Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Livrare intracomunitara catre persoana fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Livrare intracomunitara catre persoana fizice

1 reply to this topic

#1 alinagalut22101978

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 May 2008 - 10:08 AM

buna ziua
firma mea va face livrari intracomunitare pt prima data.Mentionez ca vindem tamplarie PVC ,usi ,geamuri metalice, ansambluri din fier forjat,cod CAEN 4332
Livrarile se vor face catre persoane fizice din Franta neplatitoare de TVA.
cUM VOR FI FACTURILE MELE ? cu TVA SAU FARA?
in afara de decontul de TVA completez si 390?



stiti ceva de vreun articol din legislatia comerciala europeana conf careia firmele producatoare ar tb sa faca livrari intracomunitare numai fara TVA indiferent daca clientul este sau nu platitor de TVA?
Datimi si mie baza legala
multumesc



#2 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 16 May 2008 - 09:38 AM

Daca tu esti firma platitoare de TVA, inseamna ca trebuie sa vinzi cu TVA. Indiferent unda si catre cine ai vinde, adest TVA trebuie platit de catre utilizatorul final. Daca vinzi in RO, aplici TVA, nu? Indiferent ca vinzi la PF sau la PJ. Daca vinzi in afara tarii, daca firmele sunt platitoare de TVA si se poate aplica taxarea inversa vinzi fara TVA (ma rog, cu taxare inversa TI si operatiunea devine livrare intracomunitara), daca nu se poate aplica TI, indiferent ca vinzi la PF sau la PJ neplatitoare, vei vinde cu TVA 19%. Factura o intocmesti ca si cum ai vinde in RO, cu TVA 19% pe care il declari in Romania pe decont 300 si il platesti in RO. Intrucat aceasta nu este o livrare intracomunitara, eu consider ca nu trebuie sa declari nimic in 390 vis a vis de aceasta operatiune.

Baza legala, codul fiscal si normele, plus ghid TVA. Nu cred ca exista legislatie europeana care sa fie aplicabila in RO fara sa fie transpusa in vreun act emis in Romania.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:24 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL