Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pontaj la unitatile de alimentatie publica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pontaj la unitatile de alimentatie publica


6 replies to this topic

#1 tag2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 May 2008 - 01:21 PM

La unitatea la care sunt se lucreaza 16 ore apoi o zi libera. In aceste conditii in unele saptamani se lucreaza 48 de ore in altele 64. Cum ar trebui platiti oamenii daca este legal acest numar de ore pe saptamana sau cum ar trebui sa arate pontajul ca sa fie totul ok pentru ITM?
Multumesc anticipat!



#2 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 19 May 2008 - 01:44 PM

Avem un magazin iar programul angajatelor este o zi da una nu si sambata prin rotatie de la 9-14.Ce trebuie sa fac?
le inchei CIM normal?
cum fac
va rog ajutati-ma
nu am mai avut pana acum asa cum procedez?




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 02:41 PM

Se incheie CIM "normal". Singurul lucru de care trebuie tinut cont este plata corecta a orelor lucrate Sambata; acestea se platesc dublu (minim 175%) sau se compenseaza cu ore/zile libere platite.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 May 2008 - 11:14 AM

Dragos



#4 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 May 2008 - 03:25 PM

mare grija la ACORDAREA CELOR 2 ZILE LIBERE..itm verifica..daca lucrezi sambata obligator liber duminica si luni....

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 May 2008 - 11:14 AM




#5 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 27 May 2008 - 09:46 AM

LA control de la itm , m-a verificat daca dau in contiuare zilele libere( daca lucreaza simbata sa aibe libere duminica si luni) si m-a obligat sa ii dau un procent ( spor) pt ca lureaza in zilele libere. eu plateam normal zilele si le dadeam zile libere. procentul tb sa fie infim 0.0000001% dar sa fie.



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 May 2008 - 10:21 AM

Vezi postareacamistu, la May 27 2008, 09:46 AM, a spus:

LA control de la itm , m-a verificat daca dau in contiuare zilele libere( daca lucreaza simbata sa aibe libere duminica si luni) si m-a obligat sa ii dau un procent ( spor) pt ca lureaza in zilele libere. eu plateam normal zilele si le dadeam zile libere. procentul tb sa fie infim 0.0000001% dar sa fie.
Adevarat. Zilele libere nu sunt sambata si dumineca ci "de regula sambata si duminica", conform art.132 (1) din Codul muncii. Deci se poate ca in fiecare saptamana angajatul sa aibe 2 zile consecutive libere, dar daca nu sunt sambata si dumineca, sa i se dea un spor, de valoare nespecificata de lege. In Contractul colectiv de munca (sau cel individual) sa se specifice care e sporul si faptul ca repausul saptamanal va fi acordat 2 zile consecutive, in zile stabilite prin programare, prin rotatie. Exista si posibilitatea ca zilele libere sa se cumuleze la 2 saptamani, cu un spor dublu, in anumite conditii prevazute la art.132.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 27 May 2008 - 10:24 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 alina_pmb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 February 2009 - 01:21 AM

buna seara, referitor la sporul de repaus saptamanal acesta poate fi acordat ca procent, pentru fiecare ora sau ca o suma fixa la salariu de baza?
de exemplu poate fi 3% pentru fiecare ora presta in zilele de repaus saptamanal , calculand salariul pe o ora si aplicand procentul , sau sa presupunem ca salariu este de 1000 de lei la care aplicam 3%
va multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 February 2009 - 09:19 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL