Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajat pensionar pe caz de boala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajat pensionar pe caz de boala


6 replies to this topic

#1 inter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 21 April 2008 - 10:38 AM

am si eu o intrebare: pt un salariat cu jumatate de norma care este pensionar pe caz de boala ce retineri se fac si ce contributii trebuie sa plateasa angajatorul pt el
Salariatul are un salar de incadrare de 550 ron. Beneficiaza de deducerea personala debaza?


Va multumesc foarte mult



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2008 - 12:04 PM

Daca este pensionat anticipat pe caz de boala poate pierde dreptul la pensie daca lucreaza.
Un angajat pensionar beneficiaza de deducere in aceleasi conditii ca orice alt angajat; se platesc aceleasi contributii, mai putin somaj.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 02:24 PM

Dragos



#3 inter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 21 April 2008 - 12:16 PM

Deci voi face aceleasi retineri ca si la ceilalti salariati, mai putin somajul. deducerea personala de baza de 250 ron.
Contributiile angajatorului vor fi : CAS, CASS, ITM, concedii,fond de garantare a salariilor.
In ce conditii poate pierde pensia??
In cazul unui pensionar la limita de varsta,acesta mai beneficiaza de deducerea personala de baza??

Multumesc pt raspunsul anterior, poate ma mai poti lamuri...
Mersi.. :)

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 02:24 PM




#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 April 2008 - 12:46 PM

Pensionarii cu limita de varsta, daca sunt angajati, beneficiaza de deducerea personala (250 lei daca are salariu <1000 lei si nu are persoane in intretinere). Nu li se retine contributia de somaj.
In ce priveste pensia de boala, daca imi amintesc bine ea este de trei grade: 1,2,3. Persoanele pensionate cu gradul 1 si 2 nu au drept de lucru. De aceea au fost pensionate caci au o boala care nu le permite lucrul. Daca renunta la pensie, pot lucra. Daca are pensie de gradul 3 mi se pare ca au drept de lucru, dar mai bine e sa se gaseasca legea pentru a vedea exact cum este, sau sa se intrebe la Casa de pensii sau la Camera de munca. Sau asteptam un mesaj de la cineva mai informat.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 02:25 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 inter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 21 April 2008 - 12:57 PM

In fisa fiscala a pensionarului la limita de varsta imi genereaza impozitul pe venit fara sa scada deducerea de baza. La deducere scrie = 0. Deci beneficiaza sa nu de deducere??

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 02:25 PM




#6 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 April 2008 - 01:07 PM

Vezi postareainter, la Apr 21 2008, 02:57 PM, a spus:

In fisa fiscala a pensionarului la limita de varsta imi genereaza impozitul pe venit fara sa scada deducerea de baza. La deducere scrie = 0. Deci beneficiaza sa nu de deducere??


Acum cativa ani am intrebat la finante daca ii acord deducere personala de baza unui pensionar pt limita de varsta angajat cu contract de munca cu norma intreaga si mi s-a zis NU, si o explicatie de genul "venitul de baza e pensia si se presupune ca acesta e un venit suplimentar deci e fara deduceri :pullhair: " fiind veche intamplarea nu e relevanta pt discutie dar mi s-a parut interesant rationamentul cum ca pensia e venitul de baza si salariul e ceva suplimentar.

Cat despre pensionar pe caz de boala angajat nush ce sa zic...tocmai pt ca sanatatea nu-i permitea a renuntat la jobul lui si s-a pensionat, nu? Nu cunosc exact prevederea legala dar logica si bunul simt imi spun ca nu prea se poate si pensie pt boala si salariu in acelasi timp.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2008 - 06:45 PM

Vezi postareaeliotys, la Apr 21 2008, 02:07 PM, a spus:

Acum cativa ani am intrebat la finante daca ii acord deducere personala de baza unui pensionar pt limita de varsta angajat cu contract de munca cu norma intreaga si mi s-a zis NU, si o explicatie de genul "venitul de baza e pensia si se presupune ca acesta e un venit suplimentar deci e fara deduceri :pullhair: " fiind veche intamplarea nu e relevanta pt discutie dar mi s-a parut interesant rationamentul cum ca pensia e venitul de baza si salariul e ceva suplimentar.
Cat despre pensionar pe caz de boala angajat nush ce sa zic...tocmai pt ca sanatatea nu-i permitea a renuntat la jobul lui si s-a pensionat, nu? Nu cunosc exact prevederea legala dar logica si bunul simt imi spun ca nu prea se poate si pensie pt boala si salariu in acelasi timp.
Lege 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale
Art. 94. - (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
c) pensionarii pentru limitã de varsta.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III.
Veniturile din salarii si veniturile din pensii sunt doua categorii de venituri supuse impozitului pe venit, conform art. 41 al Codului fiscal, cu cota de 16%, iar impozitul astfel calculat este impozit final, cu retinere la sursa, platit de angajatori, respectiv de catre platitorii de venituri din pensii. Incepand cu 2008 veniturile din pensii nu se mai declara in Declaratia 200 privind veniturile realizate.
Deducerea personala se acorda doar pentru persoanele fizice angajate pe baza unui contract de munca, indiferent de timpul muncii prestate, la locul unde are functia de baza declarata de angajat. Locul unde are functia de baza se refera numai la veniturile de natura salariala, nu se aplica si la alte venituri supuse impozitului pe venit. Pentru un pensionar angajat cu CM locul unde are functia de baza pentru veniturile de natura salariala este cel declarat la angajare, in cazul in care are mai multe contracte de munca si pentru care se acorda deducerea personala cuvenita, in functie de venitul lunar brut obtinut.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL