca nu-ti da un raspuns oficial, revin-o cu adresa, tot oficiala, prin care le amintesti de prima adresa, si de faptul ca nu au raspuns, motiv pentru care nu poti restitui suma primita necuvenit, DAR NICI NU VEI PUTEA FI INVINUITA DE DETINERE NECUVENITA.
A fost un caz in Timisoara in care la o astfel de faza, "detinatorul" sumei este purtat prin tribunal.
Cred ca acel caz il gasesti chiar pe site.



#12 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 13 May 2008 - 11:29 AM

DYS2007, multumesc pentru implicare. :thumbup: Banii erau destinati adm.societatii, de care a beneficiat societatea .S-a intocmit ulterior incasarii un contract intre el si soc.prin care se stipula acest lucru.

Aceasta postare a fost editata de Madalira: 13 May 2008 - 11:29 AM

"Azi nu mai vreau sa lucrez."






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL