Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate-Medic de familie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate-Medic de familie

7 replies to this topic

#1 m2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 May 2008 - 08:48 PM

Sunt medic de familie (profesie liberala) si am un cabinet medical individual. Imi conduc contabilitatea (in partida simpla) singura!
Am cateva probleme:
1. Recent am renovat o camera din cabinet (pret 2500 ron)-tencuit pereti, glet, zugravit etc.
Pot deduce toata aceasta suma in acelasi an?
2. Am cumparat un electrocardiograf (7000 ron). Cum il inregistrez? Cum deduc aceasta suma de la impozitare? (nu mi se pare firesc sa platesc toata suma o data si sa scad aceasta cheltuiala in mai multi ani).
3. Care este valoarea maxima a unui obiect pentru a putea introduce toata aceasta suma o data ca si cheltuiala?



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 May 2008 - 09:05 PM

1. Da.
2. Proportional cu nr.de luni, avand in vedere o durata normata minima de 48 luni.
3. 1800 lei inclusiv tva.




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2008 - 11:50 PM

3. valoarea maxima ar fi 1799 lei, 1800 lei este minim pt a fi incadrat la mijloc fix.
iar pt platitor de tva se are in vedere valoarea exclusiv tva
Madalina



#4 m2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 May 2008 - 07:07 AM

Stie cineva unde pot incadra un electrocardiograf, respectiv un ecograf, conform catalogului de clasificare a mijloacelor fixe?



#5 edena.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 09:50 AM

eu il am aici 2.1.25.2.
Nimic fara Dumnezeu



#6 m2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 May 2008 - 02:44 PM

Vezi postareaedena., la May 8 2008, 10:50 AM, a spus:

eu il am aici 2.1.25.2.

La 2.1.25.2 cu durata 8-12 ani sau la 2.1.25.2.1 (4-8 ani)



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 May 2008 - 03:43 PM

Vezi postareamadalinab, la May 7 2008, 11:50 PM, a spus:

3. valoarea maxima ar fi 1799 lei, 1800 lei este minim pt a fi incadrat la mijloc fix.
iar pt platitor de tva se are in vedere valoarea exclusiv tva
De fapt pentru a se incadra in categoria de mijloc fix trebuie sa aiba o valoare mai mare decat 1800 (nu si 1800), deoarece in Legea 15/1994 la art.3 se spune:
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizeaza ca atare si indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) are o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului. Aceasta valoare poate fi actualizata anual, in functie de indicele de inflatie;
b) are o durata normala de utilizare mai mare de un an.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 09:57 PM

nopris, tocmai voiam sa-mi cer scuze ca am dat o informatie eronata, dar am mai verificat o data in lege:
Art. 1. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condițiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este de 1.800 lei.
Hotărâre nr. 105 din 31/01/2007 / Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 103 din 12/02/2007 / privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL