Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plafon tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plafon tva

6 replies to this topic

#1 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2005 - 09:15 AM

Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. Va prezint urmatoarea situatie. O firma se infiinteaza in 1998 cu optiunea neplatitoare de TVA. In iulie 1999 depaseste plafonul de la acea vreme (50 milioane) si devine platitoare de TVA prin depasirea plafonului. Ulterior plafonul a crescut. Am inteles ca in prezent este 2 miliarde. Firma nu a depasit niciodata in cursul acestor ani o cifra de afaceri de 800 milioane (deci sub plafon).
Ce trebuie sa faca patronul pentru a redeveni neplatitoare de TVA, avand in vedere ca nu se estimeaza nici in viitor depasirea plafonului?
In declaratia 010 nu apare decat situatia incetarii activitatii pt. a fi scutit de TVA. Alta situatie nu exista?
Va multumesc anticipat.



#2 zolly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2005 - 02:00 PM

Nu mai poate deveni neplatitior de TVA.




#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2005 - 02:54 PM

De ce? Pe ce te bazezi?



#4 BDANAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:IASI
  • Interests:ctb, foto, pict, info

Postat 29 March 2005 - 06:21 PM

Nu stiu nici eu raspunsul exact, insa la ce ajuta sa nu plateasca TVA. Nu consider avantaj pentru firma acest lucru.



#5 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 29 March 2005 - 06:36 PM

Asteptati o Lege/HG cand se va majora plafonul de platitioare de TVA si va veni si cu precizari in sensul dorit de d-voastra.Pana atunci sunteti platitor de TVA.Faptul ca declaratia 010 nu are prevazut asa ceva nu va da de banuit ca nu se poate!!!???Asta eeeeeee!

Succes!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2005 - 09:45 AM

O firma care are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul sau alimentatie publica, deci care vinde exclusiv catre persoane fizice nu are nici un interes sa fie platitoare de TVA,
Credeti ca la urmatoarea majorare a plafonului as putea modifica situatia existenta. Mentionez ca in urmatorii 2-3 ani cu certitudine nu voi depasi plafonul de 2 mld lei



#7 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 30 March 2005 - 02:45 PM

Desigur s-ar putea modifica si situatia existenta,dar eu am mentionat ca e posibil sa cresca plafonul pana la care o societate poate deveni platitoare de TVA si totodata sa vina si cu o precizare privind firmele ce vor sa renunte a fi platitori de TVA.


Succes!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL