Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
prime salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


prime salariati


10 replies to this topic

#1 f@ne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 April 2008 - 11:27 AM

Firma la care lucrez vrea sa dea si prima de Paste(bani) pe langa tiketele cadou cum le trec in statul de plata?
trebuie sa fac unul separt sau nu :pullhair:



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2008 - 09:58 AM

Primele se introduc in stat ca si prime, nu se face stat separat.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 May 2008 - 10:54 AM

Dragos



#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 April 2008 - 12:02 PM

Art 55 din Codul fiscal:
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ...Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei [vechi]...

Deci, nefiind venituri de natura salariala nu se includ in statul de salarii si nu se impoziteaza pana la plafonul de 150 lei de persoana. Ce depaseste se pune in stat ca prima impozabila.
In ce priveste tichetele cadou, ele nu se mai pot da ca prime angajatilor. Dar se pot da ca ajutoare sociale angajatilor care au probleme, toate ajutoarele sociale fiind in limita a 2% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului. Aceasta rezulta din art.21 din CF (3) c).

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 May 2008 - 10:55 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2008 - 12:08 PM

Eu sunt de parere ca daca dai tichete cadou, prima acordata nu mai beneficiaza de tratamentul fiscal amintit de tine. Eu consider prima venit de natura salariala.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 01:48 PM

Dragos



#5 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 April 2008 - 02:39 PM

Conform codului fiscal, eu disting ca diferite urmatoarele elemente:

- primele si premiile sunt asimilate salariilor conform art 55, alin2, pct c)
- cadourile oferite copiilor minori ai angajatilor nu sunt venituri impozabile (nu se asimileaza salariilor) daca se incadreaza in limita sumei de 150 lei, altfel se impoziteaza ca venituri din salarii - conf art 55, alin 4, pct a), si sunt deductibile la calculul impozitului pe profit doar daca se incadreaza in cei 2% din fondul de salarii - fiind considerate cheltuieli sociale - conf art 21, alin 3, pct c)
- cadourile oferite salariatelor de 8 martie, care nu au nimic a face cu primele de paste si care au acelasi regim ca cele precedente (cadourile oferite minorilor)


In urma analizei acestor articole....veti observa urmatoarea diferenta: cadourile oferite salariatilor (art 21, alin 3) sunt deductibile in limita a 2% din FS, insa doar cadourile oferite minorilor salariatilor si cele oferite salariatelor de 8 martie nu sunt asimilate salariilor - si acestea doar daca nu depasesc 150 lei....


Plsss!!!!!!!!!!!!!!! Alte pareri in interpretarea codului fiscal???????? Trebuie sa ne grabim.......eu maine platesc primele acestea....

Nu scrie nicaieri ca cadourile in bani oferite salariatilor de paste sunt neimpozabile...ma contrazice cineva?



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 April 2008 - 02:49 PM

Vezi postareanopris, la Apr 21 2008, 01:02 PM, a spus:

In ce priveste tichetele cadou, ele nu se mai pot da ca prime angajatilor. Dar se pot da ca ajutoare sociale angajatilor care au probleme, toate ajutoarele sociale fiind in limita a 2% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului. Aceasta rezulta din art.21 din CF (3) c).


nopris, spune-mi, te rog, cine te opreste sa dai salariatilor de paste, tichete cadou...??? ...nu mai stiu cum sa fac cu primele astea!



#7 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 06 May 2008 - 09:38 AM

Eu am alta problema...firma a dat prime de 8 martie in limita a 150 lei...trebuia sa o impozitez cumva...nu ma refer la impozit pe salarii ca in lege scrie ca sunt scutite in aceasta limita de 150 lei...
Multumesc!



#8 annuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 May 2008 - 09:36 AM

Buna ziua! Am inteles ca tichete cadou se pot acorda per fiecare salariat in valoare de 150 ron/an!!! nu la fiecare sarbatoare in parte cate 150 ron. Este adevarat?



#9 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2008 - 11:33 AM

eu zic ca nu e adevarat. dar te poti documenta mai bine citind Legea 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa.



#10 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 11:55 AM

Art. 55. (4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depășește 1.500.000 lei.
CODUL FISCAL
Dragos



#11 f@ne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 June 2008 - 11:05 AM

Vezi postareaf@ne, la Apr 18 2008, 12:27 PM, a spus:

Firma la care lucrez vrea sa dea si prima de Paste(bani) pe langa tiketele cadou cum le trec in statul de plata?
trebuie sa fac unul separt sau nu :thumbup:

Care este regimul de impozitare pentru primele de vacanta.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL