Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariat-asociat unic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salariat-asociat unic

14 replies to this topic

#1 ancron

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 March 2005 - 10:11 PM

Buna seara ! Este pt prima data ca va scriu !
Va rog, daca puteti sa ma ajutati in a lamuri urmatoarea problema : am firma mea la care sunt asociat unic si administrator ; cu incepere de la 1 aprilie a.c. voi fi si salariat tot aici ; tot incepind cu aceasta data voi incheia contract de asociat pe firma ; fiind si salariat cu carte de m-ca si avind in vedere contributiile pe care le voi plati pentru contractul de asociat ( 31,5%CAS + 13,5%sanatate), care vor fi contributiile la bugetul consolidat pe care va trebui sa le platesc ca salariat :?

Va multumesc anticipat pt ajutorul dvs .



#2 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 27 March 2005 - 11:49 PM

nu am inteles f.bine in ce baza vei avea contract de munca.?
si daca vei avea,ti se va retine:
1%somaj
6.5%sanatate
9.5%cas
impozit salarii




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2005 - 01:15 PM

:oops:
ce inseamna contract de asociat pe firma?



#4 ancron

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 March 2005 - 12:16 AM

Multumesc pt.raspunsuri ; tot nu inteleg : daca platesc 31,5 % asigurari sociale ( prin 'declaratie de asigurat") si 13,5% pt.sanatate in cazul in care devin si salariat cu carte de munca ( cu CIM de 8 ore / zi ) trebuie sa platesc si aici contriburie pt CAS si sanatate ? De cate ori sau cate contributii la CAS si cite la sanatate trebuie sa platesc ? Puteti sa-mi indicati si un temei legal ?

V-am urmat sfatul si am vizualizat discutiile avute pe teme similare cu problema mea dar raspunsurile pe care le-am gasit nu sunt exact ce am nevoie sa stiu si de aceea insist pe acest subiect .
Forumul acesta este o adevarata minunatie ! Felicitari !



#5 cristibelean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:consultant

Postat 29 March 2005 - 01:31 AM

Salut!
Imi pare rau, dar esti in pragul unei confuzii care poate avea efecte neplacute pentru tine:
1. Asociatul unic nu se poate angaja el insusi printr-un contract de munca, singura forma de activitate care da nastere calitatii de angajat. Se considera de catre ITM ca in calitate de asociat unic nu iti poti stabili obiectiv drepturile si obligatiile fata de firma si respectiv salariul. Daca ai fi avut un asociat ai fi reusit sa te angajeji fara probleme.. Daca reusesti sa iti faci contract de munca pe care sa-l semnezi atat la angajator (in calitate de administrator) cat si la angajat, atunci inseamna ca mai avem o sansa sa schimbam acest sistem depasit.
2. In legatura cu "contractul de asociat", trebuie sa sti ca nu are nici o legatura cu codul muncii si cu calitatea de angajat. Probabil contractul de asigurare sociala l-ai semnat la Casa de Pensii si apoi ai mers la Casa de sanatate, dar acesta nu are nici o legatura cu angajatii ci doar la vechimea in munca pentru calculul pensiei si pentru dovedirea calitatii de asigurat la fondul national de sanatate. In cartea de munca intr-adevar se opereaza calitatea de asociat de catre Casa de Pensii, dar aceasta nu inseamna ca se stabilesc aceleasi drepturi ca si un salariat clasic: salariu, concediu, diurne, tichete de masa. etc
In concluzie, incheierea unui contract cu Casa de pensii si sau Casa de Asigurari de sanatate nu da nastere calitatii de angajat (salariat), sumele rezultate de plata enumerate de tine se suport din bugetul tau personal si nu de catre sau din firma ta.
Sper ca te-am putut lamuri si ca am fost limpede in explicatii.
consultant economic si financiar



#6 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 29 March 2005 - 10:37 AM

draga ancron,
nu esti inca lamurit pt.ca nici tu nu ne-ai lamurit pe noi f.clar in ceea ce priveste situatia ta actuala si viitoare.DECI:
1.nu poti fi asociat unic si salariat in acelasi timp,de aceea te-am intrebat in ce baza vei avea CIM?DACA VEI AVEA VEIPLATI CONTRIBUTIILE PE CARE TI LE-AM ENUMERAT DEJA O SINGURA DATA,IN BAZA CIM
2.ce inseamna "contract de asociat"?



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2005 - 01:38 PM

va rog sa ma iertati ca insist pe o tema:
- juridic asociatul unic se poate angaja la firma lui
- practic itm-ul refuza inregistrarea contractului pe motiv de aceeasi semnatura si in stanga si in dreapta :evil:

metode de rezolvare:
- legala: proces, exista precedent, nu exista motiv sa nu castigi
- practica: delegi pe cineva sa semneze contractul dar trebuie sa vezi cum arata statutul societatiisi daca ai voie (in treacat fie spus, aceasta propunere am primit-o de la o notarita care refuza sa-mi autentifice un contract de comodat pe acelasi motiv- aceesi semnatura- evident ca nu a reusit sa ma lamureasca de ce e buna semnatura unei terte persoane, fara legatura cu firma dar cu o imputernicire de la firma pe care tot eu o semnam



#8 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 10 April 2005 - 08:42 PM

Este prima data cand va scriu. Va propun o alta abordare pentru indemnizatia asociatului unic.
Conform prevederilor art.56 alin.(1) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege[/b], indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclisiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
In vederea impunerii legea prevede la art.56 alin.(2) ca sunt asimilate salariilor si urmatoarele venituri:
h) indemnizatia lunara a asociatului unic, la nivelul valorii inscrise in declaratia de asigurari sociale.
In acelasi timp Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, republicata, la art.279 prevede:
“Daca asociatul unic dintr-o societate cu raspundere limitata este si administrator poate beneficia de pensie ca la asigurarile sociale de stat, in masura in care a varsat contributia de asigurari sociale si pe aceea pentru pensie suplimentara”
In concluzie, indemnizatia asociatului unic care este si administrator, este un drept prevazut prin legea societatilor comerciale care este asimilat salariilor din punct de vedere fiscal.
Inregistrarile contabile, conform Ordinului MF 306/2002 - exemplul este pentru suma de 2.500.000 lei inscrisa in declaratia de asigurari sociale
641.1 = 421.1 2.500.000
421.1 = 4312.1 237.500
421.1 = 4314.1 201.500
421.1 = 444 329.760
6451 = 4311.1 550.000
Conform Legii nr.76/2002 asigurarea asociatului unic la somaj este optionala.



#9 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 11 April 2005 - 11:09 PM

Dragi colegi!
Eu am procedat in felul urmator:
Am fost angajat mai intai eu pe post de contabil, s-a depus la ITM un specimen de semnatura si porma ulterior am intocmit CIM pe numele asociatului unic. In acest fel cei de la ITM nu au mai spus nimic, au primit CIM-ul patronului fara obiectii.
Stiu ca este doar un artificiu, dar alta cale nu am gasit pt. ca si patronul sa figureze pe statul de plata.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#10 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 12 April 2005 - 06:33 AM

Tema aceasta a fost dezbatuta fff mult! Se pare ca se inteleg gresit niste treburi.....ITM trebuie convins ca administratorul are drept de munca cf CONSTITUTIEI.Atentie doar la incadrare:nu se scrie functia de administrator la munca ce urmeaza sa fie desfasurata ,ci orice alta functie legata de munca efectiv ce urmeaza a fi depusa!"Numai bine!



#11 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2005 - 09:43 AM

aNgelica pop a spus:

Tema aceasta a fost dezbatuta fff mult! Se pare ca se inteleg gresit niste treburi.....ITM trebuie convins ca administratorul are drept de munca cf CONSTITUTIEI.Atentie doar la incadrare:nu se scrie functia de administrator la munca ce urmeaza sa fie desfasurata ,ci orice alta functie legata de munca efectiv ce urmeaza a fi depusa!"Numai bine!
Sunt de aceeasi parere. In COR pt. functia de administrator am gasit cu totul alte ocupatii, fata de ceea ce face, in mod concret, administratorul unei firme. Totusi inspectoarea de la ITM mi-a inregistrat un CIM asa si mi-a trecut si in cartea de munca administrator.
Schimbarea administratorului trebuie declarata si la Registrul Comertului?



#12 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 12 April 2005 - 05:41 PM

Schimbarea administratorului trebuie declarata si la Registrul Comertului?

Numai daca administratorul este numit prin actul constitutiv, daca este angajat administrator cu contract de munca, atunci nu.



#13 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 12 April 2005 - 10:02 PM

O :idea: propusã de unele ITM-uri : Numeºti un administrator(acte în regulã la notar) cu care îþi faci CIM.Administratorul numit nu trebuie sã fie angajat sau alte rãspunderi.Doar sã-þi semneze þie CIM-ul.
Vã place?
george



#14 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 April 2005 - 04:54 PM

da' de ce la notar? ca e mai ieftin la reg com!



#15 danalex

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 November 2006 - 01:43 PM

Salutare
Ma lamureste si pe mine cineva in legatura cu angajarea cu carte de munca a asociatului unic.
Asociatul unic este si unic administrator.
Care este conditia: Sa cedeze o parte din partile sociale, o parte din administrare, si una si alta?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL