Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ingrijire copil pana la 2 ani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ingrijire copil pana la 2 ani

8 replies to this topic

#1 mimilica25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 May 2008 - 05:02 PM

va rog sa ma ajutati cu o problema. O angajata care se afla in concediu pt ingrijire copil pana la 2 ani a venit la servici mai devreme . Se specifica undeva in lege ca impul de lucru pe zi este de mazim 6 ore. As dori si eu legea daca este asa. Va multumesc



#2 annamari77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 May 2008 - 04:49 PM

Am si eu o nelamurire. Sunt insarcinata in luna a 6-a si sunt inca angajata dar numai pana la 15 iunie. Am dreptul la concediu de ingrijirea copilului daca sunt somera?????????




#3 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 May 2008 - 05:07 PM

raspunsul este DA.
SI PE VIITOR, AR FI BINE, SA NU PUI ACEEASI INTREBARE DE DOUA ORI.
(cu aprobarea ulterioara a moderatorilor :thumbup: )
Bea



#4 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2008 - 12:07 PM

Vezi postareamimilica25, la May 8 2008, 06:02 PM, a spus:

va rog sa ma ajutati cu o problema. O angajata care se afla in concediu pt ingrijire copil pana la 2 ani a venit la servici mai devreme . Se specifica undeva in lege ca impul de lucru pe zi este de mazim 6 ore. As dori si eu legea daca este asa. Va multumesc
OUG Nr.96/ 2003 privind protectia maternitatii la locul de munca
ART. 17
(1) Angajatorii sunt obligați să acorde salariatelor care alăptează, în cursul programului de lucru, două pauze pentru alăptare de câte o oră fiecare, până la împlinirea vârstei de un an a copilului. În aceste pauze se include și timpul necesar deplasării dus-întors de la locul în care se găsește copilul.
(2) La cererea mamei, pauzele pentru alăptare vor fi înlocuite cu reducerea duratei normale a timpului său de muncă cu două ore zilnic.
(3) Pauzele și reducerea duratei normale a timpului de muncă, acordate pentru alăptare, se includ în timpul de muncă și nu diminuează veniturile salariale și sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.
(4) În cazul în care angajatorul asigură în cadrul unității încăperi speciale pentru alăptat, acestea vor îndeplini condițiile de igienă corespunzătoare normelor sanitare în vigoare.



#5 devadria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:satu mare

Postat 08 June 2008 - 09:12 PM

Dragi prieteni,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri
Voi putea fi angajata cu contract individual de munca cu sfert de norma (2 ore) la societati pe perioada de ingrijire a copilului?
Exista vreo lege care contrazice acest lucru? Daca da va rog sa o specificati si sa-mi spuneti care ar fi posibilitatile de a mai putea tine contabilitati in aceasta perioada.
Stie cineva daca sunt sanse sa se aprobe legea cu 85% din venitul brut ca indemnizatie pe perioada maternitatii?
Va multumesc din suflet.



#6 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 June 2008 - 08:32 AM

s-a mai discutat despre acest subiect
http://www.conta.ro/...showtopic=27594



#7 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 09 June 2008 - 08:58 AM

pe durata concediului de ingrijire copil , angajatul ramane in statul de plata sau nu ?



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2008 - 09:03 AM

Vezi postarealyv, la Jun 9 2008, 08:58 AM, a spus:

pe durata concediului de ingrijire copil , angajatul ramane in statul de plata sau nu ?

Da, cu 0.
Dragos



#9 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 09 June 2008 - 09:11 AM

mersi






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL