Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna externa asociat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diurna externa asociat

11 replies to this topic

#1 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2005 - 10:17 AM

Ma confrunt cu urmatoarea problema: unul din asociatii firmei (micro)- cetatean roman- plecat de cca 1 an in strainatate doreste sa se intoarca in Rom. si sa deconteze biletul de avion pe firma. Va sta aici maxim 1 luna dupa care va pleca iar pt 1 an. cum i-as putea face ordin de delegatie? Are dreptul sa deconteze aceste cheltuieli? Dar daca ar fi angajat al firmei?
Care este nr. maxim de zile pentru care se poate acorda diurna externa?



#2 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 28 March 2005 - 12:02 PM

Pentru diurne externe consulta HG 518/1995 actualizata prin hg 436/2002, hg 587/2002, hg 1257/2002.




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2005 - 01:00 PM

din cate stiu cheltuielile cu transportul si cazarea pot fi decontate angajatilor si ADMINISTRATORILOR nu si asociatilor, iar diurna e doar pt salariati!

alte pareri?



#4 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2005 - 01:55 PM

Eu cred ca intrebarea lui nicole33 poate fi reformulata astfel:

- Poate o microintreprindere sa suporte anumite cheltuieli efectuate de unul dintre asociati?

Eu cred ca raspunsul ar trebui cautat in:
1. Legea societatilor comerciale.
2. Statutul microintreprinderii in cauza.

Pe de alta parte, scopul existentei unei societati comerciale este acela de a face PROFIT. Profitul sa va distribui asociatilor sub forma de dividende.

Nu prea este in regula ca o societate comerciala sa suporte fel de fel de cheltuieli ale asociatilor care nu au nici o legatura cu realizarea de profit.

Nu stiu insa care prevedere legala impiedica o societate comerciala sa suporte anumite cheltuieli ale asociatilor.

Codul fiscal "trateaza" astfel de cheltuieli drept dividende si le impune corespunzator.

Oricum, acesta este un subiect sensibil si este bine ca mai multe persoane sa isi dea cu parerea.
apf



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2005 - 07:20 PM

se poate deconta diurna pt asociati si salariati dar nu pt asociat unic.



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 March 2005 - 11:28 AM

mihavesa, ai argumente? ma refer la diurna pt asociati si la diferentierea de asociatul unic :?:



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2005 - 06:15 PM

nu pot sa-ti spun exact cred ca scrie in legea societatilor comerciale. Am impresia ca numai pt asociatii angajati. argumente am de la experta contabila care m-a sfatuit.



#8 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2005 - 08:19 AM

danae a spus:

mihavesa, ai argumente? ma refer la diurna pt asociati si la diferentierea de asociatul unic :?:

Cf. Codului fiscal, art. 21, alin. 4, pentru persoanele juridice platitoare de impozit pe profit, sunt considerate cheltuieli nedeductibile si...e) cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii;
Prin urmare, dc aceste ch sunt neded., in cazul platitorilor de impozit pe profit, si sunt impozitate ca atare, in cadrul calculului impozitului pe profit, cu atat mai putin in cazul microintreprinderilor nu as deduce aceste cheltuieli pe firma.
Mai mult decat atat, in cazul in care se depaseste limita legala de diurna pt micro, diferenta se asimileaza veniturilor din salarii, si se impoziteaza ca atare.In acest caz, asociatul nefiind salariat, nu exista posibilitatea acestei diferentieri.
Este doar o parere, dar prin analogie cu platitorii de impozit pe profit, mi se pare cea mai buna solutie, iar dc am avea in vedere si ce parere ar avea cei de la Fisc....
Dar cum am subliniat, e parerea mea. Eu nu as introduce aceste cheltuieli pe firma.



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2005 - 12:48 PM

intrebarea mea era cred destul de clara: de ce pot sa dau diurna asociatilor si nu si asociatului unic?
intrebam asta pt ca eu sunt de parere ca nu pot sa dau diurna asociatilor NEANGAJATI fie ei si "neunici" dar pot sa dau diurna unui asociat unic angajat ( :( daca am reusit sa-l angajez). de altfel, mihavesa a revenit cu o precizare in acest sens.



#10 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 03 April 2005 - 06:56 PM

Scuze ca ma bag, dar cred ca ar trebui sa facem o distinctie intre a plati aceste sume din cadrul firmei si a le considera deductibile. Nu cred ca exista nici o piedica ca societatea sa emita biletul de avion pentru asociat pe numele ei si sa il achite, inregistrandu-si insa cheltuiala ca nedeductibila. Desi ma leg de profitul impozabil si nu de cazul concret al microintreprinderii, codul fiscal mentioneaza urmatoarele:

art. 21 alin. 3 (3) Urmãtoarele cheltuieli au deductibilitate limitatã:
B) suma cheltuielilor cu indemnizaþia de deplasare acordatã salariaþilor pentru deplasãri în România ºi în strãinãtate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituþiile publice, în cazul în care contribuabilul realizeazã profit în exerciþiul curent ºi/sau din anii precedenþi. Cheltuielile de transport, cazare ºi indemnizaþia acordatã salariaþilor, în cazul contribuabilului care realizeazã pierdere în exerciþiul curent ºi/sau din anii precedenþi, sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru instituþiile publice;

art. 21 alin. 4 (4) Urmãtoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
e) cheltuielile fãcute în favoarea acþionarilor sau asociaþilor, altele decât cele generate de plãþi pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la preþul de piaþã pentru aceste bunuri sau servicii;

Parerea mea este ca in ceea ce priveste cheltuielile cu transportul poti sa le achiti din firma, numai ca nu poti sa le consideri cheltuieli deductibile.

Pe de alta parte, acest lucru nu te influenteaza la varsamintele catre stat, intrucat tu oricum platesti impozit pe venit. Singura diferenta se resimte la impozitul pe dividende pe care il vei retine si achita in clipa in care vei distribui dividendele...

Sper sa fie de ajutor
I can resist anything... except temptation!



#11 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 04 April 2005 - 09:50 AM

Am si eu o intrebare apropiata de acest subiect. Asociatul=administrator merge in alta localitate pentru a executa o lucrare. Imi aduce factura cu masa servita. Ce cheltuieli sunt astea: protocol, in fav asociatilor(cum a spus cineva mai sus) etc. ?Ma intereseaza daca sunt deductibile sau nu? Dar o factura cu masa servita in localitate? Multumesc.



#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2005 - 03:27 PM

adina hatcau,
cred ca nu are chiar asa mare importanta pe ce ilbagi, ca e 623 sau 625 tot aia e. Important e daca e deductibil. Daca ai profit, 623 e deductibil in limita a 2%, iar 625 e deductibil integral. oricum, poti jongla intre ele. Dar cu atentie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL