Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
16% / 0 = $? :( - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


16% / 0 = $? :(

3 replies to this topic

#1 savantu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 April 2008 - 09:10 PM

Stimati PF-isti, va rog sa ma luminati si pe mine cum e posibil ca statul sa perceapa impozit pe 0 profit. Pe scurt, in 2007 am infiintat un PFA, cu dom. de activ. potrivit vechiului cod CAEN 7221 (Editarea de programe) dar n-am reusit sa obtin nici un profit pana in prezent, nu am emis nici macar o factura. Am depus declaratiile de venit cand a fost cazul, cu 0 iar la inceputul lui 2008 am facut estimatu pe anul in curs, unde am trecut o suma de 6000 de RON, mai mult la intamplare, fara sa ma gandesc prea mult. Acum ceva vreme mi-a venit instiintare de plata a impozitului si a trebuit sa platesc 160 RON pt nimic, impozit! Pe ce? Nu inteleg?!! Ce mama naibii! Din cate cunosc pt PFA se aplica impozitul pe profit de 16% si atunci zic 16% din 0 pt finante rezulta 160 RON pe care sa-i platesc trimistrial! Eu sunt in Iasi iar PF-ul e inregistrat in Piatra NEamt, unde imi am resedinta dar unde ajung foarte rar si nu prea am timp sa merg sa vb cu cei de la finante sa ma lamureasca si pe mine. Daca cei din dvs care cunosc aceste probleme, ale PFA in general ii rog sa ma ajute sa inteleg si eu cum stau lucrurile cand e vb de platit impozite la stat. Daca exista un 'manual' al PFA asi fi bucuros sa-l citesc si eu... Va multumesc!



#2 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 19 April 2008 - 07:40 AM

Recomandarea mea ar fi sa afli numarul de telefon de la Administratia Financiara de la Piatra Neamt si sa suni. Ceri cu cineva care se ocupa de PFA-uri si daca ai noroc nimeresti peste cineva cu rabdare si respect, ii explici problema, ii spui codul fiscal, si se va verifica in calculator in baza de date, dupa care ti se va explica de ce a reiesit suma de 160 Ron. Poate e o eroare de la ei, poate mai trrebuia tu sa depui ceva. Bafta!

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#3 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 21 April 2008 - 01:04 PM

Eu cred ca ti-a venit impozitul pe 2008 ,pe baza venitului estimat de tine.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2008 - 02:19 PM

Savantule, esti confuz...

Hai sa le luam pe rand:

1. La infiintare se depune o declaratie estimativa de venituri ptr. anul in curs, 2007, in cazul tau.
Pe baza acelei declaratii estimative vei primi o decizie de impunere. Trebuie sa achiti acel impozit!

2. La sfarsitul anului fiscal se depune (cu termen 15 mai 2008) declaratia de venituri pe anul 2007.
Se va face apoi regularizarea fata de estimativa depusa la inceput (vezi pct. 1). Rezultatul il vei primi undeva prin sept., oct. nov. 2008. Atunci vei afla ca ai platit un impozit in plus si ti se va returna diferenta de bani.

3. La inceputul lui 2008 ai depus o noua declaratie estimativa ptr. 2008. Tu spui ca ai scris 6.000 RON la venituri. Poate ai trecut si ceva cheltuieli aferente obtinerii acelui frumos venit, nu? Diferenta dintre cei 6.000 si cheltuieli se considera venit net impozabil cu 16%. Toate astea trebuie sa apara in Decizia de impunere pe 2008.
Repet, baza de calcul este declaratia ta estimativa.

4. In 2009 se va face din nou regularizarea estimat/realizat ptr. 2008.

Nu inteleg de ce te plangi?!
Chiar tu recunosti ca nu te-ai gandit prea mult cand ai depus estimativa pe 2008...
Dan






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL