Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
International Internal Audit Awareness Month - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


International Internal Audit Awareness Month


5 replies to this topic

#1 Sweety25

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 04 May 2008 - 11:05 AM

Luna Mai, asa cum reiese din site-ul IIA (http://www.theiia.org) este luna Internationala a Constientizarii Importantei Auditului Intern.
Pentru cei interesati, pe acest site de gasesc informatii despre auditul intern.
Pentru detalii si programe ce se pot desfasura in aceasta luna, accesati urmatorul link:
http://www.theiia.org/theiia/about-the-pro...wareness-month/

Sper ca in aceasta luna sa existe pe acest forum teme interesante de dezbatut din domeniul auditului intern. :thumbup:



#2 Albu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 May 2008 - 11:44 AM

Buna dimineata,
Interesanta informatie si...multumiri. De fapt, prin simpla noastra accesare a acestui forum, la capitolul "audit intern", promovam si activitatea aceasta specifica, de audit intern. Pacat, dupa parerea mea, ca interesul nu este asa de mare. In discutiile pe care si eu le mai port cu unii colegi care sunt in auditul intern, apar o groaza de semne de intrebare, confuzii si trebuiesc lamurite, poate in special discutand dar si analizand unele spete practice. Oricum...we have to keep going... cum ar spune rusul...Vorbim...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 01:04 AM




#3 Sweety25

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 05 May 2008 - 08:30 PM

Ma bucur ca mai sunt si oameni interesati de schimb de experienta.
Domnule Albu, suntem colegi in Asociatia Auditorilor Interni din Romania>??

Eu fac parte din AAIR

Aceasta postare a fost editata de Sweety25: 05 May 2008 - 08:34 PM




#4 Albu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 07 May 2008 - 03:24 PM

Buna ziua,
Da "dle/dna" Sweety, si eu sunt membru AAIR. Si imi pasa de aceasta activitate. Cu cat o desfasor mai mult, cu atat ma atrage. Am speranta ca AAIR, intr-un viitor apropiat, va avea acel impact, forta necesara care sa atraga oameni din auditul intern care, prin experienta si atitudinea lor, sa contribuie la recunoasterea din ce in ce mai mult, a activitatilor specifice de audit intern, ca un instrument al managerului care ii da acestuia asigurari ca ..."rotitele" sistemului pe care il coordoneaza, se invart, nu sunt gripate si conduc la indeplinirea obiectivelor organizatiei. Teoretic, suna bine, nu? Dar cand intalnesti manageri care atunci cand primesc un raport de audit intern, te indruma catre...departamentul financiar-contabilitate...parca ma dezumflu si imi pierd semnele cu "+". De aceea trebuie sa discutam si sa stabilim strategii de actiune si elaborarea unor puncte de vedere pertinente in ceea ce priveste activitatea de audit intern(prin AAIR, care a fost slabuta pana acum din acest punct de vedere, dar fara a le lua din celelalte merite) si, nu in cele din urma, curaj de a aborda subiecte care "deranjeaza" pe unii si care se inchipuie "senatori de drept" in ceea ce priveste justetea unei anumite afirmatii. Cu alte cuvinte, daca ei nu deschid gura, nici altii sa nu o faca, ce naiba...
Eu am mai deschis pe acest forum si alte subiecte...As vrea sa-ti cunosc opinia..Ce zici? O zi buna! Si vizionare placuta la...fotbal!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 01:04 AM
citare mesaj anterior




#5 grio

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 May 2008 - 02:12 PM

Buna ziua,
Nici acum nu m-am hotarat daca sa ma inscriu sau nu in AAIR. M-am informat despre aceasta asociatie chiar din anul infiintarii ei (2004), dar am tot amanat. Cauzele au fost mai multe, printre care si faptul ca sunt din provincie, la ceva distanta de Bucuresti.
Va rog sa-mi spuneti daca se merita sa faci parte din aceasta asociatie!? Cu ce-i ajuta ea pe membri, in afara de cursuri, pe care de altfel le platim.
Inteleg ca te ajuta sa obtii certificare internationala, dar pentru cei care nu stapanesc engleza care ar fi avantajele ca sunt membrii acestei asociatii.
Un concurent puternic al AAIR este CEMFAI-ul?! Am dreptate?
O zi buna



#6 Sweety25

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 May 2008 - 07:57 PM

Eu m-am inscris in AAIR, de numai doua luni, si nu regret decizia mea.
Puteti citii pe site despre aceasta asociatie, http://www.aair.ro/new3/
Avantaje:
- intalniri lunare intre membrii pe diferite teme (gratis) organizate intr-un cadru deosebit (eu am participat in fiecare luna de cand m-am inscris)
- inscriindu-te in AAIR, devii membru si al IIA, si primesti un certificat de recunoaste (plus acces la materiale gratuite pe site-ul international, respectiv cont si parola de acces)
- cursurile de pregatire pentru sustinerea examenelor sunt mult ieftine (de ex. daca un curs de pregatire la AAIR pt 2 module costa 400E, un modul org de BPP, costa exagerat de mult (vreo 50 de lire...verifica, te rog).
- intermedierea in achizitionarea de carti direct de la IIA la preturi reduse (adika ce am vazut eu si reduceri de 70dolari la o carte), si deci nu mai comanzi tu, ci comanda AAIR pt tine.
- schimb de experienta intre auditori interni de inalta pregatire profesionala.
- in curand cei inscrisi vor avea acces la un forum de discutii.

Ceea ce am observat este ca in aceasta Asociatie exista implicare foarte mare din partea tuturor pentru e oferii ``auditului intern`` locul bine meritat, constientizarea importantei lui in cadrul organizational de catre management etc.

Am vazut persoane care sunt din alte judete, si nu tin cont de distanta.


Succes.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 01:05 AM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL