Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabil Sef - studii medii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contabil Sef - studii medii

6 replies to this topic

#1 OPRICA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 May 2008 - 01:51 PM

am si eu o curiozitate dragi colegi care lucrati in invatamant. se poate ca un contabil sef sa fie cu studii medii si tot el sa puna viza de control preventiv pentru care incaseaza si acest spor de cfp?
sau pentru bugetari nu este valabila legea contabilitatii?
multumesc!



#2 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 May 2008 - 02:30 PM

Contabilii sefi trebuie sa aiba studii superioare, cu atat mai mult daca exercita si viza CFP.

Citez din Legea contabilitatii republicata:
"CAPITOLUL II: Organizarea si conducerea contabilitatii
Art. 10
(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, în compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana împuternicita sa îndeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund împreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, în conditiile legii.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, cu modificarile si completarile ulterioare, care raspund, potrivit legii.
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au înregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul în lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(5) Institutiile publice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte sau care nu au personal încadrat cu contract individual de munca, potrivit legii, pot încheia contracte de prestari de servicii, pentru conducerea contabilitatii si întocmirea situatiilor financiare trimestriale si anuale, cu societati comerciale de expertiza contabila sau cu persoane fizice autorizate, conform legii, încheierea contractelor se face cu respectarea reglementarilor privind achizitiile publice de bunuri si servicii. Plata serviciilor respective se face din fonduri publice cu aceasta destinatie.

Aceasta postare a fost editata de eliotys: 11 May 2008 - 02:40 PM




#3 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 12 May 2008 - 09:34 AM

Pentru a putea fi contabil-sef trebuie obligatoriu studii superioare (din cate stiu eu, cei din Ministerul Invatamantului au obtinut de la Ministerul Finantelor o derogare de la legea contabilitatii, pentru a putea mentine pe post contabilii-sefii cu studii medii).
In schimb potrivit anexei 8-capitolul 2, art.3, lit.(e) din OMFP 522/2003, pentru aprobarea Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv, controlul financiar preventiv poate fi exercitat de persoane cu studii medii economice.

"Conditiile necesare a fi indeplinite de persoanele ce se numesc in activitatea de control financiar preventiv propriu si principiile care stau la baza exercitarii acestei activitati

3. Pot fi numite, in vederea exercitarii controlului financiar preventiv propriu, persoanele care sunt angajate ale entitatii publice sau, dupa caz, au capacitatea legala de a incheia un contract pentru indeplinirea acestei atributii si care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au numai cetatenie romana si domiciliul in Romania;
b) cunosc limba romana, scris si vorbit;
c) au capacitate deplina de exercitiu;
d) au o stare de sanatate corespunzatoare, atestata pe baza de examen medical de specialitate;
e) au studii superioare economice sau juridice. Prin exceptie, cand nu exista persoane cu pregatire superioara care sa indeplineasca prezentele conditii, pot fi numite pentru exercitarea controlului financiar preventiv propriu si persoane cu studii medii de specialitate economica;
f) au o vechime efectiva in domeniul finantelor publice de minimum 3 ani, in cazul institutiilor publice, si de minimum 3 ani in domeniul financiar-contabil, in cazul celorlalte entitati publice;
g) nu au fost condamnate pentru savarsirea unei infractiuni care le-ar face incompatibile cu exercitarea acestei activitati;
h) prezinta minimum doua scrisori de recomandare.
Persoanele care exercita controlul financiar preventiv propriu sunt, de regula, numite din cadrul compartimentului financiar-contabil, putand insa face parte si din alte compartimente de specialitate; persoanele respective trebuie sa fie altele dec?t cele care efectueaza operatiunea supusa vizei."

P.S.: Nu intotdeauna contabilu sef exercita si controlul financiar intr-o unitate



#4 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 22 May 2008 - 01:33 PM

Vezi postareaOPRICA, la May 11 2008, 02:51 PM, a spus:

am si eu o curiozitate dragi colegi care lucrati in invatamant. se poate ca un contabil sef sa fie cu studii medii si tot el sa puna viza de control preventiv pentru care incaseaza si acest spor de cfp?
sau pentru bugetari nu este valabila legea contabilitatii?
multumesc!
as vrea sa stiu in organigrama cum e prins postul pt ca ,functia de contabil sef este o functie de conducere care se ocupa prin concurs,nu asa fac treaba de contabil si am dreptul la indemizatie de c sef.!



#5 Gretel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 November 2008 - 10:26 AM

Organizarea controlului preventiv intern intra in competenta ordonatorului de credite si se bazeaza pe principiul separarii agentilor (compartimentelor) care initiaza operatiunea de cei care o verifica.

Deci nu, contabilul sef nu poate sa fie acelasi cu cel care pune viza cfp. Se presupune ca el intocmeste bugetul, nu? Cum ar putea LEGAL sa puna tot el viza cfp? Viza cfp nu se pune pe principiul "eu centrez, eu dau cu capul"...ci pe principiul separarii atributiilor.
In alta ordine de idei, nu stiu daca acea derogare este folclor sau are vreun fundament legal.
Contabilii se supun legii contabilitatii. Punct.
Ideea este sa-ti califici oamenii, sa-i scolesti( nu degeaba legea obliga institutiile sa-si trimita oamenii la specializari o data la doi ani), nicidecum sa-i lasi in prostia lor, sa interpreteze legea dupa ureche, apoi sa dea din umeri, ca n-au stiut, sau ca asa i-a dus capul sa faca.


Sofia, din pacate se poate. :thumbup: E o incalcare evidenta a legii, dar in Romania orice aberatie e posibila.



#6 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 December 2008 - 12:12 AM

Eu nu am auzit de control preventiv intern, dar DA contabilul sef poate pune viza CFPP atat timp cat nu intocmeste documentele pe care pune viza, iar daca are si atributii de executie (adica de intocmire de documente pe intelesul tuturor), poate fi desemnata inca o persoana care sa puna viza CFPP pe acele documente.
oricum in decizia de numire se specifica si limitele de competenta in acordarea vizei.
Nu mai interpretati legea altfel decat este ea, in vest nu exista CFPP, exista control financiar intern, standarde de CFI, managementul riscurilor, etc, cu timpul se vor elimina si la noi atributiile de CFPP dar vor fi inlocuite cu cele de CFI, care nu vor putea fi decat atributii de management, deci de conducere, deci se vor gasi in fisa postului contabilului sef.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 December 2008 - 12:43 PM
citare mesaj anterior




#7 lulutza77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 January 2009 - 08:30 PM

Da. Aveti dreptate. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Am citit azi Legea 522/2003 (sau ordin) care este clar, cel putin pentru mine. Asa ca eu si o colega exercitam una pentru alta CFP (eu pe actele ei si ea pe ale mele). E destul de simplu. De ce va complicati?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL