Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tabel pentru planificare concedii odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tabel pentru planificare concedii odihna

8 replies to this topic

#1 antonieta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 April 2008 - 01:28 PM

are cineva un cap de tabel pentru planificare concedii odihna? In caz ca da, va rog trimiteti la corinamione@yahoo.com
Multumesc!



#2 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 April 2008 - 06:58 PM

Nu este nimic tipic. In primul rand angajatul sa isi faca o cerere de CO . Adica ex.in luna iulie 15 zile, august 5, decembrie 1 zi. Una dintre fractiuni sa fie de minim 15 zile.Apoi poti sa iti faci un centralizator. Intr-o parte treci toti angajatii care ii ai si in alta lunile anului, apoi treci in dreptul fiecaruia nr.de zile de CO conform cererii. Ai inteles? Simplu.




#3 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2008 - 01:35 PM

Postez modelul dupa care am lucrat eu.

Fisier atasat  model_planificare_CO.xls   14.5K   2768 downloads



#4 zsika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 January 2009 - 09:18 AM

Buna ziua!

Planificarea concediilor de odihna trebuie depusa la ITM, sau doar pusa la dosar?

Multumesc



#5 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 26 January 2009 - 02:22 PM

Doar la dosar.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 January 2009 - 03:52 PM




#6 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 27 January 2009 - 07:33 PM

planificarea concediilor trebuiesc semnate de luare la cunostinte de catre salariat? Asa retinde ITM-ul ?



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2009 - 07:38 AM

sincer nu stiu ce treaba ar avea ITM-ul cu aceasta problema. codul muncii nu spune nimic nici de semnaturi, nici de ITM. bineinteles ca salariatii pot si semna, fiecare firma avand normele ei interne, dar eu zic ca nu este cazul. din moment ce legea spune ca programarea concediului se face impreuna cu salariatul, e de la sine inteles ca el si-a dat consimtamantul.
ART. 143 Codul Muncii
(1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanților salariaților, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârșitul anului calendaristic pentru anul următor.
(2) Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.
(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) și (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puțin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.
(5) În cazul în care programarea concediilor se face fracționat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puțin 15 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.
ART. 144
Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepția situațiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 January 2009 - 08:02 AM




#8 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2009 - 12:45 PM

ITM Galati pretinde semnatura.

Cel putin, asa ne-a pus sa facem firma cu care colaboram pe partea de res.umane (ei duc statele, decl, inreg.contractele, actele aditionale etc.).



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 January 2009 - 01:14 PM

Trecerea doar a nr.de zile CO din fiecare luna este o varianta simplificata. In mod normal ar trebui trecute perioadele (data de inceput - data de sfarsit) deoarece daca doi angajati de aceeasi functie isi iau CO in aceeasi luna, trebuie stabilit ca unul sa-si ia la inceputul lunii, altul la sfarsit, astfel incat sa nu se suprapuna, pentru a-si putea tine locul unul altuia. De asemenea contabilii nu-si pot lua CO in perioada 15-25 a fiecarei luni (sau in prima luna din fiecare trimestru), cel de la salarii nu-si poate lua CO in perioada cand se calculeaza si declara salariile si contributiile etc. Daca nu se stabileste asa, angajatul pleaca in CO cand vrea el in acea luna.
Se recomanda sa se faca un grafic Gantt, pentru cine stie, pentru a se vedea suprapunerile si succesiunile.
Pentru exemplificare vezi:
http://images.google.com/images?q=Gantt&am...es&ct=title
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL