Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amenda - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amenda

2 replies to this topic

#1 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 April 2008 - 10:25 AM

stie cineva cat este amenda pentru deplasirea plafonului de TVA si nedeclarat la termen
am o astfel de situatie si vor sa stie asociatii cat au de plata
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 April 2008 - 02:58 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Apr 17 2008, 11:25 AM, a spus:

stie cineva cat este amenda pentru deplasirea plafonului de TVA si nedeclarat la termen
am o astfel de situatie si vor sa stie asociatii cat au de plata
Conform art. 153 alin.(7), in cazul in care nu ai solicitat inregistrarea in scopuri de TVA in termen de 10 de la sfarsitul lunii in care societatea a atins sau depasit plafonul de 35000 euro, organele fiscale vor inregistra din oficiu aceasta societate in scopuri de TVA. Amenda poate fi pentru nedepunerea in termen a Declaratiei de mentiuni, prevazuta de Codul de procedura fiscala:
ARTICOLUL 219
Contravenții
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
a) nedepunerea la termenele prevazute de lege a declaratiilor de inregistrare fiscala sau de mentiuni;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza astfel:
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, si cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, in cazul savarsirii faptelor prevazute la alin. (1) lit. a), b), g)-m);
ARTICOLUL 221
Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor
(5) In cazul aplicarii sanctiunii amenzii potrivit art. 219 si 220, contribuabilul are posibilitatea achitării in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute in prezentul cod, agentul constatator făcand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal de constatare si sanctionare contraventionala.




#3 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 18 April 2008 - 02:14 PM

Mi s-a intamplat si mie anul trecut in septembrie;depasisem cu o saptamana si ceva termenul ala de 10 zile si mi-au dat amenda minima adica 500 ron,redus la jumate daca platesit in 48 ore.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL