Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decontare bilete de transport in comun pentru angajati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decontare bilete de transport in comun pentru angajati

10 replies to this topic

#1 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 23 April 2008 - 01:33 PM

Daca societatea vrea sa deconteze transportul cu autobuzul pentru un angajat pe ruta acasa - servici, biletele de autobuz sunt deductibile?

Trebuie ceruta factura? Din cate stiu eu doar bonurile fiscale de la benzinarii sunt deductibile fiscal.

As avea nevoie de un act care sa reglementeze regimul biletelor de autobuz.
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#2 S_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 23 April 2008 - 03:10 PM

Din cate stiu eu era vorba de deducerea TVA pentru bonurile de benzina.
De asemenea toate bonurile pot fideductibile fiscal in masura in care acestea nu depasesc 100 lei.
Asta bineinteles daca nu s-a mai modificat ceva intre timp




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2008 - 03:33 PM

Vezi postareadanbonta, la Apr 23 2008, 01:33 PM, a spus:

Daca societatea vrea sa deconteze transportul cu autobuzul pentru un angajat pe ruta acasa - servici, biletele de autobuz sunt deductibile?

Trebuie ceruta factura? Din cate stiu eu doar bonurile fiscale de la benzinarii sunt deductibile fiscal.

As avea nevoie de un act care sa reglementeze regimul biletelor de autobuz.

23. În sensul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile și următoarele:
f) cheltuielile efectuate pentru transportul salariaților la și de la locul de muncă.
Normă metodologică din 22/01/2004
- Literele e) și f) de la Pct. 23, Titlul II, au fost introduse prin art. I lit. B pct. 6 din H.G. nr. 1579/2007.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 23 April 2008 - 03:34 PM

Dragos



#4 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 24 April 2008 - 07:34 AM

Ca si cheltuiala e ok, sunt deductibile, dar ma intereseaza documentul in baza caruia sa le inregistrez ca si cheltuiala, dar mai ales TVA-ul aferent.

Aceasta postare a fost editata de danbonta: 24 April 2008 - 07:35 AM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#5 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 24 April 2008 - 07:52 AM

Eu am rezolvat asa: la inceputul lunii, societatea de transport a facut factura pe numele societatii, mentionand si numele angajatului si am achitat cu numerar; a eliberat abonamentul lunar pe numele societatii si al salariatului; cred ca am gasit intelegere si o minte luminata la soc de transport! :pullhair:



#6 S_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 24 April 2008 - 10:24 AM

Pe baza decontului nu merge sa justifici astfel de cheltuieli?



#7 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 April 2008 - 11:12 AM

Buna,
Eu decontez transportul angajatilor de la serviciu acasa si invers pe baza abonamentelor de autobuz sau tramvai care pot fi lunare, saptamanale, etc. Anexez la copia dupa abonament tichetul pe luna respectiva. Am grija sa corespunda numarul de pe tichet cu nr de pe abonament si pe baza acestora fac plata angajatilor prin registrul de casa. Ca si document justificativ pentru plata si cheltuiala deductibila este suficient tichetul de abonament si copia dupa abonament. In schimb daca se doreste si deducerea TVA-ului atunci sigur trebuie factura... Chiar si atunci trebuie vazut ce spune in codul fiscal (La titlul TVA) despre deducerea TVA-ului in aceste cazuri. Nu tb presupus ca daca este o cheltuiala deductibila se poate deduce si TVA-ul, cu toate ca asa ar fi logic...
dar cu ambiguitatile din legislatia romaneasca nu se stie niciodata...
Cris



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 April 2008 - 02:03 PM

Eu nu am abonamente, in schimb mai am cate un bilet doua de tamvai din cand in cand...iar in acele situatii fac un decont de cheltuieli...dispozitie de plata...si imi deduc cheltuielile....fara tva, evident....o fi ok???



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 April 2008 - 02:18 PM

Vezi postareamirela 0702, la Apr 24 2008, 02:03 PM, a spus:

Eu nu am abonamente, in schimb mai am cate un bilet doua de tamvai din cand in cand...iar in acele situatii fac un decont de cheltuieli...dispozitie de plata...si imi deduc cheltuielile....fara tva, evident....o fi ok???
Nu orice cheltuiala de transport e deductibila. Trebuie sa reiasa motivul transportului si acesta sa fie:
"cheltuielile efectuate pentru transportul salariaților la și de la locul de muncă".
Iti trebuie o aprobare scrisa a conducerii (sau sa scrie in contractul de munca) faptul ca pentru angajatul ... se acorda decontarea cheltuielilor de acasa la servici si invers. Daca se poate face cu abonament, biletele nu cred ca mai pot fi deductibile, dar poate se accepta bilete in loc de abonament pana la limita costului unui abonament. Daca sunt trasee unde nu se poate face un abonament, atunci se pot deconta bilete, in numar maxim egal cu nr.de drumuri dus-intors. Biletele le atasezi la aceasta aprobare (sau o copie lunara a ei). Sau gaseste o alta metoda de convingere ca e trasport servici-domiciliu.
Cred se mai accepta bilete atasate la delegatii in localitate (decont), dar nu sunt sigur.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 24 April 2008 - 02:20 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 24 April 2008 - 02:25 PM

Vezi postareaCrystyna1980, la Apr 24 2008, 12:12 PM, a spus:

Buna,
Eu decontez transportul angajatilor de la serviciu acasa si invers pe baza abonamentelor de autobuz sau tramvai care pot fi lunare, saptamanale, etc. Anexez la copia dupa abonament tichetul pe luna respectiva. Am grija sa corespunda numarul de pe tichet cu nr de pe abonament si pe baza acestora fac plata angajatilor prin registrul de casa. Ca si document justificativ pentru plata si cheltuiala deductibila este suficient tichetul de abonament si copia dupa abonament. In schimb daca se doreste si deducerea TVA-ului atunci sigur trebuie factura... Chiar si atunci trebuie vazut ce spune in codul fiscal (La titlul TVA) despre deducerea TVA-ului in aceste cazuri. Nu tb presupus ca daca este o cheltuiala deductibila se poate deduce si TVA-ul, cu toate ca asa ar fi logic...
dar cu ambiguitatile din legislatia romaneasca nu se stie niciodata...


Dupa ce am cautat prin legislatia in vigoare cu ajutorul vostru, voi proceda la solicitarea unei facturi pentru atat pentru deducerea cheltuielilor cat si pentru TVA. Sper sa pot obtine factura.
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#11 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 April 2008 - 02:54 PM

Vezi postareanopris, la Apr 24 2008, 03:18 PM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Apr 24 2008, 02:03 PM, a spus:

Eu nu am abonamente, in schimb mai am cate un bilet doua de tamvai din cand in cand...iar in acele situatii fac un decont de cheltuieli...dispozitie de plata...si imi deduc cheltuielile....fara tva, evident....o fi ok???
Nu orice cheltuiala de transport e deductibila. Trebuie sa reiasa motivul transportului si acesta sa fie:
"cheltuielile efectuate pentru transportul salariaților la și de la locul de muncă".
Iti trebuie o aprobare scrisa a conducerii (sau sa scrie in contractul de munca) faptul ca pentru angajatul ... se acorda decontarea cheltuielilor de acasa la servici si invers. Daca se poate face cu abonament, biletele nu cred ca mai pot fi deductibile, dar poate se accepta bilete in loc de abonament pana la limita costului unui abonament. Daca sunt trasee unde nu se poate face un abonament, atunci se pot deconta bilete, in numar maxim egal cu nr.de drumuri dus-intors. Biletele le atasezi la aceasta aprobare (sau o copie lunara a ei). Sau gaseste o alta metoda de convingere ca e trasport servici-domiciliu.
Cred se mai accepta bilete atasate la delegatii in localitate (decont), dar nu sunt sigur.


Pe formularul "Decont de cheltuieli" exista o casuta care se refera la asta: "Se certifica indeplinirea obiectivului delegatiei", unde il pun pe seful meu sa semneze...nu e suficient???






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL