Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete cadou pt. angajati in CIC? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tichete cadou pt. angajati in CIC?

4 replies to this topic

#1 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 23 April 2008 - 04:46 PM

Buna ziua. Am o F.F.F.F. mare problema si va rog frumos sa ma ajutati daca stiti. Sunt unitate bugetara. Tichetele cadou se dau si angajatilor care sunt in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani? Nu presteaza activitate, au contractul de munca suspendat, nu au drepturi salariale. Si totusi cer tichetele. Conform Codului Muncii ce drepturi au angajatii in CIC (de la angajatorul lor, nu de la stat). Angajatorul are obligatii fata de ei doar pentru ca exista un contract de munca (acum suspendat)? Va rog frumos am nevoie de raspunsuri bazate pe legislatie. Este foarte important pentru unitatea mea. Va multumesc tuturor. PASTE FERICIT !



#2 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2008 - 05:21 PM

Art.4 lit 3 din legea 193/2006 scrie ca nu se pot acorda tichete de cresa salariatilor care primesc indemnizatia de CIC, banuiesc ca acelasi lucru e valabil si pt tichetele cadou, doar tot la copii se refera, dar mai caut!




#3 sobis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 24 April 2008 - 12:30 PM

Buna ziua!Sunt contabil la o primarie si nu stiu daca este legal sa dau tichete cadou salariatilor primariei ,din moment ce nu este inclus nici in contractul colectiv de munca si nici in cel de sindicat.Daca stiti cumva si Legea va rog urgenti sa ma ajutati.



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 April 2008 - 03:02 PM

Vezi postareagradinita175, la Apr 23 2008, 05:46 PM, a spus:

Buna ziua. Am o F.F.F.F. mare problema si va rog frumos sa ma ajutati daca stiti. Sunt unitate bugetara. Tichetele cadou se dau si angajatilor care sunt in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani? Nu presteaza activitate, au contractul de munca suspendat, nu au drepturi salariale. Si totusi cer tichetele. Conform Codului Muncii ce drepturi au angajatii in CIC (de la angajatorul lor, nu de la stat). Angajatorul are obligatii fata de ei doar pentru ca exista un contract de munca (acum suspendat)? Va rog frumos am nevoie de raspunsuri bazate pe legislatie. Este foarte important pentru unitatea mea. Va multumesc tuturor. PASTE FERICIT !



Eu nu stiu sa-ti dau sigur un articol, insa atat timp cat contractul e suspendat, salariatul nu mai are nici un drept si angajatorul nu mai are nici o obligatie....sigur e ceva in codul muncii despre asta....citeste u atentie la suspendarea contractului....ce oameni!!!!!



#5 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 25 April 2008 - 09:47 AM

Va multumesc tuturor. Sindicatul si ISMB-ul spun ca prin suspendarea CIM nu mai au drepturi salariale, dar isi pastreaza orice alte drepturi. tichetele cadou nu sunt considerate venituri salariale deci .......... . Problema este ca in normele metodologice de aplicare a legii tichetelor scrie in cateva locuri : angajati care desfasoara activitate. Dar se pare ca asta nu conteaza. Astept in continuare ajutorul vostru bazat pe ceva legal din care sa reiasa daca angajatii cu contract de munca suspensat aflati in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani au sau nu dreptul la tichete cadou (sau orice alte alte drepturi in afara de venituri salariale). Poate o Comisie Pariara sa stabileasca drepturi daca legea spune contrar? SARBATORI FERICITE tuturor.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL