Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se poate aplica deducere? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


se poate aplica deducere?

5 replies to this topic

#1 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 05 May 2008 - 10:51 AM

Problema este urmatoarea:

Un angajat lucreaza la firma X in baza unui Contract individual de munca cu timp partial cu 2 ore /zi. La aceasta firma a ales sa detina functia de baza.

Acest angajat mai lucreaza si la firma Y , tot cu 2 ore/zi, tot in baza unui Contract indiv. de munca.

Intrebare este daca firma X poate sa ii aplice deducere personala angajatului pentru copilul in varsta de 4 ani pe care acesta il are si care nu este trecut in intretinerea celuilalt parinte.

Va multumesc !

Revin cu o completare :

in programul meu de conta scrie ca daca selectez la optiunea "cumul functii " :DA , atunci salariatului nu i se mai aplica deducere.



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2008 - 10:57 AM

Firma trebuie sa-i acorde deducerea tinand seama si de copilul aflat in intretinere. Normal, declaratie pe proprie raspundere, certificat nastere copil, etc...

Dragos



#3 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 May 2008 - 01:51 PM

firma X, unde angajatul are functia de baza, trebuie sa-i acorde deducere suplimentara.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 May 2008 - 02:24 PM

Vezi postareaSorina T., la May 5 2008, 10:51 AM, a spus:

in programul meu de conta scrie ca daca selectez la optiunea "cumul functii " :DA , atunci salariatului nu i se mai aplica deducere.
Cred ca aici prin "cumul functii" se intelege al 2-lea contract de munca la aceeasi firma (ceea ce e legal). In acest caz se considera "loc de baza" primul contract (la care se da deducere personala) si "cumul functii" al doilea contract (la care nu se da ded.pers.).
In cazul dv nu e cumul de functii. La una din firme este loc de baza (unde se tine cartea de munca si se da deducerea) , la a doua firma nu e loc de baza (nu se da deducerea). Nu trebuie completat la nici una ca e cumul de functii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2008 - 08:17 AM

Pentru un contract timp partial ce retineri se fac? Va multumesc.



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2008 - 10:41 AM

exceptand deducerea suplimentara care se aplica doar daca este vorba de functia de baza, celelalte contributii sunt aceleasi ca si la cim cu norma intreaga.
Madalina






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL