Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Desfasurarea activitatii in contextul prestarii de servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Desfasurarea activitatii in contextul prestarii de servicii

4 replies to this topic

#1 Lucian1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 April 2008 - 04:04 AM

In "Legea 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent",
- la Art. 6 e mentionat "e) in cazul desfasurarii activitatii in contextul dreptului de stabilire - actele din care sa rezulte domiciliul sau resedinta; "
- la Art. 8 e mentionat:
"Autorizatia pentru desfasurarea de catre persoane fizice a unor activitati economice in mod independent, precum si pentru infiintarea si functionarea de asociatii familiale, denumita in continuare autorizatie, se elibereaza, la cerere:
a) in cazul desfasurarii activitatii in contextul dreptului de stabilire, de catre primarii comunelor, oraselor, municipiilor, respectiv ai sectoarelor municipiului Bucuresti, in a caror raza teritoriala solicitantii isi au domiciliul sau resedinta;
b) in cazul desfasurarii activitatii in contextul prestarii de servicii, de catre primarii comunelor, oraselor, municipiilor, respectiv ai sectoarelor municipiului Bucuresti, in a caror raza teritoriala solicitantii vor presta activitatile respective. "

Ce inseamna "Desfasurarea activitatii in contextul prestarii de servicii"?
Daca eu am domiciliul in Cluj, si vreau sa lucrez in Brasov, o sa infiintez PF-ul in Brasov si nu mai am nevoie de acte din care sa rezulte domiciliul sau resedinta?

Multumesc,
Lucian



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2008 - 01:19 AM

Vezi postareaLucian1, la Apr 19 2008, 04:04 AM, a spus:

In "Legea 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent",
- la Art. 6 e mentionat "e) in cazul desfasurarii activitatii in contextul dreptului de stabilire - actele din care sa rezulte domiciliul sau resedinta; "
- la Art. 8 e mentionat:
"Autorizatia pentru desfasurarea de catre persoane fizice a unor activitati economice in mod independent, precum si pentru infiintarea si functionarea de asociatii familiale, denumita in continuare autorizatie, se elibereaza, la cerere:
a) in cazul desfasurarii activitatii in contextul dreptului de stabilire, de catre primarii comunelor, oraselor, municipiilor, respectiv ai sectoarelor municipiului Bucuresti, in a caror raza teritoriala solicitantii isi au domiciliul sau resedinta;
b) in cazul desfasurarii activitatii in contextul prestarii de servicii, de catre primarii comunelor, oraselor, municipiilor, respectiv ai sectoarelor municipiului Bucuresti, in a caror raza teritoriala solicitantii vor presta activitatile respective. "

Ce inseamna "Desfasurarea activitatii in contextul prestarii de servicii"?
Daca eu am domiciliul in Cluj, si vreau sa lucrez in Brasov, o sa infiintez PF-ul in Brasov si nu mai am nevoie de acte din care sa rezulte domiciliul sau resedinta?

Multumesc,
Lucian

Cand infiintezi PFA trebuie sa precizezi sediul (domiciliul) si locul de desfasurare al activitatii. Ambele locatii trebuie sa fie dovedite prin acte (proprietate sau inchiriere).
Bineanteles ca pot fi si laolalta...

Dan



#3 Lucian1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 April 2008 - 01:37 AM

Multumesc pentru raspuns.

Am intrebat in urma cu cateva zile la primarie (intr-un oras mai mic) si mi s-a spus ca pot infiinta PF doar acolo unde am domiciliul. Si doar apoi am inceput sa studiez problema pe internet. Se pare ca cei de la primarie se inseala.
Iar ca sa nu fiu pus purtat de colo, as vrea sa cer o confirmare cum ca toate demersurile pentru infiintarea PF-ului le voi face in orasul si judetul unde voi desfasura activitatea.

Mutumesc,
Lucian



#4 Lucian1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 April 2008 - 03:33 PM

Citeaza

Cand infiintezi PFA trebuie sa precizezi sediul (domiciliul) si locul de desfasurare al activitatii. Ambele locatii trebuie sa fie dovedite prin acte (proprietate sau inchiriere).
Bineanteles ca pot fi si laolalta...

Si as mai avea o intrebare. Ce norma de venit se aplica pentru impozitare? Cea de la sediu sau cea de la locul de desfasurare al activitatii? Asta e principala problema, fiindca norma de venit unde as desfasura activitatea e de 4 ori mai mica decat cea unde am sediul (domiciliul).

Multumesc,
Lucian



#5 Lucian1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 April 2008 - 11:27 PM

Vezi postareaLucian1, la Apr 20 2008, 02:37 AM, a spus:

Iar ca sa nu fiu pus purtat de colo, as vrea sa cer o confirmare cum ca toate demersurile pentru infiintarea PF-ului le voi face in orasul si judetul unde voi desfasura activitatea.
Toate demersurile pentru infiintarea PF-ului se fac in orasul si judetul unde e sediul (== domiciliul), se pare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL