Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plus de inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plus de inventar

12 replies to this topic

#1 Gabriela Sandu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 May 2008 - 01:17 PM

Va rog, poate ma ajuta cineva
Luna aceasta in urma inventarului am constatat plusuri de marfa in gestiune( aparate electrocasnice) ce trebuie sa fac? cum le inregistrez?.Va multumesc



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 May 2008 - 01:30 PM

607 = 371 cu suma in rosu (minus).




#3 Gabriela Sandu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 May 2008 - 01:43 PM

ok.....si daca aceste produse constatate plusuri sunt comercializare mai departe ,care este justificarae mea ar trebui sa intocmesc un proces verbal in care sa constat plusul la (ex aspirator ) si sa tratez acel PV ca o receptie ???? Pentru ca inregistrarea contabila este aferenta unei sume si nu a produsului faptic pe care ulterior va trebui sa il comercializez mai departe si sa il inregistrez ca o iesire din gestiune,,,,nu stiu daca am fost destul de clara ,mai astept sugestii .Multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 June 2009 - 12:24 PM




#4 adriana1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 05 May 2008 - 02:04 PM

Plusurile de materiale, obiecte de inventar, ambalaje, marfuri, constatate plus la inventariere:
Conturi din grupele30, 32, 35, 37, 38 = Conturi grupa 60"Cheltuieli cu materiile prime, materiale marfuri"
De exemplu, materia prima constatata plus la inventariere:
300 =600
"Materii prime" "Cheltuieli cu materiile prime"
Bunurile constatate plus la inventariere se mai pot inregistra si prin stornarea operatiei de iesire a acestora din patrimoniu (cu suma inscrisa in rosu).
Dupa ce s-au efectuat inregistrarile privind plusurile si minusurile constatate la inventariere, valoarea totala a stocurilor din listele de inventariere trebuie sa corespunda cu soldurile conturilor de elemente de natura stocurilor si cu stocurile cantitative ale elementelor respective din evidenta operativa de la depozite (fisele de magazie).

cred ca nu ai fost foarte explicita ! daca este vanzare cu amanuntul, atunci in contabilitate nu inregistrez "aspiratorul" ci MARFA ! ( DECI, VALORIC!)
La baza inregistrarii plusului la inventar, sta PROCESUL VERBAL si nu faci receptie ci numai o nota contabila

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:23 AM




#5 Gabriela Sandu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 May 2008 - 02:08 PM

Totusi in limita timpului disponibil ai amabilitatea sa imi dai un exemplu pentru ca inca nu reusesc sa imi dau seama clar ce am de facut ...partea cu soldurile este clara ....restul NU :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 June 2009 - 12:25 PM




#6 alexutzaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 06 May 2008 - 06:09 PM

Dar de ce nu le inregisreaza pe 7588?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:24 AM




#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 11:18 AM

adriana1973, daca tu faci note contabile de genul 300 = 600, vei vedea ca la sfarsitul lunii sau la data la care inchei o balanta, rulajele tale pe cheltuieli(in acest caz) vor fi denaturate.
Ca regula: conturile de cheltuieli le creditezi doar cu 121, iar cele de venituri le debitezi doar cu 121.
Madalina



#8 DAVIDEANU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 June 2009 - 10:13 AM

BUNA ZIUA
EU SUNT LA INCEPUT. NU PREA AM INTELES CE ATI VRUT SA SPUNETI MAI SUS. PROGRAMUL FOLOSIT DE MINE INCHIDE VENITURILE SI CHELTUIELILE, NU VAD UNDE ESTE PROBLEMA.
MULTUMESC

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:22 AM




#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 June 2009 - 12:50 PM

Problema este urmatoarea:
daca faci 300=600
ar trebui 600=121 ceea ce este incorect si ma indoiesc ca programul ar face inchiderea contului asa.

corect este 600=300 in rosu
si 121=600 in rosu

sau pentru marfa 607=371 rosu
121=607 rosu
ceea ce inseamna si reintrarea marfii in gestiune pe baza P.vb. inventar, nu a receptiei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:22 AM




#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 June 2009 - 01:24 PM

Ca regula: conturile de cheltuieli le creditezi doar cu 121. Dar sunt si exceptii.
OMFP 1752 din 2005 propune (impune) pentru plus la inventar contari de genul:
301=601, 302=602, 303=603 cu valoarea plusului.
Programele de contabilitate trebuie sa stie sa inchida si contari cu venituri si cheltuieli puse invers. Daca nu stie se accepta si contarea 60x=30x cu val.negativa.
Nu cred ca mai trebuie NIR, dar PV sa contina cantitatile si preturile de inregistrare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 DAVIDEANU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 June 2009 - 03:20 PM

MULTUMESC PENTRU RASPUNS. PROGRAMUL MEU ARE MODUL PENTRU MARIRI DE STOC. COLEGA SE REFEREA LA O PROBLEMA DE TEHNICA CONTABILA. DACA PROGRAMUL INCHIDE CONTARI CU VENITURI SI CHELTUIELI PUSE PE INVERS, NU VEDEAM PROBLEMA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:23 AM




#12 filip florentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 30 June 2009 - 12:18 PM

Buna ziua
am si eu o intrebare legat de maririle de stoc
lucrez in winmentor si ocazional trebuie sa fac mariri si diminuari de stocuri. ce conturi pot folosi pentru inregistrarea corecta? ex: am o inversiune de articole, pe unul trebuie sa il maresc iar pe celelalt trebuie sa-l diminuez si nu stiu ce conturi se folosec.
Astept raspuns, multumesc, as dori o perere avizata

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:24 AM




#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 June 2009 - 12:27 PM

Stocuri, de ce ? De marfa, mat.prime etc. ? Oricum, folosesti aceleasi conturi...fii mai explicita, poate nu inteleg eu ce doresti sa intrebi. Care este scopul operatiunii ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 30 June 2009 - 12:29 PM

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL